4.09.2014

Atlanci - "Wyspa sześciu pierścieni" Olis Nari LangAutor: Olis Nari Lang
wydawnictwo: Azyl
data wydania: 4 sierpnia 2014
ISBN: 9788393675302
liczba stron: 505
Od premiery pierwszej części sagi zatytułowanej „Atlanci” minął już ponad rok (recenzja TUTAJ). Nie ukrywam, że przez te parenaście miesięcy często wracałam pamięcią do tamtej historii i zastanawiałam się, czy kolejny tom kiedykolwiek ujrzy światło dzienne. Prawa rynku bywają bezlitosne i nawet najciekawsza historia nie jest gwarantem przetrwania dla młodego, ambitnego wydawnictwa. Tym większa była moja radość, gdy dowiedziałam się, że drugi tom jest już w sprzedaży, a wydawnictwo Azyl pracuje nad kolejnym tomem. Czy autorowi udało się jednak utrzymać napięcie i bardzo dobry poziom, jakim cechowała się pierwsza część? 

Dla przypomnienia, saga „Atlanci” należy do wyjątkowo ciekawego gatunku - historical fiction i odwołuje się do artefaktów i monumentalnych budowli starożytnych cywilizacji. Akcja pierwszego tomu rozgrywała się w kolonii mitycznej Atlatydy, a jego główną bohaterką była licząca sobie zaledwie 17 cykli życia Dalema. Drugi tom, zatytułowany „Wyspa szczęściu pierścieni” opowiada o jej dalszych losach. 

Przewrotny los sprawia, że dziewczyna wreszcie dociera do samej Atlantydy, miejsca o którym marzyła już od dzieciństwa. Niestety szybko okazuje się, że rzeczywistość zdecydowanie odbiega od tego, co zawsze sobie wyobrażała. Większość Atlantów spogląda na nią z góry, wychodząc z założenia, że jest ona jedynie kolejną prymitywną istotą, która została do nich sprowadzona wyłącznie dla kaprysu ich władcy. Co jednak bardzo zastanawia, Dalema budzi zainteresowanie wielu lokalnych znakomitości. Każdy jej krok uważnie śledzi Namiestnik Supali, Odan, również sam Chartros, Władca władców, zdaje się wyraźnie ją faworyzować. Co sprawia, że niepozorna dziewczyna z jednej z najmniej znaczących kolonii cieszy się tak ogromnymi względami? Kim tak naprawdę są Atlanci? Dlaczego powstało Podziemie, które próbuje z nimi walczyć? Nie obiecam Wam, że w drugim tomie odnajdziecie odpowiedź na wszystkie pytania, zapewniam jednak, że poznacie wiele tajemnic i będziecie świadkami kolejnej fascynującej przygody. 

Nie ulega wątpliwości, że „Wyspa szczęściu pierścieni” utrzymuje wysoki poziom, jaki tajemniczy autor narzucił sobie w pierwszym tomie. Dość szybko dostrzeżemy jednak pewne różnice. W tej części o wiele większy nacisk został położony na liczne intrygi. Podobnie jak Dalema będziemy zastanawiać się, kto w tych rozgrywkach jest przyjacielem, a kto wrogiem. Autor przygotował dla czytelnika całą masę niespodzianek i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Co osobiście bardzo mnie ucieszyło, nie zapomniał również o jednej z najciekawszych postaci, jaką jest dla mnie postać Pani Matki. W tym miejscu zdradzę jedynie, że będziemy mieli okazję poznać ją z zupełnie nowej strony. Oczywiście ogromnym atutem książki jest także pasjonujący świat Atlantów, ich zwyczaje, budowle, narzędzia jakimi się posługują. Dalema wychowana w przekonaniu, że technika, jaką posługują się Atlanci jest bliska ideałowi, szybko odkrywa, że do każdego przedmiotu należy podchodzić z dużą ostrożnością. W Atlantydzie opracowano bowiem wiele sposobów, by dyskretnie kontrolować mieszkańców... 

„Wyspa szczęściu pierścieni” to bardzo wciągająca i intrygująca lektura. Choć objętościowo należy do bardziej obszernych pozycji, wystarczyły zaledwie 2 dni bym ją w całości „pochłonęła”. Książkę z całą pewnością mogę polecić każdemu, kogo wcześniej uwiodła pierwsza część tej fascynującej historii. Mnie samej pozostaje oczekiwać premiery trzeciego tomu, który koniecznie muszę przeczytać. A póki co zachęcam do lektury.Wyspa Sześciu Pierścieni [Olis Nari Lang]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

2 komentarze:

  1. Mam u siebie *_* Pierwszy tom baaaardzo mi się podobał, więc mam nadzieję, że i tutaj będzie podobnie :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę, że Atlanci to bardzo dobra lektura, w szczególności iż jest osadzona w kręgach historycznych, myślę, że będę miała na tą sagę oko.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...