23.10.2013

"Kobieta, której nikt nie znał" Chris Pavone
Autor: Chris Pavone
tłumaczenie: Jędrzej Polak
tytuł oryginału: The Expats
wydawnictwo: Muza
data wydania: 11 września 2013
ISBN: 9788377583302
liczba stron: 389
ebook dostępny na WoblinkuPraca agenta CIA to temat, który sprawdza się niemal zawsze.Powstają niezliczone opisy spektakularnych akcji, pościgów, wymyślnych gadżetów, od których często zależy powodzenie całej misji. Autor „Kobiety, której nikt nie znał” podchodzi do tego tematu z zupełnie innej strony. Co z tego wyszło?

Główna bohaterka w gruncie rzeczy kończy właśnie swoją karierę agentki. Nowa praca jej męża Dextera i planowana przeprowadzka jest dla niej szansą, by po latach kłamstw i wymówek, wreszcie wyjść na prostą i faktycznie stać się wzorową matką i żoną, czyli dokładnie taką osobą, jaką zawsze była w przekonaniu najbliższych. Niestety bardzo trudno z dnia na dzień porzucić stare nawyki. Podejrzenia Kate wzbudza małżeństwo Amerykanów, Billa i Julii, którzy podobnie jak ona i Dexter zamieszkali w Europie. Co gorsza, im bardziej drąży sprawę, tym większe stają się jej obawy, że również Dexter nie jest osobą, za którą zawsze go brała. Czy to możliwe, że przez te wszystkie lata, gdy sama skrzętnie ukrywała swoje tajemnice, była oszukiwana przez własnego męża?

Powieść przypomina misternie skonstruowany labirynt, w którym za kolejnym zakrętem czytelnik z dużym prawdopodobieństwem trafi na kolejny ślepy zaułek. To naprawdę ciekawe, z jaką łatwością bohaterom można przypisać zarówno działalność kryminalną jak i pracę na rzecz praworządności. Duże wrażenie robi niezwykła skrupulatność Kate w rozwiązywaniu kolejnych zagadek. Każda jej myśl czy ruch zapisywane są z dużą skrupulatnością, przez co czytelnik może poczuć się niczym osoba przyuczająca się do pracy agenta. Z drugiej strony specyfika tego nietypowego zajęcia sprawia, że główna bohaterka sprawia wrażenie bardzo chłodnej. Trudno więc wczuć się w jej rolę, rozterki na temat męża, współczuć z powodu ciągłego osamotnienia spowodowanego ciągłymi kłamstwami. Z tego właśnie powodu na książkę najlepiej spojrzeć niczym na dobry film akcji. Ciekawie skonstruowane intrygi i zwroty akcji to jej niezaprzeczalne atuty. Lekturze towarzyszy przyjemne uczucie napięcia a finał jest doprawdy zaskakujący.

Co prawda książka nie zmusza do głębszej refleksji, jednak przecież w przypadku tego gatunku oczekuje się przede wszystkim mocnych wrażeń a takowych książka dostarcza. Zgrabna fabuła sprawia, że czytelnik tylko z trudem oderwie się od książki. Zachęcam.Za możliwość poznania tego tytułu serdecznie dziękuję wydawnictwu Muza i Woblinkowi.

Kobieta, której nikt nie znał [Chris Pavone] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

15 komentarzy:

 1. Zastanawiałam się nad ta książką i nawet miałam zamiar ją kupić, lecz potem zrezygnowała na rzecz innej. Widzę jednak po twojej recenzji, że jest to całkiem zgrabnie i ciekawie napisana powieść, dlatego jak trafi się okazja to tym razem dam jej szanse poznania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Narobiłaś mi apetytu, chętnie oderwę się z tą lekturą od rzeczywistości

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jak Cyrysia, też się nad ta książką zastanawiałam i na zastanawianiu się skończyło póki co. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię skomplikowane intrygi, szybkie tempo akcji - ciekawy i pożądany przerywnik od cięższych tematycznie lektur:)
  A przy okazji - sto lat, kochana! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że powieść spełnia rolę gatunku w jakim się obraca.

  OdpowiedzUsuń
 6. Już w sumie po okładce da się wywnioskować, że to powieść akcji. Lubię, o ile są dobrze napisane (jak na przykład "Trójka" Folletta) :-) Kilka pozytywnych recenzji już czytałem, tak że w razie czego, jeśli będę mieć okazję, kupię :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystkiego najlepszego:)) Niech ten dzień i każdy następny będzie dla Ciebie cudowny:) Zapamiętam ten kryminałek, albo raczej thriller - czasem przyda się coś takiego na skołatane nerwy:)

  OdpowiedzUsuń
 8. To świetna powieść akcji, dokładnie. Można by spokojnie nakręcić na jej podstawie niezły film sensacyjny :) Podobała mi się. Owszem, to dobra rozrywka, która umili kilka godzin, a Kate to bardzo fajna postać, której się kibicuje. Niby agentka, a wciąż zwyczajna kobieta - to zdecydowany plus tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam ten gatunek książek, więc chętnie bym się za nią zabrała, chociaż wiem, że na rynku jest wiele lepszych książek dokładnie o tym samym temacie (no, ciut innym). Może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 10. ..ależ tu ładnie!! Bardzo podoba mi się Twoja blogowa odsłona!! :)
  No i przede wszystkim recenzja brzmi interesująco!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Podobała mi się ta powieść, ale denerwowała mnie hipokryzja bohaterki. Sama cały czas oszukiwała męża, a później tak się dziwiła, że i on miał przed nią sekrety. Poza tym jak na agentkę to bohaterka była dość nieporadna :P

  OdpowiedzUsuń
 12. Podobała mi się ta powieść, ale denerwowała mnie hipokryzja bohaterki. Sama cały czas oszukiwała męża, a później tak się dziwiła, że i on miał przed nią sekrety. Poza tym jak na agentkę to bohaterka była dość nieporadna :P

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeśli znajdę ta książkę w bibliotece, to przeczytam, ale jakoś na siłę szukać nie będę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Chciałabym mieć taką pracę jak bohaterka tej książki. :P

  OdpowiedzUsuń
 15. Mocne wrażenia lubię, zatem chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...