14.10.2013

"Cyber" Maciej Janusz Różalski

Autor: Maciej Janusz Różalski
wydawnictwo: Self-publishing
data wydania: 10.10.2013
ISBN: 978-83-935921-8-0
liczba stron: 360
Thomas jest cyfrakiem. Stał się nim za sprawą Piotra, który nie tylko go zrekrutował, ale również opłacił instalację neuroprocka, zakup modemu i reszty sprzętu. Obecnie Piotr jest jego operatorem, wyszukuje mu zadania, a po sukcesie operacji dzieli się z nim zyskiem pół na pół. Thomas nie zadaje zbędnych pytań, bo i po co miałby wiedzieć, w jaki sposób jego operator wyszukuje klientów? Kolejne zadanie niewiele odbiega od innych zleceń - wyciągnięcie korporacyjnych rozliczeń z domowego komputera analoga pracującego w NeuroTec, jednej z wiodących megakorporacji w dziedzinie cybernetyki i neurocybernetyki. Niestety dochodzi do istotnych komplikacji. Thomas staje się bowiem świadkiem morderstwa... Rozpoczyna się nietypowe śledztwo, które siłą rzeczy musi trafić na tajny program badawczy. Co z tego wszystkiego wyniknie, dowiecie się z lektury najnowszej powieści Macieja Janusza Różalskiego zatytułowanej „Cyber”.

Trzeba przyznać, że najnowsze dzieło pisarza naprawdę zaskakuje. Zamiast powrotu do przeszłości i barwnych losów polskiej szlachty, przenosimy się do przyszłości, w którym komputery coraz bardziej ingerują w życie człowieka. Powieść jest intrygującą mieszanką cyberpunku, kryminału i thrillera, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę.

Jej początek stanowi zapis wykładu Gordona Neumana, odnośnie przewagi grupki komandosów cyberprzestrzeni nad olbrzymią, standardową armią. Nie ukrywam, że ta, na szczęście nie za długa część, niemal przerosła moje możliwości. Gdyby dalsza część miała prezentować się podobnie, chyba nie sprostałabym całości. Na szczęście bardzo szybko pojawia się interesujący motyw zabójstwa, rozpatrywanego z różnych perspektyw. Sprawa interesuje oczywiście cyfraka, który przez przypadek stał się świadkiem w tej sprawie, przez co znajduje się w dużym niebezpieczeństwie. Niejasne okoliczności utraty szeregowego pracownika spędzają również sen z powiek osobom piastującym ważne stanowiska w wielkiej korporacji. Skoro mamy do czynienia z morderstwem, musi również odbyć się śledztwo. Te również wzbudza duże kontrowersje, głównie ze względu na prowadzącego sprawę, który ... nie jest człowiekiem. I choć ten zwiariowany świat znacząco różni się od tego, z jakim czytelnik spotkał się w serii „Szablą i ...” da się odczuć, że pisarz czuje się w nim doskonale.

Powieść przekonuje zarówno ciekawym podejściem do tematu, jak i wielością wątków, które w perspektywie czasu muszą doprowadzić do wspólnego celu, dopracowaniem szczegółow, czy też ciekawą kreacją bohaterów. Wartka akcja sprawia, że trudno przerwać lekturę. Opisy nowych technologicznych rozwiązań są na tyle sugestywne, że łatwo odnieść wrażenie, iż faktycznie mogą pojawić się już w niedalekiej przyszłości.

Muszę przyznać, że pomimo początkowych wątpliwości, pisarzowi znowu udało się mnie do siebie przekonać. Tym bardziej jestem ciekawa kontynuacji powieści, która jest już w planach. Zachęcam.

Cyber [Maciej Janusz Różalski] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

11 komentarzy:

 1. Coraz bardziej przekonuję się do tego typu książek, co lepsze, takich książek powstaje coraz więcej i pojawiają się w różnych gatunkach literackich. Dlatego nie mówię nie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście, dość ciekawe podejście do tematu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj to na pewno nie jest książka dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka bardzo nowatorka, lecz osobiście nie zainteresowała mnie na tyle, bym chciała ją bliżej poznać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie brzmi to zbyt egzotycznie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdaję sobie sprawę że tematyka może przerażać. Sama również nie byłam pewna, czy powinnam podjąć się czytania tej powieści. Okazało się jednak, że czyta się to naprawdę znakomicie i mam nadzieję, że pisarz szybko opublikuje kontynuację.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo na czasie tematyka i powiem Ci że kusisz kusisz :)

  OdpowiedzUsuń
 8. dla fanow gatunku super. czyta sie jak gibsona! kiedy 2ga czesc ???

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak skończę trzecią książkę z cyklu "Szablą i..." ;).

  OdpowiedzUsuń
 10. W uzupełnieniu poprzedniego posta. Tutaj: http://cyber.maciejrozalski.eu/ publikuję powieść w odcinkach w tych samych klimatach, co Cyber. Zapraszam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...