13.12.2015

Angielski Gamebook z ćwiczeniami Near Death ExperienceAutor: Kevin Hadley
Wydawnictwo: Edgard
Poziom: B2 - C1
Ilość stron: 208
ISBN: 978-83-7788-562-8
Data wydania: sierpień 2015


O konieczności nauki języków obcych pisałam już wiele razy. Równie często wspominałam, jak trudno jest znaleźć motywację do wytrwałej pracy. Właśnie dlatego tak bardzo cieszą mnie wszelkie zaskakujące publikacje, które sprawiają, że nauka staje się atrakcyjna. Mało tego, momentami zapominamy, że to w ogóle nauka. Nic dziwnego, że moją uwagę przykuła jedna z nowości wydawnictwa Edgard. Mowa tu o gamebooku, tudzież powieści interaktywnej, jak kto woli :-) Już za moment wytłumaczę, na czym polega innowacyjność tej książki.

Głównym bohaterem książki jest niejaki Hugo, wiodący szalenie nudne życie. Wszystko zmienia się w chwili, gdy znajduje tajemnicze zdjęcie. I ... to by było wszystko, co na temat fabuły mogę powiedzieć. Specyficzność książki polega bowiem na tym, że to właśnie czytelnik decydować będzie, jak potoczą się dalsze losy naszego bohatera. Być może znajdzie się wśród złodziei dzieł sztuki, a może ... w ramionach wyjątkowo pięknej Hinduski - możliwości jest naprawdę sporo a każda z nich coraz bardziej zaskakuje. 

Ciekawa forma i zwariowane rozwiązania sprawiają, że trudno oderwać się od tej pozycji i oprzeć pokusie, by poznać wszystkie możliwe wersje wydarzeń. Większość trudniejszych słówek w tekście została pogrubiona, a ich tłumaczenie znajduje się na marginesie książki, dzięki czemu nie musimy wertować słownika i łatwiej nam skupić się na fabule. Poziom tekstu pozwala osobie, która opanowała język w stopniu średnio zaawansowanym, pojąć ogólną problematykę, natomiast zapewne pojawią się tutaj słówka, z którymi nigdy wcześniej nie miała do czynienia. 

Każda z historii wymaga od czytelnika podjęcia 4 decyzji, a jej lektura zajmuje około 20 minut. Z jednej strony chciałoby się, aby były one nieco dłuższe, łatwo jednak można sobie wyobrazić, jak musiałoby to wpłynąć na rozmiary całej książki. Stosunkowo krótkie opowiastki mają jednak swoje plusy. Po pierwsze stosunkowo łatwo jest wygospodarować sobie dość czasu, by przeczytać wybraną wersję. Czytając kolejne, będziemy powracać do fragmentów, z którymi mieliśmy już wcześniej do czynienia, a co za tym idzie, mamy okazję utrwalić nowo poznane słówka. 

Warto również wspomnieć, że w książce znajduje się szereg dodatkowych ćwiczeń weryfikujących zrozumienie przeczytanego tekstu, poziom opanowania trudniejszych słówek czy też znajomości konstrukcji gramatycznych. 

Jeżeli miałabym wskazać jakąkolwiek wadę pozycji, byłby to fakt, że dialogi zostały umieszczone w tekście. Te rozwiązanie, zastosowane zapewne po to, by nieco zmniejszyć objętość książki, momentami sprawia, że łatwo stracić orientację, kto w danej chwili się wypowiada. Ta drobnostka nie zmienia jednak faktu, że całość jest bardzo udana, a praca z książką dostarcza sporej dawki rozrywki. Mam nadzieję, że wkrótce pojawią się kolejne gamebooki, bo trzeba przyznać, że praca z nimi jest nie tylko atrakcyjna ale i skuteczna. Polecam.Z fragmentem książki możecie zapoznać się TUTAJ.

2 komentarze:

  1. Świetny pomysł i chętnie bym sprawdziła jak to wygląda w praktyce. Niestety należę do tych, którym bardzo ciężko zmobilizować się do nauki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dopiero rozpoczynam naukę języka angielskiego, dlatego powyższa pozycja chyba jeszcze nie dla mnie. Ale za jakiś czas będę miała ją na uwadze.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...