9.12.2013

„Skazana” Hannah KentAutor: Hannah Kent
tłumaczenie: Jan Hensel
tytuł oryginału: Burial Rites
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data wydania: 5 września 2013
ISBN: 9788378396031
liczba stron: 392
Agnes Magnúsdóttir to autentyczna postać, która na stałe wpisała się w karty historii Islandii. Niestety nie znalazła się tam za sprawą chlubnych czynów, a sposobu, w jaki zginęła. Agnes była ostatnią kobietą w Islandii, na której przeprowadzono wyrok śmierci. Jej tragiczne losy stały się inspiracją dla australijskiej pisarki, Hannah Kent, która właśnie na niej oparła swoją debiutancką książkę.

W roku 1829, w północnej Islandii, Agnes Magnúsdóttir zostaje skazana za współudział w okrutnym morderstwie, popełnionym na dwóch mężczyznach. Ponieważ jednak egzekucja nie zostaje przeprowadzona natychmiastowo, dla skazańców trzeba znaleźć miejsce, w którym mogliby się do niej przygotować, pod upieką wskazanych przez siebie duchownych. Agnes trafia do gospodarstwa przedstawiciela miejscowej władzy, urzędnika okręgowego, Jóna Jónssona. Oczywiście zarówno jego żona, jak i dwie córki nie są zachwycone faktem, że muszą dzielić domostwo z morderczynią. Jednak im więcej czasu z nią spędzają, ciężko pracując, ale również rozmawiając, tym bardziej zmienia się ich stosunek do tej kobiety. Również Tóti, młody wikariusz, którego Agnes wybrała na duchowego opiekuna, zamiast straszyć ją piekielnym ogniem i wymuszać na niej akt skruchy, próbuje do niej dotrzeć, a im lepiej ją poznaje, tym bardziej wątpi w jej winę. Co naprawdę wydarzyło się w dniu, w którym dwóch mężczyzn straciło życie?

Muszę przyznać, że już dawno nie czytałam równie klimatycznej opowieści. Hannah Kent zdołała niezwykle wiarygodnie oddać specyficzne piękno islandzkich krajobrazów. Sugestywne opisy zimnej, surowej przyrody idealnie harmonizują się z charakterami osób, żyjących w tym niedostępnym kraju. Pisarka ciekawie opisała życie ówczesnych ludzi, ich pracę, organizację zajęć, rodzinną i społeczną hierarchię. Nic nie zostaje pozostawione przypadkowi, całość sprawia wrażenie bardzo dopracowanej. Co więcej, całą historie poznajemy z różnych punktów widzenia, w tym również ze strony samej Agnes, przez co cała opowieść staje się jeszcze głębsza i na swój sposób pełniejsza. Nie zapomniano nawet o oficajnych pismach i dokumentach związanych ze sprawą brutalnych morderstw.

Choć sama autorka wyraźnie zaznacza, że jej powieść stanowi fikcję literacką, trudno nie docenić dbałości, z jaką się do niej przygotowała. H. Kent korzystała z archiwów parafialnych, spisów ludności i miejscowych publikacji. Każda nazwa miejscowa, pojawiająca sie w powieści, jest autentyczna, niektóre ze wspomnianych tu gospodarstw istnieją do dnia dzisiejszego. Książka została również wzbogacona o wyjaśnienia odnośnie do sposobu tworzenia nazwisk w Islandii, jak również zastosowanych uproszczeń w pisowni, która ma ułatwić czytelnikowi lekturę.

Hannah Kent stworzyła cały szereg interesujących postaci, jednak najbardziej intrygującą pozostaje sama Agnes. Początkowo zupełnie niedostępna i zamknięta w sobie, z czasem nabiera coraz większego zaufania i powoli zaczyna ujawniać wiele przejmujących wydarzeń ze swojej przeszłości. Czytelnik szybko przekona się, że nie jest to zwykła, prosta służąca, a kobieta inteligentna, o bogatej osobowości i dużej odwadze w dążeniach do godnego bytu. Czy wszystko, o czym opowiada jest prawdą, a może jedynie umiejętną grą w nadzei, że przejmująca historia uchroni ją od nieuchronnego? Tego nigdy się nie dowiemy, jednak wersja wydarzeń, jaką opisała autorka książki, może nieźle namieszać nam w głowie.


Powieść z pewnością nie należy do szczególnie dynamicznych, charakteryzuje ją specyficzny spokój i uczucie pogodzenia się z losem. Intrygujący temat i wyjątkowy klimat sprawiają jednak, że książkę trudno odłożyć na półkę. Gorąco polecam, a sama już wyczekuję ekranizacji książki, w której jedną z głównych ról powierzono znanej z „Igrzysk śmierci” Jennifer Lawrence.

Skazana [Hannah Kent] << KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

18 komentarzy:

 1. Sporo dobrego czytałam o tej książce. zażyczyłam ją sobie od Mikołaja:) mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie historie oparte na faktach - niekiedy zdumiewa mnie fakt, do czego zdolni byli ludzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Powiem Ci, że zaintrygował mnie realizm z jaką autorka oddaje klimat tamtych lat. I sama fabuła o morderczyni i tej rodzinie, lektura godna przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobry klimat w powieści to podstawa. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Posiadam , nawet zaczęłam czytać. pozdrawiam książkowe zauroczenie

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękno islandzkich krajobrazów i dramatyczne losy bohaterki, coś dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak tylko pojawiła się ta książka w zapowiedziach, to od razu ją zapragnęłam, już sam opis mnie oczarował.Oczywiście knigę kupiłam, niestety do tej pory jej nie czytałam, ale w najbliższych planach jest, dlatego cieszy mnie, że powieść Ci się podobała, wierzę, że i ja docenię jej urok i klimat.

  Zabójczy masz rozmiar czcionki, nawet bez okularów dałabym radę ją czytać :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj,
  chciałbym Cię zaprosić na mój recenzencki blog:
  www.recenzencki.blox.pl
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Książkę miałam przyjemność przeczytać. Zrobiła na mnie dobre wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwszy raz czytam o tej książce, ale w momencie, gdy wyczytałam, że akcja rozgrywa się na Islandii poczułam, że muszę mieć tą książkę. Reszta recenzji tylko bardziej mnie do tego zachęciła. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ach, czytając twoją recenzję upewniłam się, że dobrze zrobiłam zaopatrując się w tę książkę! Już nie mogę doczekać się lektury!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ogromnie chciałabym przeczytać tę książkę. Wydaje mi się, że to jedna z tych niezwykle poruszających i zapadających w pamięć historii. Oby mnie też spodobała się tak jak Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Tak, to książka która będę chciała przeczytać - zainteresowałaś mnie nią.

  OdpowiedzUsuń
 14. ciekawa lektura, zaintrygowałaś mnie i dodatkowo jestem ciekawa tej ekranizacji;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zaciekawiłaś mnie ta książką :)
  Pozdrawiam!
  M.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciągnie mnie ostatnio do książek tego typu. Nie dość, że bohaterką jest nie byle jaka kobieta, to jeszcze akcja dziejąca się w odległej przeszłości.

  OdpowiedzUsuń
 17. Klimat powieści poczułam już po pierwszym spojrzeniu na okładkę. Cieszę się, że rownież sama historia jest tak ciekawa i niejednoznaczna.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ależ się u Ciebie pozmieniało....Pięknie...
  A co do książki...Mam ją na swojej półce i jestem jej ogromnie ciekawa

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...