15.07.2013

ŚcianaAutor: Andrzej Dudziński
wydawnictwo: E-bookowo
data wydania: 2013
ebook dostępny na Woblinku


Pokonać własne słabości, przekroczyć granice własnych możliwości... Każdego dnia ludzie zmierzają się z własnymi ułomnościami w najróżniejszych dziedzinach życia. Każda podjęta próba, niezależnie od tego, czy uwieńczona sukcesem, staje się kolejną wartościową lekcją na ścieżce życia.

Bohaterem "Ściany" jest doświadczony himalaista, który podejmuje się właśnie najtrudniejszego wyzwania w swoim życiu. Trasa, z jaką pragnie się zmierzyć, nie jest jedynie kolejnym małym sukcesem w jego wieloletniej karierze. Tym razem musi zmierzyć się nie tylko z surową naturą, ale i demonami przeszłości. Właśnie na tej trasie był kiedyś świadkiem tragedii pewnej kobiety. Okrutny los sprawił, że podczas wspinaczki doszło do tragicznego wypadku, wskutek którego kobieta spadła. Mężczyzna był świadkiem tego zdarzenia, widział że nadal żyła, choć jej szanse na przetrwanie były naprawdę nikłe. Zdając sobie sprawę, żę próba pomocy może zakończyć się śmiercią obojga, nie podjął się próby udzielenia pomocy. To zdarzenie w oczywisty sposób wpłynęło na jego dalsze życie. Z czasem zrozumiał, że tylko powrót w to miejsce może przynieść ukojenie jego duszy.

"Ściana" to dzieło o stosunkowo małej objętości, w którym autor podjął się bardzo trudnego tematu. Czy przeświadczenie, że próba pomocy drugiemu człowiekowi nie ma szans na powodzenie to wystarczający powód by jej zaniechać i zatroszczyć się wyłącznie o własne życie? Zdrowy rozsądek podpowiada, że właśnie tak należy postąpić. Z drugiej jednak strony tego typu sytuacje nigdy nie są stuprocentowo pewne. Zawsze istnieje choć cień nadziei na akcję ratunkową zakończoną sukcesem. Człowiek, który nie był w stanie podjąć ryzyka zwykle staje się ofiarą tego wydarzenia. Przeżywa je wciąż na nowo, zadręcza się pytaniami, czy słusznie postąpił. Jakby tego było mało, często również narażony jest na potępienie ze strony otoczenia. Szczególnie w sytuacjach, gdy ekspertyzy potwierdzając, że ofiara faktycznie miała szansę na przeżycie, bardzo łatwo jest wydać osąd na człowiekiem, który w krytycznym momencie okazał się za słaby. Osoba, która nigdy nie doświadczyła równie dramatycznych rozterek, nigdy w pełni nie zrozumie, co w takiej sytuacji dzieje się w ludzkiej głowie. I choć "Ściana" nie stanowi odpowiedzi na pytanie, jakie zachowanie można uznać tutaj za uzasadnione, zmusza czytelnika do głębszego zastanowienia się nad bardzo złożonym zagadnieniem.

Nie muszę chyba dodawać, że ściana z jaką musi zmierzyć się nasz bohater, ma zarówno wymiar rzeczywisty jak i metaforyczny. Autorowi bardzo dobrze udało się przedstawić zarówno zmagania człowieka z nieprzystępną naturą, zagrożenia z jakimi borykają się himalaiści, jak i jego wewnętrzną walkę z wydarzeniami z przeszłości. I choć na szczęście większość ludzi nigdy nie stanie w obliczu równie dramatycznego wyboru, każdy człowiek zmuszony jest podejmować w swoim życiu wiele trudnych decyzji. Część z nich wywołuje duże obawy, a nawet przerastają ludzkie możliwości. I właśnie o tym jest "Ściana" - utwór krótki, lecz bogaty w treść i bardzo inspirujący.

"Egzamin z dojrzałości zdaje się każdego dnia."


Za możliwość poznania tej inspirującej opowieści bardzo dziękuję Woblinkowi i wydawnictwu E-bookowo.


17 komentarzy:

 1. O trudnych decyzjach i pokonywaniu własnych słabości - taka tematyka to moja obsesja! Z chęcią przeczytam!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nasi polscy himalaiści nie mają zbytnio szczęścia w ostatnim czasie... :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba nie odważyłabym się podjąć takiego wyzwania, jak bohater tej książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fascynuje mnie ta potrzeba pokonywania własnych słabości w sposób ekstremalny, odwaga mierzenia się z niebezpieczeństwami. Można przecież inaczej przełamywać granice i tylko nieliczni porywają się na ekstremum. Niesamowite są ich historie i niezmiennie jestem nimi zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również fascynują, choć sama na takie ekstremum bym się nie porwała...

   Usuń
 5. Mądre słowa... a książka zapowiada sie ciekawie
  http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Zostałaś nominowana do Libster Blog Awards i the Versatile Blogger Award szczegóły u mnie na blogu moje-opowiadania-tda.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Trochę chodziłam koło tej książki w księgarni i teraz wiem, że muszę ją przeczytać. Kocham góry i to chyba kolejna książka, która przybliża te ich niebezpieczną, ale i tworzącą człowieka stronę. W górach chyba nie ma łatwych tematów.
  Powinno Ci się spodobać "Dotknięcie pustki" Joe Simpsona, która jest też trudna historią choć innego typu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Podziwiam osoby stające do walki z własnymi słabościami, pokonujące ścianę: tak rzeczywistą, jak i wewnętrzną. Obawiam się, że sama nie podołałabym takiemu wyzwaniu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam, autorowi w bardzo zgrabny sposób udało się połączyć wydźwięk metaforyczny z rzeczywistym. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie Twoja recenzja zachęciła mnie do przeczytania :-)

   Usuń
 10. Lubię książki, które zmuszają nad zastanowieniem się nad pewnymi kwestiami. Chętnie sięgnęłabym po tę powieść i mam nadzieję, że szybko to zrobię.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...