16.11.2012

Wędrówka przez słońceAutor: Corban Addison
tłumaczenie: Dominika Lewandowska
tytuł oryginału: A Walk Across the Sun
wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: listopad 2012
ISBN: 978-83-779-9428-3
liczba stron: 400
ebook dostępny w WoblinkuSpoglądając na okładkę, można by wyjść z założenia, że mamy przed sobą kolejną barwną historię życia w odległym, egzotycznym kraju. Rozpoczynając lekturę mogłoby się wydawać, że mamy nawet rację – oto poznajemy dwie siostry - siedemnastoletnią Ahalyę i piętnastoletnią Sitę. Obie zdrowe, szczęśliwe, pochodzące z kochającej się rodziny, która wspiera ich edukację z nadzieją, że któregoś dnia obie będą studiować na jednej z prestiżowych angielskich uczelni. Możliwe, że tak właśnie by się stało, gdyby nie wielka tragedia, która nawiedziła Indie. Zupełnie niespodziewanie przez rodzinne strony dziewcząt przechodzi tsunami, zabierające ze sobą niezliczoną ilość ludzkich istnień. Dziewczęta cudem uchodzą z życiem, jednak tracą wszystko, co posiadały. W gruzach rodzinnego domu pogrzebani zostają wszyscy, którzy mieli dla sióstr jakiekolwiek znaczenie. Siostry próbują dostać się do przyklasztornej szkoły, która mogłaby dać im należne schronienie, niestety nigdy tam nie docierają. Oto zaczyna się ich droga przez piekło handlu ludzkim towarem i seksbiznesu...

W międzyczasie poznajemy Thomasa, prawnika z Ameryki, któremu życie zgotowało wiele nieprzyjemnych niespodzianek. Najpierw stracił ukochane dziecko, potem żonę, by w końcu jego szef zasugerował mu przymusowy urlop, z dala od Ameryki. Mężczyzna jest załamany i odnosi wrażenie, że jego życie nie ma już najmniejszego sensu. Przełom nadchodzi w momencie, gdy staje się świadkiem porwania małej dziewczynki. To zdarzenie sprawia, że decyduje się pojechać do Indii i podjąć pracę w organizacji zajmującej się handlem nieletnimi dziewczynkami. Jako, że w Indiach przebywa również jego żona, zaczyna w nim kiełkować nadzieja, że może ją jeszcze odzyskać...

Historia Thomasa jak i sióstr zdają się być zupełnie odmienne, tak jak odmienne są kraje skąd pochodzą. Jednak dramatyczne zwroty w ich życiu sprawiają, że cała trójka coraz bardziej do siebie się zbliża. Akcja toczy się na trzech kontynentach, w zupełnie odmiennych kulturach, a jednak przerażająco do siebie podobnych, jeśli chodzi o okropieństwa, jakim poddawane są młode, niewinne dziewczynki w sidłach seksbiznesu. I choć opisana historia jest całkowicie fikcyjna, autor stale korzystał z doświadczeń organizacji zajmujących sie ratowaniem dzieci, które padły ofiarą niewolnictwa i nawet jeśli trudno się z tym pogodzić, podobne historie dzieją się każdego dnia...

To co moim zdaniem wyróżnia książkę spośród innych książek o podobnej tematyce to element niepewności. Bardzo często miałam przeczucie, że za moment stanie się coś bardzo niedobrego, by jakimś cudem, wszystko ułożyło się jednak lepiej. Gdy jednak wszystko wskazywało na pozytywne rozwiązanie spraw, często nadchodziło niespodziewane pogorszenie. Tak jak w życiu, niczego nie można być pewnym i czasem zupełnie błahe zdarzenie sprawia, że stajemy przed zupełnie nową sytuacją.

Książka naprawdę wciąga i zmusza do głębszej refleksji nad opisywanym problemem. Może bulwersować scena, w której jeden z oprawców stwierdza, że jest jedynie sprzedającym, podczas gdy zło tkwi w kupujących, jednak gdy się głębiej nad tym zastanowić, wypowiada on bolesną prawdę. Tak długo, jak na świecie będą istnieli mężczyźni, gotowi zapłacić ogromne pieniądze za usługi seksualne nieletnich, tak długo walka z tą formą niewolnictwa będzie przypominać walkę z wiatrakami. Dlatego o problemie trzeba wciąż otwarcie mówić i na niego uczulać.

„Wędrówka przez słońce” to książka, którą gorąco polecam każdej osobie, wrażliwej na cierpienie drugiego człowieka. To z jednej strony pasjonująca historia, z drugiej bardzo ważny temat, a całość na długo pozostaje w pamięci... Zachęcam!


 
Za możliwość przeczytania ebooka serdecznie dziękuję Woblinkowi.15 komentarzy:

 1. Widzę, że na tobie książka także wywarła wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na ten tytuł zwróciłam uwagę właśnie przez pozytywne opinie blogowiczów, których sobie cenię i faktycznie się nie zawiodłam. ;-) To naprawdę poruszająca książka.

   Usuń
 2. Mam szczery zamiar ją przeczytać,z tego co piszesz jest ciekawa. Inni też dają same pozytywne opinie,więc coś musi w tym być:D
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Głośno się robi o tej książce, trzeba będzie przeczytać. Widzę, że wywierają spore wrażenie...

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie ją przeczytam. Myślałam, że będzie o życiu i jakiejś kulturze, a tu taki ciekawy temat:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze strasznie przeżywam podobne historie, ale jednak nie mogę się powstrzymać przed sięgnięciem po kolejną:) Czuję się zachęcona!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chętnie wrzucę tę książkę na Kindle :). Bardzo mnie zaciekawiła!

  OdpowiedzUsuń
 7. Okładka jest boska i chyba już dla niej chętnie po książkę sięgnę ^^

  OdpowiedzUsuń
 8. Coś tam o niej już gdzieś czytałam. Ale póki co mnie samej do niej nie ciągnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dożo dobrego o tej książce czytałam, bardzo mnie intryguje i mam cichą nadzieję, że znajdę jeden egzemplarz pod choinką :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Intrygująca okładka, szokująca tematyka - warto czasem otworzyć oczy na to, co dzieje się dookoła. Chętnie się z tą pozycją zapoznam. Być może już w formie ebooka, jeżeli doczekam się Kindla pod choinką :)

  OdpowiedzUsuń
 11. W tej chwili mam co czytać (z resztą sama widziałaś stos :)) i książkę sobie odpuszczę. ale tylko na jakiś czas :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czekam na przesyłkę i wreszcie dostanę tę książkę dla siebie ;

  OdpowiedzUsuń
 13. Przyciąga książka i okładką i treścią i dzięki twej opinii :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...