6.03.2018

Francuski: Samouczek z kryminałem i ćwiczeniami + audiobook. Tous les secrets du docteur.

Wydawnictwo: Edgard
ISBN: 978-83-7788-972-5
Data wydania: 09.2017
Stron: 216Nauka języków obcych niezmiennie kojarzy się ze wkuwaniem masy słówek i reguł gramatycznych. Dodatkowo demotywować może tempo nauki - po pół roku możemy mieć wrażenie, że nadal potrafimy co najwyżej się przedstawić, gdy zaś próbujemy szybciej przerobić materiał, szybko tracimy nad wszystkim kontrolę. Czy naprawdę nie ma innego rozwiązania? Owszem, jest ich nawet kilka, choć od razu należy zaznaczyć, że wymagają one sporego i szczerego zaangażowania. Początkowo nowa forma może nieco przerażać, jednak warto się przełamać, próbować, by wreszcie znaleźć taką formę nauki, która naprawdę będzie nam odpowiadać.

Dziś mam przyjemność zaprezentować Wam samouczek do nauki języka francuskiego, przeznaczony dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym językiem. Nie jest to jednak taki samouczek, do jakiego byliśmy dotąd przyzwyczajeni. Brak tu rozdziałów z dialogami w sklepie, na ulicy, czy u doktora. Zamiast tego otrzymujemy natomiast ... kryminał z szeregiem ćwiczeń.

W ekskluzywnym kurorcie La Baule turyści odkrywają dryfujące w wodzie zwłoki znanego chirurga. Szybko zostaje ustalona przyczyna śmierci, jednak przyjaciel zmarłego jest przekonany, że doszło tutaj do przestępstwa. Czy wynajęty detektyw zdoła to udowodnić?

Fabuła książki nie jest może zbyt skomplikowana, jednak pamiętajmy, że samouczek przeznaczony jest dla osób, które dopiero zaczynają uczyć się języka francuskiego. Myślę, że niejedna z nich i tak będzie wręcz przerażona, widząc długi tekst w jeszcze nieznanym języku, już na pierwszej stronie samouczka. Warto jednak przełamać opór, przeczytać wstęp i dowiedzieć się jak korzystać z książki. Szybko okaże się, że nie jest ona aż tak skomplikowana, jak by mogło na początku się wydawać, a ta dość niecodzienna forma nauki ma mnóstwo plusów. Zacznijmy od najbardziej oczywistych - zamiast nudnego wkuwania słówek i reguł, od początku pracujemy z dłuższym i ciekawszym tekstem. Oczywiście i tu nie obejdzie się bez nauki słownictwa, jednak poznając je w kontekście, o wiele łatwiej wszystko zapamiętujemy. Podobnie jest z gramatyką - poznajemy nie tylko zasadę, ale i od razu mamy do czynienia z jej praktycznym zastosowaniem. Warto też zwrócić uwagę na sam język opowieści - o wiele bardziej zbliżony do żywego języka, jakim posługują się Francuzi, niż szablonowe zwroty z tradycyjnych podręczników. Praca z tekstem pozwala nam również rozwinąć intuicję językową. To normalne, że w nieznanym nam tekście, nawet po latach nauki, mogą pojawić się nieznane nam słowa. Intuicja językowa pozwala nam jednak wydedukować ich znaczenie z kontekstu zdania. Ta umiejętność znacznie ułatwia i przyspiesza naukę jezyka.

Jak już wspomniałam, samouczek to nie tylko sam tekst, ale i szereg ćwiczeń gramatycznych i leksykalnych. Do książki dołączony jest również audiobook, dzięki któremu poznajemy właściwą wymowę i osłuchujemy się z nowo poznanym materiałem. W książce znajdziemy też kod, dzięki któremu możemy pobrać e-booka z treścią książki. W ten sposób możemy wgrać ją na czytnik czy telefon, mieć ją zawsze przy sobie i uczyć się w każdej wolnej chwili.


Samouczek "Tous les secrets du docteur" to pozycja dla wszystkich, którzy pragną poznać podstawy języka francuskiego, jednak odstrasza je rutyna i nuda podczas wkuwania słówek i reguł gramatycznych. To podręcznik dla osób, które nie boją się wyzwań, są gotowe na intensywną pracę, która szybko przynosi wymierne efekty. To niewątpliwie jedna z ciekawszych pozycji na rynku, skierowana dla osób rozpoczynających naukę języka francuskiego, dlatego też gorąco polecam ją Waszej uwadze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...