13.01.2016

"Próba" Eleanor CattonAutor: Eleanor Catton
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
tłumaczenie: Maciej Świerkocki
tytuł oryginału: The Rehearsal
data wydania: 3 grudnia 2015
ISBN: 9788308060490
liczba stron: 336
ebook dostępny na Woblinku

"Próba" to debiutancka powieść autorki nagrodzonej Bookerem, Eleanor Catton. Autorka ta znana jest przede wszystkim za sprawą powieści „Wszystko, co lśni”, jednak jej debiut również należy do książek na tyle nietuzinkowych, że warto jej poświęcić swój czas. Czego możemy się spodziewać? To naprawdę dobre pytanie...

W pewnym mieście wybucha nie lada skandal. Na światło dzienne wychodzą kontakty seksualne młodego nauczyciela z liceum muzycznego z nieletnią uczennicą. Nauczycielka saksofonu uważnie przygląda się swoim podopiecznym, które wyrażają oburzenie tym zdarzeniem, jednak w ich słowach łatwo doszukać się nutki zazdrości. W tym samym czasie w szkole teatralnej grupa uczniów musi zdecydować, jaką pragną wystawić sztukę. Wybór pada właśnie na ten głośny skandal. Sytuacja nabiera zupełnie nowego wymiaru w chwili, gdy jeden z występujących w przedstawieniu uczniów odkrywa, że złośliwy los w pewnym stopniu powiązał go z molestowaną dziewczyną...

Już sam zarys fabuły przedstawia się na tyle intrygująco, że po prostu chce się poznać treść tej książki. Jej zawartość może jednak zaskoczyć i to wielokrotnie. Pierwszą niespodzianką jest fakt, że osób, wokół których rozgrywa się akcja, czyli nauczyciela i jego nieletniej kochanki, w powieści prawie nie ma. Jeśli już się pojawiają, to tylko po to, by odegrać niewielki epizod. Główną bohaterką jest natomiast nauczycielka saksofonu która ... na dobrą sprawę nie robi nic innego, poza prowadzeniem dialogów ze swoimi uczennicami. W "Próbie" pojawia się kilka innych istotnych postaci, jak choćby młody student szkoły aktorskiej, siostra molestowanej Victorii, czy też pewna niezwykle przeciętna uczennica, która z czasem stanie się bohaterką bardzo ważnego wydarzenia. Niejednokrotnie przyjdzie nam się zastanawiać, dlaczego autorka powieści, w ogóle każe nam śledzić te osoby i to właśnie kolejny ciekawy aspekt książki - czytając trudno cokolwiek przewidzieć, cały czas będziemy się zastanawiać, do czego to wszystko ma prowadzić. "Próba" pełna jest dwuznaczności i nie można wykluczyć, że każdy czytelnik odbiera ją nieco inaczej. Gdy wreszcie docieramy do ostatniej strony, w naszej głowie kłębi się od przemyśleń i pytań. Na dobrą sprawę już w tej chwili ma się ochotę porzeczytać książkę od nowa z nadzieją, że za drugim razem odkryjemy wszystkie jej tajemnice.

"Próba" to powieść, którą czyta się stosunkowo wolno. Nie można niczego pominąć, każde słowo jest ważne i potrzebne, by w jakiś sposób ogarnąć całość. To z całą pewnością książka dla osób lubiących czytelnicze wyzwania. Osoby, które cenią sobie dosłowność i konkretność, raczej powinny poszukać innej lektury.

Powieść zaskakuje świeżością, niecodziennym podejściem do tematu, dojrzałością tekstu. To jedna z tych książek, które są tak nietuzinkowe, że pozostają w pamięci na bardzo długo. Jedna z tych powieści, do których nie tylko chce się powrócić, ale też naprawdę się to robi. Zachęcam do lektury.Ebook dostępny na platformie5 komentarzy:

 1. Chyba ta powolność mnie odpycha. Pomimo iż sam pomysł jest intrygujący... ale raczej nie dam szansy tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Martwi mnie trochę to, czy jednak mnie ta książka nie zmęczy albo nie zanudzi. Opinie są podzielone, więc się jeszcze wstrzymuję - mam na razie co czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja uwielbiam takie wyzwania literackie. Chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba jednak nie dla nas... :(

  Pozdrawiamy gorąco i zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam twórczości Eleanor Catton, ale zainteresowała mnie tematyka tej książki, dobrze, że jest w niej dużo świeżości. Z chęcią przeczytam, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...