23.12.2015

"Ostre cięcie" Max Allan Collins

Autor: Max Allan Collins
Seria: Criminal Minds
Wydawnictwo: Oficynka
tłumaczenie: Olga i Wojciech Kubińscy
tytuł oryginału: Jump Cut
data wydania: 27 marca 2012
ISBN: 9788362465415
liczba stron: 296
Criminal Minds to popularny, amerykański serial kryminalny, który doczekał się już kilku sezonów. Bohaterami jest grupa profilerów z Jednostki Analiz Behawioralnych Akademii FBI w Quantico. Publiczność pokochała nietuzinkowy zespół i z zapartym tchem śledzi każdy kolejny odcinek. Jeżeli wolicie jednak czytać kryminały, możecie sięgnąć po serię Criminal Minds powstałą w oparciu o serial, która pojawiła się na rynku za sprawą wydawnictwa Oficynka. Jej pierwszy tom zatytułowany jest „Ostre cięcie”.

Zespół JAB zostaje wezwany do Lawrence w stanie Kansas, by pomóc w schwytaniu osoby, która zamordowała kilku bezdomnych. Co dość zaskakujące, każda z ofiar przed śmiercią została umyta i przebrana w nowe ubrania. Dlaczego morderca zadaje sobie tyle trudu?

Niedługo później zostaje uprowadzona młoda, piękna dziewczyna. Choć pochodzi z zamożnej rodziny i nic nie wiąże jej z bezdomnymi, coś zdaje sie łączyć obie sprawy. Czy profilerzy zdołają schwytać przestępcę zanim dojdzie do kolejnej tragedii?

Książka, podobnie jak serial, pozwala nam nieco lepiej zrozumieć pracę profilerów. Przekonamy się, że każdy, z pozoru błahy szczegół, może dostarczać bardzo istotną informację na temat sprawcy. Sprawa jest dość nietuzinkowa i możemy spodziewać się kilku zaskakujących momentów. Całości towarzyszy przyjemne napięcie, które sprawia, że książkę czyta się szalenie szybko. Osoby, które nie znają serialu mogą mieć mały problem z ogarnięciem sporej liczby członków zespołu JAB. W serialu ich obecność jest dość naturalna i uzasadniona, w książce łatwo się pogubić, trudno spamiętać jakie funkcje pełnią poszczególne jednostki. Drugi minus to jedna z ostatnich scen, w której sprawca przyznaje się do winy. Niestety to dość powszechne zakończenie odcinków serialu kryminalnego - sprowokowany sprawca nie wytrzymuje i sam podsuwa nam wszystkie brakujące kawałki układanki. Rozwiązanie powszechne ale nie do końca satysfakcjonujące. Od osób, które potrafią zaplanować i przeprowadzić okrutne morderstwo powinno się chyba oczekiwać nieco chłodniejszej krwi...

"Ostre cięcie" to całkiem przyzwoity kryminał, który szybko się czyta, zamyka z uczuciem miło spędzonego czasu i zapomina chyba jeszcze szybciej, niż się czytało. Dobra lektura dla tych, którzy po prostu chcą się rozerwać i odprężyć, oczywiście o ile gustują w tego typu klimatach. Dla zwolenników gatunku.

4 komentarze:

 1. Może być ciekawe. Chyba po nią sięgniemy :)

  Pozdrawiamy i zapraszamy do nas:
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Może polecę ten tytuł mojej koleżance, choć chyba taka lektura bardziej przypadnie do gustu osobom, które już znają serial.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie widziałam jeszcze serialu, więc może lepiej zacznę "po bożemu", czyli od książki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja tazke z przyjemnościa w pierwszej kolejności siegne po ksiązke :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...