30.10.2017

„Hiszpańska gramatyka inaczej” Aleksandra Srokowska
Autor: Aleksandra Srokowska
Wydawnictwo: Preston Publishing
ISBN 978-83-64211-56-0
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 208
Rok wydania: 2016
Format: 175 x 235 mm

Całkiem niedawno natknęłam się na reklamę książki wydawnictwa Preston Publishing. Wydała mi się na tyle interesująca, że zajrzałam również na stronę tego wydawnictwa. Znalazłam tam wiele ciekawych i innowacyjnych pomocy do nauki języków obcych, które po prostu musiałam wypróbować. Dziś co nieco o podręczniku do hiszpańskiej gramatyki, innym niż wszystko, z czym dotąd pracowałam.

Podręcznik „Hiszpańska gramatyka inaczej” obiecuje naukę łatwą i przyjemną. Ma stanowić pomoc zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z językiem, jak również dla tych, które już biegle się nim posługują. I rzeczywiście w tych obietnicach jest sporo prawdy. Wystarczy otworzyć książkę, by zorientować się, że to coś innego, niż przeciętny, "suchy" podręcznik do gramatyki.

Zanim o jego treści, muszę wspomnieć o samym wydaniu. Dobrej jakości, przyjemny w dotyku papier sprawia, że książka będzie nam służyć przez bardzo długi czas. Oszczędne użycie kolorów pozwala podkreślić najbardziej istotne informacje, jednak w żadnym przypadku nie przytłacza. Osobiście cieszy mnie również miała liczba ilustracji, która w wielu podręcznikach służy wyłącznie optycznemu "pogrubieniu" książki i przekonaniu nas, że warto sporo za nią zapłacić. W podręczniku „Hiszpańska gramatyka inaczej” znalazło się tylko to, co faktycznie pomaga nam w nauce.

Przechodząc do samej treści, wystarczy spojrzeć na pierwszą stronę pierwszego rozdziału, by zrozumieć, na czym polega "odmienność" tego podręcznika. Zaczyna się on od sformułowania problemu i to w sposób, w jaki zrobiłby to np. kolega uczący się hiszpańskiego. Zupełnie nie ogarniam rodzajników. Kiedy powinnam użyć konkretne słówko - tego typu dylematy są zrozumiałe dla każdego i podziela je wiele osób uczących się języka hiszpańskiego. Odpowiedzi przedstawione zostały w podobnej formie, co stanowi sporą innowację. To właśnie powód, dla którego, być może to właśnie z tym podręcznikiem poradzicie sobie z wieloma językowymi problemami, nic bowiem bardziej nie deprymuje, niż definicja, która jest dla uczącego się nawet mniej zrozumiała, niż sam problem gramatyczny. Fakt, że wszystko wyjaśnione jest w sposób bardzo przystępny nie umniejsza merytorycznej wartości książki. Z tej pozycji można naprawdę sporo się dowiedzieć i zrozumieć reguły, które wcześniej były dla nas zupełnie niejasne.
 
Na tym jednak nie koniec niespodzianek. W podręczniku pojawiły się ... wiersze! Część z nich próbuje w poetycki sposób wyjaśnić pewne struktury gramatyczne, inne zawierają w sobie przykłady użycia omawianych struktur.
 
Ostatania część książki to ciekawa historia, w którą wplecione zostały różne problemy gramatyczne. Uczący się będzie musiał rozwiązać sporo ćwiczeń i tu czeka go również miła niespodzianka. Pod zadaniami znajdzie szereg przystępnych "podpowiedzi". Pojawiły się one tutaj po to, by uczący się nie wkuwał właściwych odpowiedzi do ćwiczeń na pamięć, a rzeczywiście zrozumiał, dlaczego dana odpowiedź jest prawidłowa. To bardzo fajna formuła, dzięki której z podręcznika można wynieść naprawdę bardzo dużo przydatnej wiedzy.

Czy z książki faktycznie wyniosą coś osoby biegle posługujące się językiem? Całkiem możliwe, często bywa bowiem, że pewne zagadnienia po prostu wkuwamy na pamięć, bez ich zrozumienia. Być może właśnie dzięki temu podręcznikowi zrozumiemy, dlaczego używamy tych a nie innych słówek,  zasad czy struktur gramatycznych. Czy ucząc się języka ograniczyłabym się wyłącznie do tego podręcznika? Myślę, że nie. W moim przekonaniu jest on doskonałą bazą, po której o wiele łatwiej jest pracować również z tradycyjnymi gramatykami.

Książka „Hiszpańska gramatyka inaczej” zdecydowanie spełniła moje oczekiwania. Bardzo ładne wydanie, przystępna i innowacyjna forma to niemal gwarancja tego, że do książki naprawdę chętnie będziemy powracać. Ze swojej strony gorąco polecam i zachęcam do zapoznania się z całą ofertą wydawnictwa Preston Publishing.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...