18.11.2015

"Zmęczona? Nigdy więcej!" Eva Cwynar

Autor: Eva Cwynar
Wydawnictwo: Kobiece
tłumaczenie: Emilia Niedzieska
tytuł oryginału: The Fatigue Solution
data wydania: 26 października 2015
ISBN: 9788364645686
liczba stron: 344
Każdego roku na rynku pojawia się cała masa nowych poradników. Dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny. Żyjemy coraz szybciej, jednocześnie próbując opanować coraz więcej zadań, a przy tym wszystkim chcielibyśmy zawsze rewelacyjnie wyglądać. Nie ma czasu na próbowanie, naukę na własnych błędach, potrzebujemy rad, na których od razu moglibyśmy się oprzeć. Część poradników zachęca krzykliwymi tytułami typu - "Szczupła w 30 dni", choć prawdę mówiąc zwykle wcale nie zawierają one złotego środka, który pozwoli nam zrzucić zapasy tłuszczu, gromadzone przez długie lata, czy też w ekspresowym czasie opanować kolejny język obcy. Muszę przyznać, że i w przypadku poradnika "Zmęczona? Nigdy więcej!" początkowo zakładałam, że jest to właśnie jeden z tych krzykliwych tytułów, nie mających jakiegokolwiek pokrycia. Dlaczego mimo to postanowiłam dać mu szansę? Powody były dwa. Po pierwsze, jestem matką maleńkiej istoty, która może i jest najwspanialsza na świecie, ale też bardzo uszczupla poziom mojej energii. W tej sytuacji jestem skłonna spróbować niemal wszystkiego, co da mi choćmy maleńką szansę na to, że przestanę wyglądać niczym zombie. Po drugie, gdy dokładniej przyjrzałam się książce, okazało się, że jej autorka nie jest kolejnym samozwańczym guru, a osobą o bardzo solidnej wiedzy w zakresie zaburzeń hormonalnych. Czy ta książka okazała się odpowiedzią na moje potrzeby? O tym już za moment.

Dr Eva Cwynar zdobyła sławę za sprawą popularnego programu telewizyjnego „Żony Hollywood”. Co jednak o wiele bardziej ważne, jest ona specjalistką z zakresu endokrynologii i chorób metabolicznych oraz chorób wewnętrznych. W swoim poradniku próbuje odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że tak cząsto kobiety czują się wyczerpane i nie potrafią czerpać radości z życia. Odpowiedź nie jest prosta, bo i problem jest bardzo złożony. Aby znów zacząć tryskać pozytywną energią, trzeba przeprowadzić wiele radykalnych zmian i sprawić, aby stały się one nowym standardem życia. Całość została sprowadzona do ośmiu, konkretnych kroków, choć jestem daleka od potwierdzenia, zgodnie z opisem na okładce, że są one proste. Wprowadzanie istotnych zmian w życiu zawsze jest trudne i wymaga sporo pracy. Nie zmienia to jednak faktu, że receptę na lepszy standard życia warto poznać i pracować nad tym, by stała się ona integralnym punktem w naszym życiu.

Dr Eva Cwynar udziela nam szeregu wskazówek odnośnie właściwego odżywiania, sposobów na eliminację z organizmu toksycznych substancji, sposobów na przyspieszenie metabolizmu, nie obyło się nawet bez listy badań, jakie warto przeprowadzić, by przekonać się, w jakiej kondycji jest nasze ciało. Niby nic nowego, a jednak nietrudno dostrzec dużą różnicę. Przykładowo, Cwynar tłumaczy, dlaczego szereg dań, postrzeganych za bardzo zdrowe, może doprowadzić nas do stanu permanentnego zmęczenia. Szybko okaże się, że często zupełnie nieświadomie szkodzimy samym sobie.

Co ważne, autorka nie ogranicza się do samego dawania rad, ale próbuje dokładnie wytłumaczyć, dlaczego proponowane przez nią zmiany mogą znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie i zdrowie. Zapewne podobnie jak ja już wiele razy słyszeliście, że odtłuszczone mleko wcale nie jest dobrym wyborem. Dopiero jednak ten przewodnik dał mi sensowną odpowiedź na pytanie, dlaczego warto z niego zrezygnować. Nie muszę chyba dodawać, że wprowadzanie zmian, które są dla nas słuszne i logiczne, jest o wiele bardziej łatwe.

Wracając do pytania, czy ta książka pozwoliła mi znów cieszyć się pełnią życia, muszę odpowiedzieć, że na pewno w tym pomaga. Nie oszukujmy się, wprowadzenie wszystkich zmian nie jest czymś, co da się przeprowadzić w jeden tydzień. Niektóre, choćby te dotyczące snu, będą w moim przypadku musiały nieco poczekać, ale faktem jest, że wprowadzając kilka zmian, nie tylko odczułam poprawę samopoczucia ale również nabrałam ochoty do podejmowania kolejnych wyzwań, które dotąd odkładałam na bliżej nieokreśloną przyszłość. Jestem bardzo zadowolona z tego poradnika i polecam go wszystkim, którzy nie chcą ograniczać się jedynie do paru wskazówek, jak należy zmienić życie, ale również pragną zrozumieć, jak wpływają one na nasz organizm. To z całą pewnością pozycja dla dociekliwych. Zachęcam do lektury.

4 komentarze:

 1. Hmm, nawet jeśli tylko jedna myśl będzie inspirująca, to czemu nie. Może zmienić komuś życie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Całkiem lubię niektóre poradniki, choć wiadomo — cudów nie działają, potrafią jednak zmobilizować. :)

  Erna

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię czytać poradniki i często po nie sięgam. Przyznam szczerze, iż coraz trudniej znaleźć taką lekturę, która faktycznie może coś wnieść do Twojego życia. Recenzja tej książki mnie przekonała, chętnie się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja poza tematem zapraszam do udziału w konkursie: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2015/11/dzis-premiera-dziedzica-r.html

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...