30.08.2013

Magazyn Deutsch aktuell

Deutsch Aktuell to dwumiesięcznik tworzony pod patronatem merytorycznym Wydawnictwa Wagros specjalnie dla wszystkich zainteresowanych nauką języka niemieckiego. Z tej oferty mogą korzystać osoby, które opanowały już podstawy języka i pragną poszerzyć swoje horyzonty i umiejętności. Biorąc pod uwagę, że od kilku lat mieszkam w Niemczech, lektura tego magazynu nie miała prawa sprawić mi trudności. Pragnęłam jednak przekonać się w jakim stopniu zaprezentowane tematy pokrywają się z tym, o czym obecnie mówi się w Niemczech. Do dyspozycji miałam numer 58 (maj-czerwiec) i 59 (lipiec-sierpień). Na ich podstawie opowiem Wam, czego możecie spodziewać się po tym tytule.

Każdy numer rozpoczyna się od aktualności. W tej części znajdują się krótkie notatki na bieżące tematy, recenzje najnowszych filmów, książek i płyt, oraz kalendarium. Już ten dział mile mnie zaskoczył i utwierdził w przekonaniu, że redakcja faktycznie stara się wyłuskać najnowsze ciekawostki. I tak w tej części ukazała się przykładowo informacja o wprowadzeniu nowego banknotu o nominale 5 Euro, o premierze najnowszego modelu modelu VW, zaplanowanej na jesień, czy też o obecnie najbardziej lubianym telewizyjnym moderatorze.

Kolejna strona to krótki komiks, wyjaśniający jeden, konkretny zwrot. Początkowo zastanawiałam się czy nie jest to "marnowanie strony" na w gruncie rzeczy jedną, jedyną informację. Z drugiej strony krótkie historyjki szybko zapadły mi w pamięć, i nawet parę dni później bez problemu mogłam powiedzieć, jakich zwrotów dotyczyły. Okazało się więc, że metoda jest jednak bardzo skuteczna. :-) 

Kolejny dział, zatytułowany "Ochrona środowiska", należy do moich ulubionych. W obu numerach znalazłam bardzo ciekawe artykuły, jeden dotyczący problemów z dostępem do wody pitnej, drugi na temat marnowania ogromnych ilości jedzenia przez zwykłych konsumentów. Chyba nie muszę nikogo przekonywać, jak aktualne są oba problemy. Do obu, oprócz słowniczka znajdującego się pod każdym artykułem, dostępne są również nagrania w formacie mp3. Dlatego też w tym miejscu parę słów odnośnie lektora. Marc Tobias Winterhagen czyta stosunkowo wolno (z całą pewnością wolniej niż na codzień), bardzo wyraźnie wymawia każde słowo i doskonale akcentuje każdy wyraz. Kto będzie w stanie przeczytać tekst równie dobrze, ten może być pewien najwyższej noty w szkole czy na studiach. :-)

Po zdecydowanie poważnym temacie przechodzimy do tematu bardziej rozrywkowego. W dziale "Ludzie" przybliżone zostały sylwetki wielkich gwiazd sceny muzycznej. Przyznam, że nieco zaskoczył mnie artykuł na temat Rihanny, ponieważ zakładałam, że będą tu prezentowane wyłącznie niemieckojęzyczne gwiazdy. Gdy jednak okazało się, że piosenkarka tego lata zawita do Niemczech wszystko stało się jasne - kolejny akcent na to, o czym obecnie tutaj się mówi. Z kolei wybór Xaviera Naidoo był jak najbardziej oczywisty - ten niesamowicie popularny i ceniony muzyk niedawno wydał kolejną płytę (której recenzja również znalazła się w magazynie). W takich chwilach automatycznie wszyscy przypominają sylwetkę gwiazdy. Swoją drogą mówi się, że właśnie Xavier jak mało kto potrafi sprawić, by piosenka wykonana w języku niemieckim brzmiała bardzo melodyjnie. I muszę przyznać, że coś w tym jest ;-)


W obu numerach artykuły zostały wzbogacone o wersję audio.

Kolejny dział - "Społeczeństwo" to paleta naprawdę różnorodnych tematów. Znalazły się tutaj artykuły na temat problemu starzejącego się społeczeństwa, islamskich nakryć głowy, które mogą być ... modne, wyborze nowego papieża, czy informacji, jakie bezwiednie zdradzamy Facebookowi. Najbardziej przypadł mi do gustu artykuł z bardzo przewrotną hipotezą - nie od dzisiaj wiadomo, że statystycznie chłopcy osiągają słabsze wyniki w szkole a sytuacja zmienia się dopiero w przypadku wyższych stopni naukowych. Czy dzieje się tak dlatego, bo stanowisko nauczyciela zdecydowanie częściej obejmują kobiety? Przekonajcie się sami ;-) W letnim wydaniu znalazł się również artykuł na temat wciąż bardzo odczuwalnej różnicy w wynagrodzeniach pomędzy kobietami a mężczyznami.

Kolejny dział - "Kultura" jest również wielowątkowy - od artykułów poświęconych takim markom jak Porsche i Hugo Boss, przez tradycje cukiernicze krajów niemieckojęzycznych, aż po okrągłe urodziny ... jelonka Bambi :-)

Ostatnie strony poświęcone są takiej tematyce jak polityka, podróże, nauka czy sport. Spis wszystkich artykułów, zarówno z dwóch ostatnich numerów, jak i wcześniejszych wydań, można znaleźć na specjalnie przygotowanej stronie. Tutaj również można ściągnąć konspekty pracy dla nauczycielów, zawierające zestaw ćwiczeń powiązanych z jednym konkretnym artykułem z magazynu. Na koniec jeszcze dwa bardzo fajne dodatki - zestaw zwrotow związanych z konkretnym określeniem (tu odpowiednio zwroty w których pojawiają się zwierzęta i zwroty w których znalazło się słowo serce) a także testy, dzięki którym będziemy mogli zweryfikować naszą wiedzę na temat Szwajcarii i Austrii. 

Muszę przyznać, że gdy po raz pierwszy wzięłam te magazyny do ręki, nie byłam pewna, czy cena jest adekwatna do stosunkowo małej objętości. Jednak po dokładnym przeanalizowaniu obu numerów doszłam do wniosku, że to naprawdę solidna, dobrze przygotowana dawka materiału. Warto również pamiętać o możliwościach obniżenia ceny, takich jak prenumerata w kiosku.

Właściwie nie mam większych zastrzeżeń do obu numerów. Tematyka została bardzo ciekawie dobrana i faktycznie dotyczy aktualnych zagadnień. Słownictwo zostało bardzo dobrze opracowane, tak że praca z magazynem raczej nie będzie wymagała dodatkowego wertowania słownika. Nagrania w formacie mp3 są na naprawdę bardzo dobrym poziomie. Duży komplement dla lektora. Jeżeli mogłabym sobie czegoś jeszcze zażyczyć, to byłyby np. krótkie testy sprawdzające stopień zrozumienia danego artykułu. Można by je ściągać na tej samej zasadzie co konspekty dla nauczycieli. To chyba jedyne życzenie, jakie przychodzi mi do głowy... 

Deutsch aktuell to świetnie opracowany magazyn, który umożliwi uczącym się wyjście poza szkolne schematy i będzie pierwszym krokiem w kierunku zupełnie samodzielnego czytania obcojęzycznych tekstów na praktycznie każdy temat. Gorąco polecam.Prenumerata w kiosku

Strona towarzysząca magazynowi

Spisy treści i konspekty dla nauczycieli

8 komentarzy:

 1. Biorąc pod uwagę, że po niemiecku umiem się przywitać i kupić 12 bułek, chyba nie ma sensu, żebym się za niego zabierała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie to opisałaś, chociaż ja akurat nie korzystam z języka niemieckiego,
  ale wiele osób na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety niemiecki to nie moja bajka. Ale magazyny są super.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam mnóstwo tych magazynów u siebie, ale ostatnio brakuje mi na nie czasu:(

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja mam w planach kupić sobie w końcu "English matters" - bo tak się przymierzałam już od dawna... Niemieckiego się nie uczę, ale angielski muszę w końcu zacząć udoskonalać, bo jak wiadomo brak jakiegokolwiek postępu i stanie w miejscu to tak naprawdę cofanie się... :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam dwa numery i sama niedługo opublikuję post na temat magazynów do niemieckiego i chociaż się z Tobą zgadzam to te magazyny nie są dla mnie. Dlaczego? Mój poziom jest zdecydowanie za niski i prawie nic nie rozumiem. Ratuje mnie tylko naprawdę duża dawka przetłumaczonego słownictwa, bo w innym wypadku w ogóle nie miałabym rozeznania, o czym jest tekst xD

  Jeżeli uda mi się podciągnąć znajomość języka to na pewno nie omieszkam po niego sięgnąć, ale na razie jest zdecydowanie za wcześnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę przyznać, że pomysł na dwumiesięcznik jest naprawdę dobry i trafiony. Sama nie mam ani czasu, ani ochoty na naukę jeszcze jednego języka, więc po prostu polecę magazyn koleżanką :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba nie potrafiłabym się uczyć z takich magazynów, chociaż na kilka numerów dot. j. czeskiego mogłabym się skusić z ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...