29.08.2019

"Powroty i wspomnienia" Sylwia TrojanowskaAutor: Sylwia Trojanowska
Cykl: Sekrety i kłamstwa (tom 3)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
data wydania: 17 lipca 2019
ISBN: 9788366381278
liczba stron: 360Sylwia Trojanowska jest autorką powieści obyczajowych oraz sztuk teatralnych. W swojej twórczości stara się zarażać optymizmem i pozytywnym spojrzeniem na to, co przynosi życie. "Powroty i wspomnienia" to ostatni tom jej obyczajowego cyklu zatytułowanego Sekrety i kłamstwa.

Po raz trzeci i niestety ostatni mamy okazję spotkać się z Ludwikiem i jego wnuczką Magdaleną. Dziewczyna poznała już wiele poruszających i wstrząsających faktów z życia własnych przodków, jednak najważniejsze zdaje się nadal być przed nią. Czy piękna broszka i stary notes stanowią klucz do rozwiązania zagadki?

Osoby, które miały okazję przeczytać wcześniejsze dwa tomy tego cyklu, a w tym przypadku ich znajomość jest naprawdę wskazana, wiedzą już, czego mogą spodziewać się po tej książce. Historia jest niezwykle emocjonalna, nie brakuje w niej wstrząsających scen, mrocznych tajemnic, ale i prawdziwych bohaterów - ludzi przywracających wiarę w człowieczeństwo. Magdalena musi zmierzyć się z wieloma trudnymi historiami i za ich sprawą nieustannie weryfikować prawdę o własnej przeszłości. Odkrywanie kolejnych tajemnic przysparza również czytelnikom sporo emocji. To wprost niepojęte, ile trudnych chwil musi czasem doświadczyć jeden człowiek. Jak zachować w sobie choć odrobinę ludzkich odruchów, gdy doświadczyło się tyle podłości i niesprawiedliwości? Książka jest chyba tym bardziej przejmująca, że doskonale zdajemy sobie sprawę, że choć Ludwik jest postacią fikcyjną, jeszcze nie tak dawno, z podobnymi doświadczeniami musiało zmagać się wiele prawdziwych osób.

Okładka książki może być nieco myląca, "Powroty i wspomnienia" nie są łatwą lekturą, ale zdecydowanie są warte naszej uwagi. Autorka zdołała stworzyć bardzo przejmującą mieszankę teraźniejszości z przeszłością, sprawiła, że serię opowiadającą o życiu Ludwika i jego wnuczki długo nie można zapomnieć. Nawet jeśli nie przepadacie za wojenną tematyką, tej historii naprawdę warto dać szansę. Ze swojej strony zachęcam do lekury wszystkich trzech tomów.

7 komentarzy:

 1. Czytałam tylko pierwszą część cyklu, ale bardzo mi się podobała, więc na pewno przeczytam również pozostałe. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm zachęcająca recenzja, szkoda, że autorzy nie dbają o dobre okładki.

  OdpowiedzUsuń
 3. To bardzo popularna autorka w mojej bibliotece, także chętnie sięgnę po jej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam jeszcze o tej autorce i jej książkach, ale Twoja recenzja zachęciła mnie po sięgnięcie po tą pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm, polecę żonie tę autorkę. Powinna się jej spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że od dłuższego czasu nic u Pani nie ma nowego. Łubiłem wracać i czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczytałam dwa tomy.Wspaniałe książki.Muszę zdobyć III Tom. Serdecznie polecam 😃

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...