5.01.2016

"Pod nocnym niebem" Rachel Hore


Autor: Rachel Hore
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
tłumaczenie: Dariusz Wójtowicz
tytuł oryginału: A Place of Secrets
data wydania: 13 marca 2012
ISBN: 9788378390756
liczba stron: 576

"Zaskakujące, jak drobne i przypadkowe zdarzenia kształtują nasz los"

Jude Gower od dłuższego czasu pracuje w domu aukcyjnym Beecham’s, a praca zdaje się dostarczać jej sporo satysfakcji. Niestety jej życie prywatne nie wygląda już tak dobrze, kobieta od dłuższego czasu nie może pogodzić się ze śmiercią męża, a jej obecny związek zdaje się mieć wyjątkowo wątłe podstawy. Jej życie nabiera tempa w chwili, gdy odbiera pewien telefon. Jude otrzymuje propozycję wyceny zbiorów osiemnastowiecznego astronoma amatora z posiadłości Starbrough Hall w hrabstwie Norfolk. Te zadanie staje się pretekstem, by odwiedzić miejsca, w których dorastała i spotkać dawno nie widzianych członków rodziny. Jakie będzie jej zaskoczenie, gdy okaże się, że jej maleńką siostrzenicę Summer zaczął dręczyć koszmar, z którym sama kiedyś się borykała. Jakby tego było mało, podczas prac w bibliotece, kobieta natyka się na niezwykłe zapiski autorstwa przybranej córki Anthony’ego Wickhama, Esther. Jeszcze nie ma pojęcia, jakie znaczenie będzie miało to znalezisko dla jej rodziny. Na światło dzienne wychodzi coraz więcej tajemnic, w których znaczącą rolę będzie miała pewna cygańska dziewczyna i niezwykłej urody, gwiaździsty naszyjnik...

Powieść "Pod nocnym niebem" napisana została z ogromnym rozmachem i dbałością o wszelkie detale. Historia pełna jest intrygujących zagadek, wręcz pachnie tajemniczymi, starymi manuskryptami. Jej najmocniejszy punkt stanowi chyba niesamowita historia Esther, postaci, która udawadnia, jak wielki wkład w naukę mogły mieć kobiety. Minie naprawdę dużo czasu, zanim odkryjemy wszystkie tajemnice jej pochodzenia, a ostateczny kształt jej historii jest wyjątkowo fascynujący. Rachel Hore zdołała nie tylko ciekawie połączyć przeszłość z teraźniejszością, ale nawet wpleść w fabułę wątek o lekkim zabarwieniu paranormalnym, co sprawia, że całość prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Słabszy punkt stanowi postać samej Jude. Jej rozterki miłosne zbudowane zostały na jednym z najbardziej utartych schematów - związek z człowiekiem, który absolutnie do niej nie pasuje, pojawienie się drugiego, fascynującego mężczyzny, który staje się obiektem kolejnego, tym razem prawdziwego, miłosnego uniesienia. Całość mogłaby również być nieco krótsza, momentami historia niebezpiecznie się rozwleka. Pod znakiem zapytania stawiam mnogość niezwykłych zbiegów okoliczności. Z jednej strony pisarka zadała sobie wiele trudu, by połączyć najróżniejsze wątki, z drugiej można odnieść wrażenie, że połączyła ich tak wiele, że całość staje się mniej wiarygodna. Ostateczny rozrachunek tej kwestii pozostawiam już Wam.

"Pod nocnym niebem" to bardzo zajmująca powieść, w której przeszłość nieustannie łączy się z teraźniejszością, pełna nietuzinkowych rozwiązań, intryg i tajemnic. W sam raz na długi, zimowy wieczór. Zachęcam.


5 komentarzy:

 1. Czytałam kilka lat temu i bardzo miło wspominam :) Zajmująca, intrygująca lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. O, nie słyszałam jak dotąd o powieści. Ale z chęcią się skuszę! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Strasznie narobiłam sobie smaka na te książkę po twojej opinii i streszczeniu. Musze ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka mi się podoba, a ja niestety trochę jak sroczka, patrzę na okładki. Może za jakiś czas skuszę się na ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, na zimowy wieczór będzie rzeczywiście jak znalazł :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...