1.06.2018

"Siła niedoskonałości. Dlaczego perfekcyjnie nie zawsze oznacza najlepiej" Malwina Huńczak

Autor: Malwina Huńczak
Wydawnictwo: Samo Sedno
data wydania: 2018
ISBN: 9788365884510
liczba stron: 240

Gdyby przyszło Wam opisać idealnego pracownika w zaledwie jednym słowie, jakie słowo by to było? Myślę, że wiele osób wybrałaby słowo "perfekcjonista". Wybór wydaje się być oczywisty, to w końcu osoba, która bardzo angażuje się w pracę, a wykonując ją dba o wszystkie, nawet najmniejsze szczegóły. Dlaczego więc Malwina Huńczak, autorka książki "Siła niedoskonałości. Dlaczego perfekcyjnie nie zawsze oznacza najlepiej" próbuje przekonać nas, że jest inaczej? Okazuje się bowiem, że dążenie do ideału może mieć charakter bardzo destrukcyjny. Nie oznacza to jednak, że od tej chwili wszystko powinniśmy zacząć wykonywać na pół gwizdka. Sekret tkwi w naszym nastawieniu, ale i świadomości własnych granic.

Poradnik składa się z 8 rozdziałów, w których zapoznacie się z pojęciem perfekcjonizmu, zachowań z nim związanych, poznacie pułapki myślenia perfekcjonistów i problemy, jakie może on zapoczątkować. Liczne ćwiczenia pozwolą Wam sprawdzić, w jakim stopniu perfekcjonizm determinuje Wasze życie, liczne studia przypadku, to historie ludzi, którzy zagubili się w swoim dążeniu do doskonałości. Możliwe, że to właśnie w tych opisach dostrzeżecie cząstkę samych siebie? Rozpoznanie tendencji perfekcjonistycznych to jednak dopiero początek. Celem książki jest bowiem taka zmiana naszego nastawienia, która pozwoli nam pracować nad samym sobą, bez popadania w przesadę. Świadomość własnych słabości i ograniczeń, umiejętność identyfikowania istotnych problemów, wyznaczania priorytetów, mogą uchronić nas przed chronicznym niezadowoleniem, depresją czy zaburzeniami odżywiania. 

Książka dostarcza szeregu przydatnych wskazówek nie tylko osobom, które mają problem z perfekcjonizmem, ale również dla tych, którzy stykają się z nim w rodzinie czy pracy. Bo co prawda nie możemy zmusić innych osób, by nieco "odpuściły" lub zaczęły wyznaczać sobie bardziej ambitne cele, ale możemy nauczyć się utrzymywać dobre relacje z każdym typem człowieka, a tym samym uniknąć wielu konfliktów w życiu prywatnym i zawodowym.

Książka napisana jest prostym, przejrzystym językiem, wzbogacona licznymi ćwiczeniami i przykładami. Osobiście nieco skróciłabym teoretyczne wywody na temat perfekcjonizmu na rzecz jeszcze większej ilości praktycznych ćwiczeń, myślę jednak, że poradnika nie trzeba czytać od deski do deski, można po prostu wybrać to, co najbardziej nas interesuje. 

Droga do doskonałości może być bardzo inspirująca i rozwijająca, o ile jesteśmy świadomi czychających na nas zagrożeń. Poradnik "Siła niedoskonałości. Dlaczego perfekcyjnie nie zawsze oznacza najlepiej" pomaga nam je zidentyfikować i może bardzo ułatwić nam życie. Zachęcam do lektury.

1 komentarz:

  1. Sama mam takie tendencje, ale poradniki mi już raczej nie pomogą ;) Zresztą w wielu aspektach życia mi te tendencje nie przeszkadzają, nie przerzucam też swoich potrzeb na inne osoby (tj. u mnie, owszem, irytujące są literówki czy seria z numeracją na grzbietach pozbawiona jednej części, ale u kogoś w ogóle nie zwracam na to uwagi). Ludzie tak naprawdę nie przepadają za chorobliwymi perfekcjonistami (bo ja to jestem łagodny przypadek), uważają ich za upierdliwych ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...