18.10.2017

"Dżentelmen w Moskwie" Amor TowlesAutor: Amor Towles
Tłumaczenie: Anna Gralak
Wydawnictwo: Znak Literanova

tytuł oryginału: A Gentleman in Moscow
data wydania: 27 września 2017
ISBN: 9788324037537
liczba stron: 560
 

Istnieją książki, które urzekają od pierwszej chwili. Jeszcze dokładnie nie wiemy, z czym właściwie mamy do czynienia, a mimo to coś podpowiada nam, że czeka nas lektura na wskroś wyjątkowa. Tak właśnie czułam się biorąc do ręki "Dżentelmena w Moskwie". Już samo przepiękne wydanie kradnie serce czytelnika. Historia zaś sprawia, że szybko zapominamy o otaczającym nas świecie i z zapartym tchem śledzimy losy niezwykłego człowieka.

Jeden wiersz staje się powodem, by umieścić hrabiego Rostow w dożywotnim areszcie domowym. Jego "domem" staje się maleńki pokoik na poddaszu, w jednym z najbardziej ekskluzywnych hoteli Moskwy. Wyrok jest może o tyle łaskawy, że skazany zachowuje życie. Jak jednak ma odnaleźć się w nowej rzeczywistości: bez przywilejów, bogactwa, rozrywek do których przywykł? Zadanie wcale nie jest łatwe, jednak prawdziwego dżentelmena stać na wiele...

Jak już wspomniałam, powieść ujmuje już w chwili, gdy trzymamy ją w ręce. Niezmiernie cieszy, że tak zajmująca książka zachwyca również pięknym wydaniem: ekskluzywnym, ale i subtelnym, idealnie pasującym do treści książki.

Hrabia Rostow to człowiek, którego po prostu trzeba lubić. Niezależnie od sytuacji, jest zawsze dostojny i szarmancki. Choć może szczycić się tytułami i wykształceniem jest bardzo otwarty na drugiego człowieka, niezależnie od jego majątku i pochodzenia. Nic więc dziwnego, że pracownicy hotelu pałają do niego szczerą sympatią. Rostow zachowuje klasę, jednak w jego otoczeniu nikt nie odczuwa żadnego dyskonfortu. Również czytelnik ulega temu czarującemu człowiekowi i zaczyna zastanawiać się, jak piękny byłby świat, gdyby takich ludzi pojawiło się na nim więcej. Doprawdy nie przypominam sobie drugiej książki, której bohater zrobiłby na mnie równie dobre wrażenie.

Jak łatwo się domyślić, akcja powieści toczy się w hotelu Metropol. To niesie ze sobą pewne ograniczenia i wyzwania. Książka nie jest szczególnie gwałtowna, liczba bohaterów nie jest również szczególnie duża. Amor Towles zdołał jednak stworzyć zajmujący mikroświat, w którym będzie miało miejsce więcej interesujących wydarzeń, niż w życiu niejednego, przeciętnego człowieka. Plastyczny język pisarza pozwala nam wyobrazić sobie przepych ekskluzywnego hotelu, docenić wartość codziennych zajęć i gestów, delektować się pasjonującymi dialogami. Trudno też nie wspomnieć o bardzo ciekawym tle historycznym powieści. Akcja rozgrywa się w niezwykle burzliwych czasach, a echa wielkich wydarzeń nieustannie przenikają przez mury wspaniałego hotelu.

"Dżentelmena w Moskwie" cechuje lekkość pióra, humor, bogaty i plastyczny język. To książka dla osób, które potrafią delektować się każdym aspektem życia. To książka o tym, że żadne okoliczności nie uprawniają nas do tego, by przestać być dobrym człowiekiem. Bo o naszej wielkości decyduje właśnie to, jak radzimy sobie z przeciwnościami losu. Gorąco zachęcam więc do lektury tej inspirującej książki.

3 komentarze:

  1. Brzmi interesująco, a Twoja recenzja tak wspaniale kusi.:)
    Będę miała na uwadze ten tytuł.:)
    kocieczytanie.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Rewelacyjna powieści. Niby nic wielkiego się nie dzieje a człowiek zostaje przez nią pochłonięty ☺

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...