25.11.2015

"Po prostu bądź" Magdalena Witkiewicz

Autor: Magdalena Witkiewicz
Wydawnictwo: Filia
data wydania: 7 października 2015
ISBN: 9788380750326
liczba stron: 336
Magdalena Witkiewicz została okrzyknięta specjalistką od szczęśliwych zakończeń, myślę jednak, że do tego określenia sporo trzeba jeszcze dodać. To pisarka, która potrafi znakomicie wczuć się w sytuację bohatera i potrafi tak autentycznie o nim pisać, że osoby, które doświadczyły podobnych sytuacji co bohater, często czują się tak, jakby pisała właśnie o nich. To pisarka, która zwykła pisać o naszych codziennych troskach, jednak sposób, w jaki to robi sprawia, że od książek naprawdę trudno się oderwać. Ot, jedna z najlepszych, polskich autorek książek obyczajowych (i nie tylko). Czy jej najnowsza powieść również porwie serca czytelników? O tym już za moment.

Czy ta miłość nie jest zbyt idealna, by mogła być prawdziwa? Zakazana, bo między profesorem a studentką, gorąca i nieprzewidywalna. Niestety zdecydowanie za krucha i ulotna, co sprawia, że Pola staje przed bardzo trudną decyzją. Ktoś składa jej propozycję, która nigdy nie powinna zostać wypowiedziana. Co jednak robić w chwili, gdy życie wali się na głowę i żadnego innego wyjścia nie widać? Jak wyjść na prostą, gdy wszystko zdaje toczyć się w bardzo zdradliwym kierunku? Czy dobrzy ludzie, faktycznie są tak bezinteresowni, za jakich pragną uchodzić?

Najnowsza powieść Magdaleny Witkiewicz wciąga praktycznie już od pierwszych stron. Główna bohaterka to młoda dziewczyna, która nieustanie musi walczyć o lepszą przyszłość. Niezależnie od tego, gdzie się urodziliśmy i jak przebiegało nasze życie, z jej losami bez trudu jesteśmy w stanie się utożsamić. To typowy przykład osoby, która z góry skazana jest na przegraną, tym bardziej gorąco jej kibicujemy i trzymamy kciuki, by udało jej się wybić, coś osiągnąć, udowodnić, że chcieć to móc. Jej romans z czarującym profesorem zdaje się być początkiem nowego, szczęśliwego życia, jednak Witkiewicz chowa jeszcze parę asów w rękawie, więc nieraz przyjdzie nam martwić się o przyszłość Poli. 

Książka wzbudza wiele emocji nie tylko dlatego, że to bardzo umiejętnie skleciona opowieść, ale również dlatego, że uświadamia nam, jak kruche potrafi być życie. Żyjemy w takim pośpiechu, często nie zdając sobie sprawy, z tego co mamy i za co możemy być wdzięczni. Obserwując tragedię Poli, uświadamiamy sobie, że to, co ją spotkało, może przytrafić się każdemu z nas, w każdej chwili. Właśnie dlatego warto próbować żyć bardziej świadomie, czerpać z każdej minuty życia.

Nie ukrywam, że po książki Magdaleny Witkiewicz sięgam wyjątkowo chętnie. Cenię ją nie tylko za poruszające historie, w których często odnajduję jakąś cząstkę samej siebie, ale również za nieustanną dbałość o szczegóły. Pomimo, że pisarka stosunkowo często wydaje nowe powieści, jeszcze nigdy nie odniosłam wrażenia, by powstawały one w pośpiechu. Każda z historii jest dopieszczona, do ostatniej literki. Jeżeli pojawia się cokolwiek, choćby najmniejszy detal, którego pisarka nie jest pewna, od razu prosi o informację osobę, która posiada w tym zakresie o wiele bardziej obszerną wiedzę (przykładowo nazwa leku, który można w konkretnej scenie zaaplikować bohaterce). "Po prostu bądź" to jedna z tych powieści, które wielbiciele powieści obyczajowych przeczytają dosłownie w kilka godzin, a potem będą żałować, że nie byli w stanie się powstrzymać i delektować nią nieco dłużej. Magdalena Witkiewicz znowu stanęła na wysokości zadania, co ogromnie mnie cieszy. Książkę gorąco polecam fanom gatunku a sama z niecierpliwością wyczekuję kolejnej.Po prostu bądź [Magdalena Witkiewicz] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

7 komentarzy:

 1. Na pewno przeczytam, do tej pory przeczytałam dwie książki autorki i bardzo mi się podobały.

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda, książka bardzo wzruszająca, no i świetnie obrazuje tą ulotność życia. Ja ryczałam strasznie przy tej lekturze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję, że będę płakać jak bóbr, czytając tę lekturę, ale nie miałam okazji poznać twórczości pani Witkiewicz i chciałabym szybko nadrobić zaległości. Ostatnio sama się przekonała, że życie potrafi być bardzo kruche i myślę, że powieść pokazuje tę "słabość" ludzkości. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie to najlepsza, jak dotąd, powieść autorki, mimo że kocham wszystkie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniała powieść, którą wszystkim polecam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czeka na mojej połeczce od dłuższego czasu. Mam nadzieję, że już niedługo nadejdzie jej czas. ;)


  Pozdrawiam,
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...