1.06.2016

„Wieczorny seans” Krzysztof Beśka
Autor: Krzysztof Beśka
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
data wydania: 20 kwietnia 2012
ISBN: 978-83-7779-079-3
Krzysztof Beśka jest pisarzem i dziennikarzem urodzonym w Mrągowie i absolwentem jednej z olsztyńskich uczelni wyższych. W swoim dorobku ma już kilka powieści, wiele opowiadań, słuchowisk radiowych i tekstów piosenek. Za książkę „Fabryka frajerów” został uhonorowany Wawrzynem 2009 – Literacką Nagrodą Warmii i Mazur oraz Wawrzynem Czytelników. 

Powieść „Wieczorny seans” została osadzona we współczesnej Warszawie. W jednej z korporacyjnych firm, podczas zebrania, zostaje zastrzelony mało lubiany dyrektor. Sprawą ma zająć się komisarz Konstanty Podbiał, oficer stołecznej dochodzeniówki, wielu znany bardziej jako "mąż sławnej żony - aktorki". Para właśnie się rozstaje, jednak Podbiał nie może przejść obojętnie wobec pewnego makabrycznego zdarzenia na planie serialu, w którym występuje jego była żona. Czy te dwa zdarzenia mogą mieć ze sobą coś wspólnego. Odpowiedzi należy doszukiwać się w nie tak odległej przeszłości.

„Wieczorny seans” to solidny, rasowy kryminał z szybką akcją i ciekawie skleconym kryminalnym wątkiem. Ogólnie rzecz biorąc autor skorzystał z wielu dobrze znanych schematów jednak każdy z nich zdołał na tyle zmodyfikować, by stworzyć całkiem zadowalający efekt końcowy. Przykładkowo główny bohater to nie tylko "typowy" narwany glina, z tendencją do naginania prawa, lecz również za sprawą "serialowej żony" rodzaj lokalnego celebryty, a to już w kryminałach widok dość niecodzienny. 

Powieść czyta się bardzo dobrze. Dopracowana fabuła, ładnie rozwijająca się akcja, wyraziste postaci, a do tego sporo gorzkiego humoru i przemyśleń na temat współczesnego świata i życia. Do ideału zabrakło jeszcze nieco więcej elementów zaskoczenia i swoistego "pazura", niemniej jak już wspomniałam całość prezentuje się na bardzo przyzwoitym poziomie. Jeżeli więc chętnie sięgacie po kryminały i poszukujecie czegoś z rodzimego podwórka, „Wieczorny seans” może okazać się dokładnie tym, czego oczekujecie. Zachęcam do lektury.

Wieczorny seans [Krzysztof Beśka]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

2 komentarze:

  1. Ostatnio miałam ochotę na dobry kryminał, więc zapiszę sobie ten tytuł. Tym bardziej, że to twórczość Polaka, a w takie najczęściej się zagłębiam. Pozdrawiam! :)

    www.majuskula.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...