16.08.2013

Anielski kokonAutor: Karolina Wilczyńska
wydawnictwo: Wydawnictwo MWK
data wydania: 29 stycznia 2013
ISBN: 9788361065791
liczba stron: 264

Czasem zdarza się, że człowiek zupełnie przypadkowo uniknie czegoś bardzo niemiłego. Niektórzy wychodzą z założenia, że miał on po prostu szczęście, przytrafił mu się wyjątkowo dobry splot zdarzeń. Bywają również tacy, którzy stwierdzą, że czuwał nad nim... anioł. Anioł, czyli ta niezwykła istota, której nie widzimy, lecz podświadomie czujemy jej obecność. Czasem wedrze się do naszych myśli, coś podpowie, uchroni nas od złego, czy ułatwi podjęcie właściwiej decyzji. Tego typu stwierdzenia z reguły przyjmowane są przez słuchaczy bez szczególnych emocji. W anioły mozna wierzyć lub nie, jednak nawet jeśli ktoś w nie nie wierzy, raczej nie przyjdzie mu do głowy, by usilnie przekonywać drugą osobę, że aniołów nie ma. Ot takie sympatyczne przekonianie, które nikomu nie szkodzi. Co jednak, jeśli wiara w anioły zaczyna wymykać się spod kontoroli?

Olga jest dość przeciętną trzydziestolatką. Spełnia się zawodowo, choć czasem męczą ją projekty po godzinach. Nie ma męża, jednak od pewnego czasu z kimś się spotyka. nieykluczone, że ta osoba zagości w jej życiu na stałe. Ma również matkę, która jak to często bywa, bardzo niepokoi się o swoją córkę. Zbyt skupiona na pracy, zamiast na szukaniu męża - to może zakończyć się wyłącznie katastrofą. Olga ze stoickim spokojem znosi złote rady matki, po czym po prostu robi swoje, żyje tak jak potrafi. Wszystko zmienia się w chwili, gdy na jej skrzynkę e-mail trafia nietypowa wiadomość. Tajemnicza osoba informuje ją, że została wybrana, by stać się aniołem. Początkowo nieufna Olga podejrzewa głupi żart, jednak gdy jej domysły okazują się niesłuszne, zaczyna w niej kiełkować myśl, że być może to prawda. Gdy dodatkowo w jej życiu pojawia się tajemniczy Ananke, życie dziewczyny zaczyna obracać się do góry nogami. Zmiany w jej zachowaniu stają się coraz bardziej dotkliwe dla współpracowników i najbliższych. Być może to zwykłe przemęczenie pracą, choć niektórzy przypuszczają, że może to być coś więcej. Dokąd zmierza życie Olgi?

Lektura najnowszej książki Karoliny Wilczyńskiej to bardzo ciekawe doświadczenie. Początkowo można przypuszczać, że mamy do czynienia z całkowicie abstrakcyjną historią, szybko jednak okazuje się, że nie tak łatwo ją do czagokolwiek zakwalifikować. Autorka zręcznie balansuje na granicy jawy i złudy. Czytelnik na próżno będzie próbował znaleźć jedno, właściwe rozwiązanie. Ilekroć obejmie jakieś stanowisko w tej sprawie, coś się zmieni i zmusi go do refleksji, czy aby się nie pomylił. Może więc, zamiast próbować znaleźć dla tej historii odpowiednią szufladkę, należy wyjść z założenia, że historia jest po prostu wielowymiarowa i każdy może w niej dostrzec to, czego pragnie? Podobnie jak w przypadku rozważań nad istnieniem aniołów i tutaj można decydować według własnego uznania, co jest prawdą, a co jedynie urojeniem.

Książkę Karoliny Wilczyńskiej czyta się wręcz błyskawicznie. Historia wciąga i wywołuje sporo emocji. Podejrzewam, że jej treść zaskoczy osoby, które miały okazję poznać poprzednie książki autorki. Pani Wilczyńska udowodniła, że nie brakuje jej pomysłów na niebanalne książki i że znakomicie czuje się w bardzo różnej tematyce. Książkę polecam osobom, które cenią sobie historie wykraczające poza schematy.

16 komentarzy:

 1. Ja jestem z tych, którzy czytali poprzednie książki. Skoro mówisz, że będę zaskoczona, to tym lepiej, moja ciekawość rośnie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Choć to polska literatura, za która ja nie przepadam, to jednak zaintrygowałaś mnie tym tytułem. Plus ładna okładka robi swoje - może kiedyś się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się ciekawie i intrygująco, choć nie do końca na lekturę w moim guście :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam już recenzję tej książki, Twoja jest druga i równie mocno kusi. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem czy mimo Twojej recenzji skuszę się na tę książkę. Chyba szukam czegoś innego :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tej autorki, ale z chęcią zajrzałabym do tej książki. W trzecim akapicie wkradła Ci się literówka w słowie "abstrakcyjną".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! To zawsze cieszy, gdy ktoś czyta posty tak uważnie :-)

   Usuń
 7. Wychodzi na to, że to całkiem interesująca propozycja ;) Muszę się za nią rozejrzeć.

  Serdecznie zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejna pozytywna recenzja, a ja nadal się waham czy po nią sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Osobiście czekam na swój egzemplarz ,,Anielskiego kokonu'', dlatego cieszę się, że tak pozytywnie odebrałaś tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Cenię książki, które wychodzą poza schematy, a tu widać, że autorka stworzyła naprawdę niebanalną historię :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka poza schemat - brzmi ciekawie. Mam dosyć tych wszystkich książek, gdzie każda historia jest podobna do innej. Rozejrzę się za książkami Wilczyńskiej i wezmę za lekturę. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Od jakiegoś czasu z uwagą śledzę recenzje tej powieści i nabieram coraz większej ochoty na jej poznanie. Ostatni zdaniem kupiłaś mnie zupełnie :) Teraz będę musiała się przekonać, jaki schemat autorka przekroczyła.

  OdpowiedzUsuń
 13. W pełni zgadzam się z recenzją. I cichutko się podpisuję pod słowem polecam,{NIETYPOWE RECENZJE MARTY- blog}

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...