8.07.2013

Supermemo.net - prezentacja serwisuSupermemo.net to chyba jedna z najbardziej znanych platform, umożliwiających m.in. naukę języków obcych. Firma SuperMemo World została założona już w 1991 roku przez dwóch studentów Politechniki Poznańskiej. Jej założyciele głowili się nad tym, by stworzyć taką metodę, która pozwoli najbardziej efektywnie przyswoić sobie szereg dat, słówek, pojęć, nazwisk itp. Opracowano specjalny algorytm, na kórym oparto pierwsze programy. Od tego czasu firma zdobyła wiele nagród ale również wiernych użytkowników.

Z platformą miałam do czynienia już ładnych parę lat temu. Wtedy testowałam szereg kursów bezpłatnych. Prostota ich obsługi, jak i różnorodność tematyczna sprawiła, że chętnie regularnie tam zaglądałam, przerabiając m. in. kurs odnośnie malarstwa. 


Obecnie, oprócz licznych kursów bezpłatnych, można tutaj znaleźć również bardzo rozwiniętą ofertę odpłatną. Jeśli chodzi o języki obce, można tutaj skorzystać z kursów kompleksowych, gramatycznych, a nawet kursów z lektorem. (opinia jednego z kursów kompleksowych niedługo znajdzie się na blogu). Większość dostępnych kursów można bezpłatnie wypróbować przed zakupem. 


Budowa kursów jest szalenie prosta. Po włączeniu trybu nauki, rozpoczynamy od przerabiania wyznaczonych na dany dzień powtórek, następnie przechodzimy do nowego materiału. W przerabianym przeze mnie kursie standardowo ustalono, że na jeden dzień przypada 30 stron nowego materiału. Jedna strona to w zależności od tego, co właśnie przerabiamy, jedno słówko, jedno zadanie gramatyczne, czytanka itd. Jeżeli uznamy, że danego dnia nauczyliśmy się zbyt mało, nic nie stoi na przeszkodzie, by przerabiać kolejne strony. Należy jednak pamiętać, że liczba przerobionych stron wpływa również na liczbę powtórek w przyszłości, dlatego czasem warto odczuć lekki niedosyt, niż później zostać zasypanym materiałem do powtórzenia. ;-)


Wiadomo, że języków powinno uczyć się bardzo regularnie, jednak zdarzają się dni, w których po prostu nie ma takiej możliwości. Takie dni bardzo łatwo wykluczyć z planu powtórek, tak, by np. po prowrocie z urlopu nie zostać zasypanym tysiącami powtórek do przerobienia.


Samodzielna nauka wymaga sporej motywacji. Supermemo pomyślało więc o tym, by nagrodzić naszą systematyczność. Stworzono ranking użytkowników, który pozowala nam obserwować, jak radzimy sobie w porównaniu do innych osób. Wykres na dole strony pokazuje nam również nasze własne postępy. Tu najłatwiej zaobserwować, jak bardzo przyładaliśmy się do nauki. 

Pomimo upływu wielu lat, kursy SuperMemo pozostały bardzo proste w obsłudze i nadal opierają się na bardzo znanym schemacie. Być może nie są one najbardziej zaawansowane jeśli chodzi o grafikę czy interaktywność ćwiczeń, muszę jednak przyznać, że ze wszystkich testowanych przeze mnie kursów, właśnie ta platforma najskuteczniej motywowała mnie do systematyczności. Bywało, że planowałam ograniczyć się wyłącznie do przerobienia powtórek, po czym zupełnie spontanicznie zabierałam się za nowy materiał. Dlatego uważam, że rozważając wykupienie kursu online, warto wziąć tę platformę pod uwagę.


8 komentarzy:

 1. Potrafisz wyłapywać fajne stronki. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam, że istnieje taka platforma. Dobrze wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojjj długo tam nie zaglądałam. Moje lenistwo zwyciężyło niestety :/ Mam zamiar "na szybko" wrócić, bo jeszcze ponad miesiąc kursu z niemieckiego mi został. Nie wierzę, że tak szybko rok odkąd go wykupiłam minął a przerobiłam zaledwie 47% poziomu pierwszego :O Muszę się ogarnąć wreszcie, oj muszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. O, o tym serwisie nie słyszałam, a bardzo lubię wszelkie sposoby na naukę języków :) Z kursów online do tej pory wypróbowałam tylko fiszkotekę i podobało mi się w niej to, że można było w niej ćwiczyć nie tylko pisownię ale też wymowę + zawsze miałam wszystko pod ręką (wystarczyło otworzyć jeszcze jedną zakładkę w przeglądarce lub włączyć tablet) dlatego wydaje mi się, że ta platforma może być czymś też dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To świetna sprawa; już wcześniej słyszałam o tym serwisie, ale jakoś go nie odwiedzałam. Widzę jednak, że to może być przydatne. Uczę się od pewnego czasu j. norweskiego sama, stąd też niełatwo jest mi rozplanować naukę, materiały itd. Może supermemo mi pomoże? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobre rozwiązanie dla osób chcących samemu uczyć się języków obcych. Ja korzystam z porad na blogu https://lincoln.edu.pl/warszawa/blog/jezyk-angielski-czasy-przyszle aby cały czas zgłębiać wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie systemy na pewno pomagają w nauce języków obcych. Ja dodatkowo jeszcze korzystam z księgarni językowej https://www.jezykiobce.pl aby mieć pewność, że uczę się języków obcych w dobrym kierunku.

  OdpowiedzUsuń
 8. Akurat jeśli chodzi o mnie to ja przede wszystkim skupiam się na skutecznej nauce języka angielskiego. Właśnie dlatego jestem przekonana, że udało mi się dobrze nauczyć tego języka obcego. Fajną ofertę pracy można znaleźć na stronie https://universe.earlystage.pl/praca/praca-u-nas jako lektor języka angielskiego.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...