16.09.2014

„Taniec z przeszłością” Karolina Monkiewicz-ŚwięcickaAutor: Karolina Monkiewicz-Święcicka
seria/cykl wydawniczy: Leniwa niedziela
wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: 11 września 2013
ISBN: 9788379432677
liczba stron: 272


Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, kim byli Wasi przodkowie? Czy należeli do najbardziej szanowanych i zamożnych członków lokalnej społeczności, czy też może wiedli bardzo proste życie i z trudem wiązali koniec z końcem? Niemiecki pisarz Oliver Pötzsch poszukując informacji na temat własnych korzeni odkrył, że jego przodkowie należeli do najsłynniejszej dynastii katów w Bawarii. Jak sądzicie, czym mogli zajmować się wasi przodkowie? Jeżeli chętnie rozmyślacie na ten temat, być może nawet aktywnie poszukujecie konkretnych informacji, powieść „Taniec z przeszłością” należy do tych, na które powinniście zwrócić szczególną uwagę.

Trudno powiedzieć, kto jest głównym bohaterem książki. Na pierwszy plan wysuwa się kilka osób, z których każdy w jakiś sposób żyje własną historią. Być może właśnie historia powinna zostać tutaj określona główną bohaterką? Renata wkracza w bardzo trudny okres w swoim życiu. Umiera jej matka, która od lat stanowiła centrum życia niemłodej już kobiety. Renata od lat opiekowała się schorowaną matką, kompletnie rezygnując z własnego życia. W chwili jej śmierci pojawia się niepokój i swego rodzaju niemoc. Pozostawiona sama sobie, Renata musi nauczyć się żyć na własny rachunek. Czy zdoła się przeorganizować, przełamać bariery i wreszcie zacznie żyć własnym życiem? Sytuacja jej wnuczki Anieli przedstawia się zdecydowanie inaczej. Mogłoby się wydawać że przeszłość wręcz domaga się większej uwagi. Anielę dręczą niezwykle realistyczne sny, przedstawiające zdarzenia powiązane z młodością jej prababci. Zdarzenia te są na tyle niepokojące, że dziewczyna postanawia wziąć udział w terapii ustawień rodzinnych Hellingera, do której namawia również Renatę. Do czego to doprowadzi? Równolegle poznajemy historię Diany i Tediego, którzy nadal poszukują recepty na szczęście i własną samotność. Koniecznie trzeba również wspomnieć o pamiętniku zesłańca, opisującym tragiczne losy polskich rodzin i skrywającym niejedną tajemnicę...

„Taniec z przeszłością” to jedna z powieści wydanych w serii Leniwa niedziela. Co prawda to pierwsza książka z tej serii, z jaką miałam do czynienia, jednak przyznaję, że okazała się ona dla mnie sporym zaskoczeniem. Zakładałam, że w skład serii wchodzą książki o bardzo lekkiej fabule, za sprawą której czytelnik ma się po prostu odprężyć i miło spędzić czas. W tym przypadku otrzymujemy jednak powieść złożoną, podejmującą poważne tematy. Z pewnością nie jest to książka, o której zapomina się zaraz po jej zamknięciu. Prawdopodobnie część czytelników skłoni do głębszych rozmyślań na temat własnej przeszłości, pewnie niejedna osoba zechce również dowiedzieć się więcej na temat terapii ustawień rodzinnych Hellingera. Jak wspomniałam już wcześniej, dane nam będzie śledzić losy kilku postaci, dlatego z dużym prawdopodobieństwem każdy znajdzie wątek, który szczególnie go zainteresuje. W książce pojawia się nawet wątek o zabarwieniu kryminalnym. W tym przypadku jednak autorce bardziej zależało na przedstawieniu motywów poszczególnych bohaterów, niż zwodzeniu czytelnika, naprowadzaniu go na fałszywe tropy.

„Taniec z przeszłością” uświadamia nam, jak pojedyncza decyzja może wpłynąć na całe życie, a nawet na losy kolejnych pokoleń. Można próbować zatuszować krzywdy, jakich dopuściliśmy się względem innych, jednak jeśli nie zostaną zadośćuczynione, być może zaważą na losach kolejnych pokoleń. Książka niewątpliwie skłania do głębszej refleksji. Jej największymi atutami są wielowątkowość i różnorodność występujących w niej bohaterów. Powieść Karoliny Monkiewicz-Święcickiej to ciekawe połączenie różnych tematów. Nie brakuje tu problemów współczesnego człowieka, trudnych relacji rodzinnych ale również przejmujących losów naszych przodków-zesłańców. 

Osobiście nie jestem pewna, czy powyższa pozycja powinna znaleźć się w serii Leniwa niedziela. Sięgając po książkę z tej serii, oczekiwałam przyjemnego odprężacza i zapewne dlatego przejmujące wydarzenia z przeszłości nie do końca do mnie trafiły. Może byłoby inaczej, gdybym przeczytała jej opis, jednak z reguły tego unikam, w obawie, że może zdradzać zbyt wiele szczegółów. Pomijając jednak ten szczegół, powieść z całą pewnością zasługuje na uwagę, szczególnie, jeśli bliska jest nam jej tematyka. W codziennym zamieszaniu często skupiamy się jedynie na chwili obecnej, żyjemy wyłącznie dla obecnej chwili. Być może lektura „Tańca z przeszłością” skłoni nas do pewnej zmiany, spojrzenia na własne życie z szerszej perspektywy. Serdecznie zapraszam do podjęcia takiej próby.

Leniwa niedziela: Taniec z przeszłością [Karolina Monkiewicz-Święcicka] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

12 komentarzy:

 1. Zapamiętam tytuł i przy nadarzajacej się okazji przeczytam. Wydaje się ciekawą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś już spotkałam się z opinią o tym tytule i wciąż mam na niego ochotę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka już za mną i bardzo mi się podobała :) Zgadzam się z Tobą, książka to za ciężki kaliber jak na Leniwą niedzielę :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Kilka razy natknęłam się na książki z tej serii i przeważnie wydawały się być lekkie i przyjemne. Ta taka nie jest. Ale za to brzmi interesująco. Co prawda swoimi przodkami nie za bardzo się interesuję, jednak tematyka powyższej pozycji wydaje się być ciekawa. Dam jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po przeczytaniu książki "Smak pestek jabłek", tytułu należącego również do tej serii, stwierdziłam jasno, że dla mnie książka idealnie nadaje się na lekturę w leniwy dzień, bo cała fabuła była taka duszna, spokojna i właśnie leniwa. Dlatego z czystej ciekawości chciałabym sięgnąć po ten tytuł, który wyżej recenzujesz, mimo, że to lekkich, niedzielnych utworów, zdecydowanie on nie należy:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tematyka takiej książki, mnie niestety nie przekonuje,

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o tej książce, a z Twojej recenzji wynika, że to coś, co naprawdę może mi się spodobać. Na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tematyka zdecydowanie nie należy do relaksujących, za to ciekawi... i to bardzo. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam już o tej serii i też myślałam że to będą książki lekkie, a tu widzę że niekoniecznie - ale z chęcią po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 10. moja przyjaciółka bardzo chwali tę książkę, ja jakoś nie miałam okazji jej przeczytać. Chyba trzeba nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubie powieści z serii Leniwa Niedziela, ale akurat polskie powieści mnie nie przyciągają jakoś specjalnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Już od dłuższego czasu też unikam czytania opisów. A co do książki, zapowiada się interesująco, więc będę ją miała na uwadze. ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...