26.01.2013

Mały pamiętnikAutor: José Saramago
tłumaczenie: Elżbieta Milewska
tytuł oryginału: As pequenas memórias
wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: wrzesień 2012
ISBN: 978-83-7799-188-6
liczba stron: 144
Większość z Was wie, że José Saramago to jeden z niewielu pisarzy, których określam mianem ulubionych. Uwielbiam jego pokręcone do granic przyzwoitości zdania, przemyślenia, wynurzenia, historie, które zrodziły się w jego głowie... Niepozorna książeczka o tytule „Mały pamiętnik” jest czymś zdecydowanie odmiennym od tego, do czego przyzwyczaił mnie ten pisarz, jednak nie mogłam odmówić sobie przyjemności jej poznania. 

„Mały pamiętnik“ pierwotnie miał nosić tytuł „Księga kuszenia“. Dobrze, że tak się nie stało, choć prawdę mówiąc ja pokusiłabym się o jeszcze inny tytuł: Myśli rozrzucone. Bo to właśnie takie słowa przychodziły mi na myśl podczas lektury. Dostajemy bowiem zlepek najróżniejszych myśli, które momentami nawet sam autor nie potrafi prawidłowo umiejscowić w czasie. To trochę jak rozmowa z osobą, która opowiada nam historię, która przypomina jej o czymś innym i po prostu tak dalej opowiada. Opowiada o dzieciństwie, nie zatracając jednak swojego dobrze znanego stylu.

W dzieciństwie nie postrzegałem świata oczyma dorosłego, którym stałem się później.
Opowieść Saramago to sentymentalna podróż przez wcale nie łatwe, mocno naznaczone biedą dzieciństwo. Dobór opisywanych wydarzeń może zaskakiwać, podejrzewam jednak, że autorowi zależało na tym, by opisać wszystko, co było naprawdę istotne w oczach małego dziecka. I pewnie dlatego śmierć jego małego braciszka zajmuje w książce mniej miejsca niż przygody ze świniami. Ważny jest policzek wymierzony przez ojca, ale i świetnie napisane dyktando, czy smak chleba, który wprost uwielbiał. Poszczególne wydarzenia zaskakują, czasem bawią, pojawiło się również i takie, które naprawdę przeraża. Osobiście bardzo ucieszyły mnie również nawiązania do książek, które zostały napisane właśnie pod wpływem tych konkretnych wspomnień. 

Tylko po co, na co? Prawdę mówiąc tym razem naprawdę nie wiem, co chciał osiągnąć pisarz, dopuszczając nas do wspomnień, pielęgnowanych w głowie przez tyle lat? Nie ma tu żadnego podsumowania, zapiski do niczego nie zmierzają. Ot zajmują nasze myśli do chwili, gdy ich zabraknie...

Komu mogłabym polecić tę książkę... Dobre pytanie. Z pewnością powinni ją przeczytać wszyscy, którzy twórczość pisarza bardzo sobie cenią. Bo choć uczciwie przyznaję, że książka mnie nie zachwyciła, tworzy ona obraz prawdziwego pisarza w czasach, gdy dla wielu jest on raczej figurką stawianą na piedestale, tylko dlatego, że stał się on wlaściwielem jednej z najlepiej znanych nagród. Doceniam odwołania do konkretnych książek, dzięki którym lepiej możemy zrozumieć, dlaczego powstały, co było ich siłą napędową. Myślę również, że książka może być niezłym testem dla osób, które dopiero planują swoją przygodę z Saramago. Krótka ale specyficzna i co tu kryć, chaotyczna opowieść może w jakiś sposób przygotować Was na to, co w przyszłości Was jeszcze czeka. Frapująca, na swój specyficzny sposób ciekawa ale też daleka od jego najdoskonalszych książek. A mimo to z pewnością będę do niej wracać...


Mały pamiętnik - CYFROTEKA.PL

12 komentarzy:

 1. Pewnie każdy w pewnym momencie życia rozlicza się z przeszłością...

  OdpowiedzUsuń
 2. Spotkałam się już z recenzją o podobnym wydźwięku - brak podsumowania czyni z książki dość przypadkową zbieraninę wspomnień trochę bez składu i ładu. Mnie niezbyt to przekonuje, co nie znaczy, że po inne pozycję autora nie sięgnę :-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam mieszane uczucia, ponieważ nie znam prozy José Saramago a z twojej recenzji wynika, że powyższe jego dzieło ma nieco chaotyczną fabułę. Ja nie znoszę takiej niechronologicznej historii, więc chyba jednak nie skuszę się na tę ksiązkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka w odbiorze jest taka jak piszesz :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pisarza nie czytałam jeszcze, ale myślę, że sięgnę raczej po inną pozycję. Recenzja świetna:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na ten rok mam w planach przeczytanie Miasta ślepców. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Zapraszam na nowy wpis.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba nic nie czytałam tego autora, a raczej sobie nie przypominam. Z jednej strony ta książka swego czasu kusiła, ale teraz nie mam na nią wcale ochoty. Może jak bliżej poznam twórczość tego pisarza to i po ten "Mały pamiętnik" sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaintrygowalas mnie stwierdzeniem, ze po ta ksiazke powinni siegnac ci, ktorzy nie spotkali sie jeszcze z proza Saramago. To miedzy innymi ja. czy zdolalaby mnie ta ksiazka przygotowac na spotkanie z tworczoscia tego pisarza? Mam nadzieje, ze tak, bo i zakup mnie kusi od dluzszego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam jeszcze nic tego autora, może czas to zmienić...:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak laureat nagrody Nobla, to musi być ambitnie. A ambitnie równa się nie dla każdego. Okładka mi nie obca, gdzieś to kiedyś musiałem widzieć. Jak trafię w rozsądnej cenie, nie omieszkam kupić.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wydaje mi się, że by mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 12. Brzmi niezwykle dziwnie i oryginalnie, ale trochę się jej obawiam...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...