16.12.2020

"Moja mroczna Vanesso" Kate Elizabeth Russell

 Autor: Kate Elizabeth Russell
Wydawnictwo: Otwarte
Tytuł oryginału: My Dark Vanessa
Data wydania:2020-06-10
Liczba stron: 384
ISBN: 9788381350426


Kate Elizabeth Russell jest Amerykanką, pochodzącą ze wschodniego Maine. Studiowała na Indiana University, a stopień doktorski z kreatywnego pisania uzyskała na University of Kansas. W jej pisarskim dorobku znajduje się dopiero jedna powieść, jednak szybko okazało się, jak bardzo jest ona ważna i potrzebna. Nic więc dziwnego, że błyskawicznie zdobyła uwagę, uznanie i rzeszę czytelników na całym świecie...

On – czterdziestodwuletni intrygujący nauczyciel literatury, ona - spragniona życia pełną parą piętnastolatka... Wydaje Wam się, że wiecie już czego spodziewać się po tej historii? Nic bardziej mylnego. To żadna "Lolita" choć ten tytuł pojawi się tu wielokrotnie. Vanessa jest już dorosłą kobietą, utrzymującą stosunkowo luźne kontakty z byłym nauczycielem. W ostatnim czasie sytuacja jednak zaczyna się zmieniać, a to za sprawą innych kobiet, utrzymujących, że dawny nauczyciej je skrzywdził i domagających się sprawiedliwości. Szkolne losy Vanessy, które z czasem urosły do rangi legendy, zna każda z nich, nic więc dziwnego, że oczekują, że kobieta dołączy do ich ruchu i przyczyni się do tego, że Jacob Strane wreszcie zapłaci za własne grzechy. Vanessa jednak wcale nie czuje się ofiarą. Wręcz przeciwnie, nadal wierzy w niezwykłe uczucie, jakie połączyło ją z dużo starszym mężczyzną. Utrzymuje, że wszystko, do czego doszło, stało się za jej przyzwoleniem... Czy na pewno? Choć od tak dawna od tego ucieka, Vanessa musi po raz kolejny stawić czoło przeszłości, otwarcie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to, czego doświadczyła to uczucie, czy przestępstwo, i czy mając piętnaście lat naprawdę była gotowa na wszystko, co stało się jej udziałem. Dziewczyna miota się wśród wspomnień, a sytuacji nie ułatwiają telefony od Jacoba. Wreszcie dochodzi do rozmowy, po której nie ma wątpliwości, że telefon nie będzie jej już dręczył. Tylko czy to cokolwiek ułatwia?

Powieść "Moja mroczna Vanesso" zapewnie czerpie inspirację w ruchu MeToo, z którym mamy do czynienia od dłuższego czasu i za sprawą którego na światło dzienne wyszło wiele niegodziwości, jakich latami doświadczały kobiety. Tu sprawa jest jeszcze bardziej niepokojąca, bo dotyczy młodej dziewczyny, która dopiero zaczyna odkrywać swoją seksualność. Z perspektywy czytelnika sprawa zdaje się być jasna - nauczyciel dopuścił się czynów zakazanych i powinien ponieść karę. Tym bardziej może zaskakiwać zachowanie Vanessy, która mając świadomość istnienia w życiu dawnego nauczyciela innych dziewczynek, ze sporym bagażem doświadczeń o wiele starszej już kobiety, nadal uparcie wierzy w autentyczność uczucia, jakiego w swoim przekonaniu doświadczyła. Uważa się za tą wyjątkową, wybraną, niezwykłą. To jednak, co zdaje się przeczyć logice, to zachowanie naturalne dla kobiety, która od lat żyje z wielką traumą i porzebuje czegoś, by całkowicie się nie załamać. To niesamowite, jak dobrze autorka powieści wczuła się w rolę zagubionej dziewczyny, pokazując, z jednej strony, jak desktruktywnie na jej życie wpłynęła relacja z Jacobem, z drugiej jednak jej konsekwentne trwanie w przekonaniu, że nie jest ofiarą. Do samego końca nie wiadomo, czy Vanessa wreszcie pogodzi się z prawdą i czy ta prawda ją wyzwoli.

Powieść nie czyta się łatwo, dla bardzo wielu kobiet będzie ona bardzo trudnym i osobistym doświadczeniem. Bo nawet jeśli nie każda kobieta doświadczyła czegoś równie wstrząsającego jak Vanessa, bardzo wiele doświadczyło sytuacji, które nie były właściwe i które latami wypierały ze swojej świadomości. Paradoksalnie, główna bohaterka niekoniecznie przypadnie Wam do gustu. Bardzo możliwe, że będzie drażnić, w jakiś sposób "uwierać", na swój sposób sygnalizować, że również macie sekrety, z którymi trzeba się zmierzyć. To niesamowicie trudna ale bardzo potrzebna lekcja życia. Bo tylko, jeśli rzeczy zaczniemy nazywać po imieniu, coś ma szansę się zmienić. 

"Moja mroczna Vanesso" to ciężka emocjonalnie historia, pod którą podpisać mogłoby się tak wiele kobiet. Każda z nich od lat przeżywa swój własny koszmar, próbuje wyprzeć go ze świadomości, desperacko walczy o powrót do normalności. I choć lektura może być bolesna, warto się z nią zmierzyć. Być może to właśnie ona pozwoli Wam rozprawić się z dawnymi demonami.. Gorąco polecam ją Waszej uwadze.

10 komentarzy:

 1. Oj tak. To nie jest łatwa powieść i ciężko ją się czyta, ale na pewno warto po nią sięgnąć, chociażby dlatego, że daje dużo do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet nie wiesz kochana, jak bardzo chciałabym mieć możliwość sięgnięcia po tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. W ostatnim czasie sytuacja jednak zaczyna się zmieniać, a to za sprawą innych kobiet, utrzymujących, że dawny nauczyciej je skrzywdził i domagających się sprawiedliwości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kate Elizabeth RussellWydawnictwo:

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się ciężka, ale za to bardzo dobra lektura...

  OdpowiedzUsuń
 6. No naprawdę jestem pod dużym wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaciekawiła mnie ta pozycja, poszukam jej

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mi się podobaten wpis.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...