20.03.2014

"Kota lubi szanuje" Michalina Kłosińska-Moeda


Autor: Michalina Kłosińska-Moeda
wydawnictwo: Replika
data wydania: 18 lutego 2014
ISBN: 9788376740423
liczba stron: 212


Jak na kociarę przystało, okładki książek, na których pojawiają się kociaki, momentalnie przykuwają moją uwagę. Tym razem pozytywne wrażenie wywołał również tytuł książki. Sięgając po „Kota lubi szanuje” zakładałam, że mam do czynienia z książką lekką i zabawną, czyli dokładnie taką, na jaką miałam właśnie ochotę. Czy założenie się sprawdziło?

Główną bohaterką jest Hanka, młoda dziewczyna, która dopiero ukończyła studia i marzy o rozpoczęciu kariery w Warszawie. Okoliczności zdają jej się sprzyjać, w spadku po ciotce otrzymuje przytulne mieszkanko. Niestety Hanka jeszcze nie wie, że odtąd jej najbliższym sąsiadem stanie się ... agencja towarzyska. Dziewczyna niestrudzenie rozsyła swoje CV po okolicy i wprost nie wierzy swojemu szczęściu, gdy na rozmowę kwalifikacyjną zaprasza ją agencja reklamowa. Jej wizja odpowiedzialnych zadań i błyskotliwej kariery szybko się jednak rozpływa, gdy okazuje się, że aplikowała na stanowisko ... sprzątaczki. Sytuacja finansowa Hanki zmusza ją do przyjęcia pracy. Dość szybko pojawia się możliwość podjęcia dodatkowego, nietypowego zajęcia, wiele wskazuje również na to, że zmiany mogą objąć również prywatne życie dziewczyny. Jedno jest pewne, rozpoczyna się naprawdę zwariowany okres w jej życiu.

Fabuła powieści „Kota lubi szanuje” przebiega wedługo dobrze znanego schematu. Młoda dziewczyna „znikąd” próbuje zaistnieć w wielkim mieście i po wielu zawirowaniach oczywiście wychodzi na prostą, odnajdując przy okazji wielką miłość. Nie jest to jednak zarzut wobec książki, bo od tego typu literatury właśnie tego oczekujemy. Ma być sympatycznie, zabawnie, trochę romatycznie, obowiązkowo z happy endem. Dlatego też sięgając po „Kota lubi szanuje” z pewnością się nie rozczarujemy.

Dodatkowo autorce udało się wpleść w książkę kilka poważniejszych tematów, jak choćby problem absolwentów szkół wyższych ze znalezieniem pracy i niedopasowanie ich oczekiwań do rzeczywistych potrzeb rynku. Oczywiście każda osoba, która włożyła dużo wysiłku w swoją edukację, chciałaby móc realizować się w swoim zawodzie, jednak czasem niestety plany trzeba weryfikować i szukać nowych rozwiązań. Kto wie, być może główna bohaterka zainspiruje niektóre osoby do otwarcia własnego biznesu?

Tytuł książki zobowiązuje, więc nie zabrakło w niej również uroczych czworonogów. I choć główną bohaterką jest młoda dziewczyna, poniekąd to właśnie zwierzętom zawdzięcza to, jak toczy się jej życie. Koty odgrywają ważną rolę zarówno w jej życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Całość czyta się wręcz błyskawicznie. Choć stosunkowo szybko można przewidzieć zakończenie powieści, ani trochę nie umniejsza to przyjemności czytania. Poczucie humoru, ciekawe postacie, umiejętność wplecienia poważniejszych zagadnień, no i oczywiście zwierzaki to najmocniejsze strony tej opowieści. Serdecznie polecam miłośnikom gatunku, a sama wyczekuję kolejnych książek pisarki.

Kota lubi szanuje [Michalina Kłosińska-Moeda] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

16 komentarzy:

 1. Książkę czytałam. Bardzo fajna, optymistyczna powieść.

  OdpowiedzUsuń
 2. jakoś nie jestem jeszcze przekonana to tej powieści :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam na oku tą książkę i pewnie w końcu po nią sięgnę, bo zapowiada się bardzo miło :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdaje się, że taka książka jest mi potrzebna na teraz, żeby się wyciszyć, a skoro koty w niej występują to tym chętniej po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę pamiętać o tej książce. Na poprawę humoru wydaje się jak znalazł, na dodatek zwierzęta też lubię, więc tym bardziej powinna mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytam ostatnio same dobre recenzje tej książki. Na pewno w końcu ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ech ,żeby w życiu wszystko było takie proste :-)))

  OdpowiedzUsuń
 8. I to jest książka, która idealnie pasuje do wizerunki, jaki mam na Twój temat w głowie:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. często potrafimy przewidzieć zakończenie jakiejś książki, ale rzeczywiście masz racje - jeśli jest dobra, nie przeszkadza to w dalszym czytaniu i przeżywaniu fajnych przygód razem z bohaterami :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten kotek w zupełności do mnie przemawia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam i całkowicie się zgadzam z Twoją opinią: lekka, przyjemna i radosna:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ta okładka po prostu zobowiązuje do lektury! :D

  OdpowiedzUsuń
 13. takie lekkie lektury są świetnym odprężeniem;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak koty, to ja jestem chętna. :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Koty i mnie przyciągają, chętnie bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Książkę mam w planach, mam nadzieję jak najbliższych :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...