3.02.2017

"U stóp bogini" Chitra Banerjee Divakaruni

Autor: Chitra Banerjee Divakaruni
Tłumaczenie: Urszula Szmidt
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

tytuł oryginału: Before we visit the Goddess
data wydania: 30 stycznia 2017
ISBN: 9788365506900
liczba stron: 312

Spoglądając na okładkę książki "U stóp bogini" czytelnik spodziewa się historii barwnej i egzotycznej. I rzeczywiście taką opowieść otrzymuje, choć nie powinien nastawiać się na perypetie rodem z bollywoodzkich filmów, a raczej opowieść o trudach życia. O tym, jak skomplikowaną drogę przebywają kobiety, w poszukiwaniu własnego szczęścia.

3 kobiety żyjące w różnych czasach i na różnych kontynentach. Łączą je więzy rodzinne i usilne pragnienie, by zapewnić sobie lepszą przyszłość. Sabitri, córka niezamożnego piekarza, mieszkająca w indyjskiej wsi, marzy o kształceniu się na uczelni wyższej. Los zdaje się do niej uśmiechać - wpływowa i bogata kobieta bierze Sabitri w opiekę i sponsoruje jej dalszą edukację. Niestety, wystarczy mały błąd, by przekreślić ambitne plany dziewczyny. Wiele lat później jej córka, Bela, kierując się głosem serca, udaje się ze swoim kochankiem w podróż do Ameryki. Nowy kraj w niczym jednak nie przypomina tego, o czym kobieta marzyła. Jej rozczarowanie odciska piętno na jej maleńkiej córce, Tarze, która szybko będzie musiała się nauczyć, jak żyć pod prąd, pomimo wszelkich przeciwności losu.

"U stóp bogini" to powieść, którą pokochają przede wszystkim kobiety, ponieważ opowiada właśnie o nich, o trudach życia, walce o swoje marzenia, niezależnie od szerokośći geograficznej. To również klimatyczna opowieść o tym, jak ważne i silne są więzy rodzinne. Mogłoby się wydawać, że mieszkająca w Indiach babka, której Tara nigdy nie widziała na oczy, nie może w żaden sposób na nią wpływać. A jednak, nikt nie może odciąć się od swoich korzeni, usilne próby, by to zrobić, zwykle kończą się tym, że kolejne pokolenie spróbuje do nich powrócić.

Powieść czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem. Choć należy ona do nieco egzotycznych, łatwo wczuć się w sytuację bohaterek, przejąć ich losem. Książka nie tylko prowokuje do rozmyślań na temat potęgi rodzinnych powiązań, ale również uświadamia nam, jak kruche są nasze marzenia. Czasem wystarczy jeden niewłaściwy krok, by przekreślić coś, na co pracowało się latami.

Książka łączy w sobie fascynujące, kobiece losy i poważne życiowe problemy. Opowiada o różnych obliczach miłości i nieustannym poszukiwaniu szczęścia. To piękna historia, dlatego zachęcam do lektury.

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...