9.08.2013

Niemiecki. Kein Problem! 3 - kurs na platformie SuperMemo.net
Niemiecki. Kein Problem! 3 to jeden z płatnych, kompleksowych kursów, oferowanych na platformie supermemo.net. Kurs przeznaczony jest dla użutkowników na poziomie zaawansowanym. Zgodnie z informacją na stronie, jest to kurs przygotowany dla poziomów biegłości B2-C1. Publikacja oparta jest na materiale kursów multimedialnych "Intensiv Deutsch" oraz "Nächste Schritte" autorstwa dra Waldemara Trambacza.

Każda z lekcji opracowana jest według tego samego schematu. Najpierw mamy dialog, później tekst, za którym znajdzie się szereg zadań testujących jego zrozumienie. Następnie przejdziemy do nauki nowych słówek i zwrotów, by wreszcie zająć się zagadnieniami gramatycznymi. Każdy rozdział kończą ćwiczenia kontrolne. 

Dialogi i teksty są na naprawdę niezłym poziomie. Tematyka dotyczy życia codziennego, choć wykracza poza standardowy zakres. I tak przykładowo podczas wizyty niejakiego Piotra w Berlinie, dowiemy się sporo na temat tego miasta. (ważnych miejsc, zaplecza historycznego itd.) 


Po zapoznaniu się z tekstami, przyjdzie nam odpowiedzieć na parę pytań na ich temat. Czasem sami będziemy formuować odpowiedzi, innym razem decydować, które ze stwierdzeń to prawda, a które fałsz. 

Nauka słówek i zwrotów to dział, który nieco mnie rozczarował. Tłumaczeń słówek nie wpisujemy do systemu, możemy je sobie co najwyżej powiedzieć w myślach i sprawdzić, czy mieliśmy rację. 


Z doświadczenia wiem, że w przypadku takich języków jak właśnie niemiecki czy francuski, łatwo pominąć jakąś literkę i nie zauważyć tego, jedynie śledząc wzrokiem odpowiedź (szczególnie, że czasami mamy podać tłumaczenie całego zwrotyu). Wiem, że wpisywanie każdego słówka to sporo pracy, jednak tylko to gwarantuje, że faktycznie nauczymy się je poprawnie pisać. 
Inną sprawą jest dobór słówek. Dla przypomnienia, powyższy screen pochodzi z kursu dla osób zaawansowanych. Wydaje mi się, że na tym poziomie każdy doskonale potrafi liczyć do stu. Inne przykłady to choćby słówko dziadek czy ryba. Naprawdę nie potrafię sobie wytłumaczyć, co takiego robią one w kursie na tym poziomie. Całe szczęście, że w łatwy sposób można je całkowicie wykluczyć z nauki.

Część gramatyczna prezentuje już się o wiele lepiej. Być może sposób, w jaki prezentuje się gramatykę nie jest szczególnie atrakcyjny, jednak część z ćwiczeniami to już kawał solidnej roboty, do której każdy będzie musiał sie przyłożyć. Bardzo ucieszyła mnie liczba zdań do przekształcenia - bo takie ćwiczenia pozwalają na przetrenowanie kilku zagadnień naraz. 


Ogólnie kurs zrobił na mnie całkiem dobre wrażenie. Co prawda część poświęcona nauce słówek jest zdecydowanie zbyt monotonna i należałoby ją nieco inaczej opracować, jednak sam kurs okazał się być całkiem zajmującym zajęciem. Należy również docenić jego obszerność - pomimo że sama opanowałam język niemiecki na dość dobrym poziomie, a z kursem pracowałam bardzo systematycznie, po 4 miesiącach nauki znalazłam się dopiero w jego połowie. Dlatego sugerowałabym wykupienie dostępu na przynajmniej 6 miesięcy. 

Podobne kompleksowe kursy dostępne są dla wszystkich najbardziej popularnych języków obcych.15 komentarzy:

 1. niemiecki niestety nie dla mnie... uczyłam się go w szkole średniej, ale po roku mój zapał ostygł i tak już pozostało do tej pory
  pozdrawiam serdecznie i życzę udanego weekendu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie uczyłam się niemieckiego i raczej nie mam go w planach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś niemiecki naprawdę świetnie umiałam, konkursy się nawet wygrywało :) Teraz to mam tylko świetną znajomość angielskiego, ale w sumie niemiecki pamiętam.. gdybym sobie przypomniała słówka i powtórzyła gramatykę to pewnie by było okej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie cierpię niemieckiego nigdy co prawda się go nie uczyłam , ale jak słyszę tę wymowę nie podoba mi się .

  OdpowiedzUsuń
 5. Uczyłam się niemieckiego przez trzy lata podstawówki i całe gimnazjum, teraz mam angielski i rosyjski. Do niemieckiego mnie nie ciągnie, bo i mało pamiętam. Może kiedyś, kiedy chęć mnie najdzie wrócę do nauki tego języka razem z tym lub innym kursem. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zabrałam się kilka dni temu (z racji urlopu ;)) za kurs do hiszpańskiego na poziomie średnim, ale w wersji pudełkowej. Póki co jestem całkiem zadowolona, oby nie brakło mi zapału do ukończenia go. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety, to całkiem nie mój klimat. Nie przepadam za tym językiem, mimo iż uczyłam się go w szkole parę dobrych lat. Poza tym strasznie szybko się nudę. Kiedyś zaczęłam podobny kurs angielskiego, to nie dotrwałam nawet do połowy.
  Pozdrawiam,
  Ew

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj, niemiecki...:) Się zdawało z niego maturę a teraz nic się nie pamięta, bo się nie ćwiczyło... ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze wiedzieć, że coś takiego jest, bo w przyszłym roku chciałabym sama nauczyć się jakiegoś nowego języka, bo to zawsze może się przydać :) Ostatnio zastanawiałam się nad niemieckim, więc kto wie... :)
  Zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja teraz jestem na etapie czytania magazynów z niemieckiego :) Brat mnie w tym wspiera, bo jego wiedza jest większa. Taki kurs na pewno świetnie pomógłby w nauce.

  OdpowiedzUsuń
 11. No i się doczekałam o nim opinii. Komentuję z opóźnieniem, bo ostatnio zalatana jestem i dopiero teraz udało mi się znaleźć chwilkę ;) Rzeczywiście dziwne, że takie słówka są na poziomie zaawansowanym. Wyśmiałabym ich dobór dla języka angielskiego, gdybym korzystałam z kursu na tym poziomie. Gramatyka rzeczywiście jest świetna i bardzo szybko i bezboleśnie można sobie utrwalić wszystkie zagadnienia. Z nauki hiszpańskiego i niemieckiego (tyle, że na poziomie podstawowym) bardzo pozytywnie wspominam tę część ;) Do słówek nie miałam większych zastrzeżeń, bo wszystkie były dla mnie nowe, więc było ok, ale gramatykę na Supermemo, rzeczywiście można pochwalić ;)

  Chyba trochę pod koniec namieszałam, ale mam nadzieję, że zrozumiesz o co mi chodziło xD

  OdpowiedzUsuń
 12. jestem już na kursie średniozaawansowanym i to chyba najlepszy kurs jaki mogłem testować.
  wersja on-line na www.supermemo.net jak najbardziej dla mnie. po zalogowaniu kontynuuję przerabiany materiał.
  dobrze rozwiązany sysytem powtórek mobilizuje do nauki.
  polecam

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wiele słyszałem o tej platformie, ale niestety jakoś nigdy nie miałem okazji aby ją sprawdzić. Za to bardzo sobie chwalę używanie programów do nauki języka niemieckiego https://www.jezykiobce.pl/s/64/program-do-nauki-niemieckiego gdyż to dzięki nim w końcu mogę się efektywnie uczyć tego języka obcego.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jeżeli chcecie nauczyć się języka niemieckiego z bardzo dobrym efektem końcowym, no to raczej musicie znaleźć sobie pomoc w postaci szkoły języka obcego, no bo niestety samemu w domu nie jesteśmy w stanie poznać wszystkich informacji i możliwości. Możecie zerknąć sobie np. na stronę https://lincoln.edu.pl/ Tam znajdziecie dobrą szkołę.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...