21.02.2018

"Słup ognia" Ken FollettAutor: Ken Follett
Tłumaczenie: Janusz Ochab, Anna Dobrzańska
Cykl: Filary ziemi (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
tytuł oryginału: A Column of Fire
data wydania: 13 września 2017
ISBN: 9788381250719
liczba stron: 848

Ken Follett jest bardzo utalentowanym i niezwykle cenionym brytyjskim autorem szeregu powieści historycznych i thillerów. Niektóre z jego książek doczekały się znakomitych ekranizacji. Każda zostaje ciepło przyjęta przez rzesze wiernych czytelników. Do jego najbardziej znanych powieści z całą pewnością zaliczyć należy "Filary ziemi" i " "Świat bez końca". Kto by pomyślał, że po latach po raz kolejny będzie nam dane powrócić do Kingsbridge i przeżyć kolejną, niezwykłą przygodę.

Koniec roku 1557. W społeczeństwie coraz dotkliwiej odczuwa się podział na katolików i protestantów. Przyjaźń, lojalność i miłość coraz bardziej tracą na znaczeniu. I choć dla Neda Willarda szczytem marzeń byłoby poślubienie Margery Fitzgerald, jako protestant nie ma co liczyć na przychylność jej katolickiej rodziny. Gdy rodzina Neda traci majątek, mężczyzna opuszcza Kingsbridge i przyjmuje posadę u protestanckiej księżniczki, Elżbiety Tudor. Głęboko wierzy, że to właśnie ona zapewni Anglii tak potrzebny spokój. Ile jednak jest warta obietnica Elżbiety, że pod jej panowaniem żaden człowiek nie straci życia ze względów religijnych?

"Słup ognia" to napisana z niesamowitym rozmachem powieść osadzona w wyjątkowo interesującej oprawie historycznej. Wojny religijne, podróże do Nowego Świata, noc Świętego Bartłomieja w Paryżu, walka z hiszpańską Wielką Armadą - trudno znaleźć drugą powieść, która opisywałaby tyle interesujących wydarzeń z taką dokładnością. Ken Follett po raz kolejny sięga po jeden ze swoich ulubionych tematów, czyli działalność szpiegowską. Bohaterowie "Słupa ognia" biorą udział w najbardziej spekatularnych spiskach przeciwko najważniejszym postaciom w państwie, inni podążają tropem najbardziej niebezpiecznych zbrodniarzy i intrygantów. Follett przemycił do swojej powieści całą masę historycznych faktów (choć nie brakuje tu też pewnych przekłamań), zrobił to jednak w sposób, który ani trochę nie nuży, całość czyta się z zapartym tchem.

W powieści liczącej ponad 800 stron oczywiście nie mogło też zabraknąć miłości, romansów, konfliktów, przemocy. Każdy z bohaterów na swój sposób zmaga się z codziennością. Jedni tracą majątek i pozycję, inni wspinają się po szczebelkach kariery i bogacą. Wiele osób prowadzi podwójne życie, pragnąc by ich wiara wreszcie osiągnęła najwyższy statut. Poznamy osoby niezwykle odważne i szlachetne, ale i do cna zepsute. Będziemy kibicować prawdziwej miłości, nawet jeśli wszystko wskazuje na to, że nigdy nie zwycięży.

"Słup ognia" jest co prawda trzecią powieścią w serii "Filary ziemi", jednak ze względu na czasową odległość prawie w ogóle nie jest ona powiązana z poprzednimi tomami. Oznacza to, że można skusić się na jej lekturę nie znając poprzednich części, ci jednak, którzy mieli przyjemność je poznać, odkryją w tej książce szereg subtelnych nawiązań.

O "Słupie ognia" można by pisać bardzo wiele - o fascynującej fabule, interesującej oprawie historycznej, barwnych postaciach - jednak co by nie napisać, pewnie i tak byłoby to za mało. Tę powieść trzeba po prostu zacząć czytać i albo szybko nas znuży i odłożymy ją na półkę, albo przepadniemy w niej na dobre. Osobiście spędziłam z nią wiele cudownych godzin. Tak wciągające historie nie spotyka się na każdym kroku, tym bardziej polecam ją Waszej uwadze.

5 komentarzy:

 1. Nigdy nie czytałam nic tego autora, ale mam ochotę zacząć znajomość z tym panem od tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie spotkałam się z twórczością tego autora i fabuła tej powieści mnie nie zachęca abym po nią sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tym autorze. Książki są mi nieznane, ale kiedyś może przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że jestem zaskoczona, bo to naprawdę bardzo ceniony i utalentowany autor. Szkoda, że jego najnowsza powieść nie jest promowana tak, jak szereg innych, zdecydowanie mniej wartościowych powieści. Mam jednak nadzieję, że kiedyś jednak na niego trafisz i go docenisz :-) pozdrawiam

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...