28.08.2013

A.B.C.

Recenzja bierze udział w konkursie dla Syndykalistów.

Autor: Agatha Christie
tłumaczenie: Wanda Dehnel
tytuł oryginału: The ABC Murders
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data wydania: 25 października 2005
ISBN: 83-7469-136-0
liczba stron: 192Agatha Christie jest niewątpliwie najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów. W kryminalnych przypadkach jej bohatera - nadzwyczaj inteligentnego detektywa Herkulesa Poirota, zaczytują się już kolejne pokolenia fanów. „A.B.C.” to już jego jedenasta przygoda, która z pewnością nieco zaskoczy fanów serii.

Tajemniczy A.B.C rzuca wyzwanie słynnemu detektywowi, Herkulesowi Poirotowi. W liście uprzejmie informuje detektywa o morderstwie, jakie ma zamiar popelnić w mieście, którego nazwa rozpoczyna się na literę "A". I faktycznie, dokładnie wskazanego przez szaleńca dnia, dochodzi do takowego morderstwa, którego ofiarą staje się osoba, której nazwisko również zaczyna się na "A". Obok ofiary znajduje się rozkład kolejowy, potocznie zwany ABC. Co gorsza, jakiś czas później Poirot otrzymuje kolejny list od A.B.C, w którym znajduje się zapowiedź morderstwa, które ma wydarzyć się w mieście, którego nazwa zaczyna się na "B". Policja zaczyna podejrzewać "kompleks alfabetyczny", jednak przeczucie znakomitego detektywa podpowiada, że sprawa może okazać się o wiele bardziej skomplikowana... Czy zdoła powstrzymać tajemniczego mordercę, zanim ten dobrnie do końca alfabetu?

Ciekwa intryga stworzona przez autorkę sprawia, że praktycznie już po paru stronach czytelnik wpada w sidła Christie i nie spocznie, póki nie pozna rozwiązania zagadki. A rozwiązanie jest w tym przypadku bardzo zaskakujące. To zasadnicza różnica pomiędzy tym kryminałem i resztą serii - zwykle czytelnik otrzymuje kolejne, drobne wskazówki, dzięki którym, przy odrobinie szczęścia sam ma szanse dojść do właściwego rozwiązania. W tym przypadku historia jest na tyle zawiła a wskazówki na tyle szczątkowe, że prawdopodobnie nikt nie wpadnie na to, co przygotowała dla czytelników autorka.

Główny bohater książki, sławny Herkules Poirot, niemal od razu przypadł mi do gustu. Nie ulega wątpliwościom, że to człowiek szalenie inteligentny i błyskotliwy. Mimo to nie ma tendencji do wywyższania się i lekceważania pomocników, jakiej doszukałam się w innym znanym detektywie, jakim jest Holmes. Również styl samej autorki okazał się nadzwyczaj przyjemny a cała historia na tyle niebanalna, że z pewnością sięgnę po kolejne przygody niezwykłego bohatera.

Myślę, że książka przypadnie do gustu wszystkim fanom kryminałów. To klasyka na wysokim poziomie, która z pewnością będzie zachwycać przez kolejne lata. Zachęcam!

14 komentarzy:

 1. Czytałam tę książkę. Uwielbiam autorkę, a książka wprost genialna. Nie spodziewałam się zakończenia... Cieszę się, że mam "A.B.C." na półce :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja za Christie nie przepadam, ale moja mama bardzo lubi czytać jej kryminały. Ten na pewno czytała, bo pamiętam jak go jej wypożyczałam z biblioteki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyli klasyczny kryminał! Pomysł oryginalny, ciekawa jestem, jak rozwinie się intryga, a poza tym dawno już nie czytałam żadnej powieści Christie:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością zachwyci młodsze pokolenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę i ja wziąć się wreszcie za twórczość powyższej królowej kryminału, gdyż dotychczas tak się złożyło, że nie miałam ku temu okazji.

  OdpowiedzUsuń
 6. A.B.C mam na półce, ale na pierwszy ogień pójdzie "Zerwane zaręczyny".

  OdpowiedzUsuń
 7. Obowiązkowo muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniała książka, jedna z lepszych Christie. Pamiętam to napięcie towarzyszące mi w trakcie lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam nic Agaty Christie jeszcze, ale mam coraz większą ochotę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam potworne wyrzuty sumienia, że nie znam jeszcze Christie...

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziwne, ale jeszcze nie czytałam żadnej książki tej autorki. A można powiedzieć, że żyje kryminałami. Chyba najwyższy czas zabrać się za nadrabianie zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kocham kryminały wszelkiej maści! I zawsze, kiedy jestem w bibliotece, mówię sobie: "Weź Christie, weź jej książkę!" Ale nigdy tego nie zrobiłam. I bardzo tego żałuję. Muszę w końcu zrobić sobie przerwę od fantastyki i wrócić do starych literackich zamiłowań...

  OdpowiedzUsuń
 13. Poirot, Christie- uwielbiam. Te książki wybieram w ciemno :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam kryminały i uwielbiam tą autorkę, na pewno się skuszę :D
  Obserwuję i zapraszam http://naszksiazkowir.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...