29.10.2015

"Słodko-gorzkie życie" Colleen McCullough
Colleen McCullough
Wydawnictwo: Świat Książki
tytuł oryginału: Bittersweet
data wydania: 4 marca 2015
ISBN: 9788379436514
liczba stron: 448Colleen Margaretta McCullough niewątpliwie należy do najbardziej znanych, australijskich pisarek. Nawet jeśli samo nazwisko niewiele Wam mówi, wystarczy, że wspomnę jej najbardziej znaną książkę, "Ptaki ciernistych krzewów", i od razu wiadomo, o jakiego formatu pisarkę chodzi. "Słodko-gorzkie życie" to ostatnia powieść, jaką napisała. Na okładce pojawiła się sugestia, że książkę okrzyknięto mianem australijskiego "Przeminęło z wiatrem". Już w tym miejscu przestrzegam, aby tę wzmiankę zignorować, w przeciwnym razie powieść okaże się ogromnym rozczarowaniem.


Australia, lata dwudzieste ubiegłego wieku. Cztery znane z wyjątkowej urody i inteligencji córki pastora Latimera, opuszczają rodzinny dom, aby uczyć się pielęgniarstwa. Jeszcze nie wiedzą, że wkrótce nadciągnie Wielki Kryzys, który odciśnie piętno na życiu każdej z nich. Jak potoczą się ich losy, czy spełnią się ich marzenia? Jaką drogą powiedzie je los?

Nie ulega wątpliwości, że pisarka wybrała sobie bardzo wdzięczny temat. Cztery silne, wyraziste kobiety, żyjące w wyjątkowo ciekawych czasach. Gdybym streściła treść książki, zapewne wiele osób uznało by ją za bardzo interesującą. Teoretycznie właśnie taka powinna być, niestety zabrakło czegoś bardzo ważnego...

Początkowo trudno dojść do tego, dlaczego pomimo wciągającej fabuły, zaskakujących wątków, interesujących (w zarysie) postaci, powieść czyta się z takim trudem. W momencie, w którym znajdziemy odpowiedź na to pytanie, trudno będzie czytać dalej. Nie jestem w stanie ocenić, na ile może być to wina tłumaczenia, niemniej książka wydaje się być zupełnie pozbawiona emocji. Doprawdy, nawet sceny, w których bohaterki opiekują się maleńkim dzieckiem, któremu zostało zaledwie kilka dni życia, ani trochę nie chwytają na serce. Dziewczęta przeżywają miłosne rozterki, jednak skłamałabym pisząc, że kibicowałam którejkolwiek parze. W niektórych przypadkach nawet nie miałam czasu, by to zrobić, bo mężczyźni, porażeni urodą kobiet, niemal z miejsca się oświadczali, a i niektóre z dam równie szybko na propozycję przystawały. Co do samych bohaterek, teoretycznie powinny się od siebie bardzo różnić, tak jak różnie potoczyły się ich życiowe ścieżki. Czytając dialogi w ich wykonaniu często jednak zapominałam, kto tak na dobrą sprawę bierze w nim udział. Wszystkie zdają się mówić tak samo. 

Na plus książki można zaliczyć ciekawie zakreśloną problematykę kształcenia kobiet - możliwości, jakie otwiera dobre wykształcenie ale i problemy, jakie czasem stwarza. Nie mniej ciekawie prezentuje się podział społeczeństwa ze względu na pochodzenie. Momentami naprawdę chciałoby się więcej przeczytać na ten temat a pominąć przygody głównych bohaterek...

Chyba jeszcze nigdy nie miałam do czynienia z książką, która pomimo ciekawego pomysłu na fabułę i wielu bardzo dobrych wątków, okazała się do tego stopnia nużąca. Idę o zakład, że na jej podstawie można by nakręcić naprawdę udany film. Jej samej nie mogę polecić, choć szczerze nad tym ubolewam. "Niewypał" to chyba najkrótsze ale i najlepsze podsumowanie. Miało być dobrze, a wieje nudą. W moim odczuciu spore nieporozumienie.Słodko-gorzkie życie [Colleen McCullough] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

5 komentarzy:

 1. Pomysł ciekawy, szkoda tylko, że wykonanie gorsze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Och, wielka szkoda! Taki zmarnowany potencjał! Sama z wielką chęcią przeczytałabym, na szczęście oszczędziłaś mi rozczarowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mi ta książka się podoba, jednego wieczoru przeczytałam 100/400 stron, ponieważ mnie wciągnęła. A gdy dziewczyny opiekowały się tym maluchem, to płakałam jak bóbr. Są momenty śmiechu i płaczu, tak samo jak w ptakach ciernistych krzewow. A nawet uczucie odrazy: opisy szpitalne, a w Ptakach opis jak wyglądała ciotka po śmierci.

   Usuń
 3. Czytałam oczywiście "Ptaki ciernistych krzewów" i choć postać głównej bohaterki momentami bardzo mnie irytowała to jednak na końcu, ogółem odebrałam tą powieść pozytywnie przede wszystkim za jej klimat i w moim odczuciu bardzo dobre zarysowanie postaci oraz problemów im doskwierających. Stąd też bardzo zaskakuje mnie Twoja opinia na temat "Słodko-....". Tą powieść raczej sobie odpuszczę, ale dam szansę powieści "Czas miłości", która już czeka na półce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie lubię nużących książek, także nad tą lekturą się zastanowię jeszcze, mam dużo ciekawszych powieści w planach.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...