11.01.2016

"Droga do Różan" Bogna Ziembicka
Autor: Bogna Ziembicka
Cykl: Droga do Różan (tom 1)
Wydawnictwo: Otwarte
data wydania: czerwiec 2013
ISBN: 9788375152043
liczba stron: 416


"Droga do Różan" to pierwszy tom cyklu, którego główną bohaterką jest Zosia Borucka, choć nie brakuje tu również innych, niezwykle barwnych postaci. Kobietę poznajemy w czasach, gdy wraz ze swoim ojcem i dawną nianią mieszka w bardzo malowniczym dworku i zajmuje się ekologicznymi uprawami. Do pełni szczęścia brakuje jej już tylko Krzysztofa, w którym od dawna się podkochuje. Niestety ten wyśniony mężczyzna staje się nie źrodłem szczęścia, a sporych finansowych kłopotów. Rodzina Boruckich traci Różany i musi stawić czoła nowym wyzwaniom. Czy Zosia odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Kto zdoła na dobre uwieść jej serce?

Zarys fabuły nie zapowiada szczególnie oryginalnej lektury. Również jej początek nie wydał mi się za bardzo wciągający, a raczej dość naiwny. Na pierwszy rzut oka widać było, że rodzina Boruckich żyje ponad stan a wszystko układa się w jedną, wielką, mało wiarygodną sielankę. Na szczęście średnio udany początek nie zniechęcił mnie do dalszej lektury, a ta okazała się o wiele ciekawsza niż początkowo zakładałam. Bogna Ziembicka szybko porzuciła ckliwe banały, a przed bohaterką zaczęła piętrzyć coraz to nowe wyzwania. Autorka pokazuje, że miłość ma naprawdę różne oblicza i nie każde z nich jest piękne i idealne. Czasem uczucie bywa źródłem bólu, sprawia, że człowiek zapomina o własnym poczuciu wartości i gotowy jest zrobić wszystko, by zwrócić na siebie uwagę drugiej osoby. Czasem miłość bywa niesamowicie bezinteresowna i całkowicie skupia się na dawaniu szczęścia, nie oczekując i nie otrzymując niczego w zamian. Również bohaterki drugoplanowe mogłyby wiele powiedzieć na temat tego złożonego uczucia. Siedemdziesięcioletnia już Zuzanna doświadczyła miłości, która pozwoliła jej przetrwać wiele trudnych chwil, singielka - Marianna, choć na pozór radosna i pełna życie, doskonale wie, jak bardzo może zawieść druga osoba. 

"Droga do Różan" to jednak nie tylko opowieść o miłości. To historia o przezwyciężaniu trudności, magii prawdziwej przyjaźni, wartości kochającej rodziny, przyjemności, jaką można czerapć z małych rzeczy, jeśli tylko zaczniemy je dostrzegać i doceniać. Warto zwrócić uwagę na ciekawie nakreślone sylwetki bohaterów. W gruncie rzeczy ta książka mogłaby stanowić punkt wyjściowy do napisania co najmniej dwóch innych książek. 

Książka przypomina mi dobry, obyczajowy serial, w którym co chwile coś zaskakuje i trudno przewidzieć jakie będzie zakończenie. Niezależnie od tego, ile ważnych spraw mielibyśmy na głowie, to i tak znajdziemy parę minut. by poznać dalsze losy bohaterów. Szczerze żałuję, że powieść tak długo zarastała kurzem na półce, bo w ostatecznym rozrachunku okazała się jedną z lepszych książek obyczajowych, z jaką miałam do czynienia. Polecam wielbicielom historii życiowych, ale i na swój sposób zaskakujących, napisanych pięknym językiem, ciepłych i na swój sposób bardzo swojskich.


Droga do Różan [Bogna Ziembicka] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

12 komentarzy:

 1. Nie przekonuje zbytnio, ale jeśli chwilowo nie będzie co czytać to się rozejrzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem fanką tej książki, bardzo mi się podobała i też uważam, że jest jedną z lepszych obyczajówek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszy mnie Twoja opinia, bo ją mam...sięgnę po nią w tym roku....

  Pozdrawiam w Nowym Roku....

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasem miło sięgnąć po taki tytuł, choć ogólnie za takimi zwyczajnymi obyczajówkami nie przepadam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie klimaty. Już sam tytuł mnie zachęca. Na pewno przeczytam pierwszy tom.

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdzieś mignęła mi ta książka, koniecznie muszę przeczytać ten fragment i poszukać całości gdzieś w bibliotece lub księgarni. :)

  MAJUSKUŁA

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam ją gdzieś w formie ebooka i od pewnego czasu chce się przymierzyć, żeby się zabrać. Dobrze, że słaby początek z czasem przechodzi w ciekawą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli starczy czasu to sięgniemy :)

  Pozdrawiamy i zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam autorki "Tylko dzięki miłości" i byłam zawiedziona, ale nie mówię tej, może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Oj, skusze się na te książkę :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo lubię życiowe klimaty i bez wątpienia sięgnę po tą powieść - pytanie tylko czy w bliższych czy w dalszej przyszłości. Wydaje się taka ciepła :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Właśnie skończyłam czytać i potwierdzam, warto sięgnąć po tę książkę. Twoja recenzja skłoniła mnie do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...