16.07.2015

"Pisarz, który nienawidził kobiet. Podwójne życie seryjnego mordercy" John Leake

Autor: John Leake
Wydawnictwo: Znak Literanova
tłumaczenie: Maria Makuch
tytuł oryginału: Entering Hades. The Double Life of a Serial Killer
data wydania: 2 maja 2011
ISBN: 978-83-240-1634-1
liczba stron: 392


Zapewne słyszeliście kiedyś powiedzenie, że najciekawsze historie pisze samo życie. Życiorys Jacka Unterwegera zdaje się potwierdzać tę teorię. Morderca, którego pokochały intelektualne elity i gotowe były ręczyć za niego własnym nazwiskiem. Morderca, który regularnie uwodził kolejne kobiety, które gotowe były poświęcić wszystko, byle tylko wyciągnąć go z tarapatów... Nie ma wątpliwości, że Jack Unterweger to idealny główny bohater powieści. Jego potencjał spróbował wykorzystać w swojej debiutanckiej książce niejaki John Leake. Czy powieść okazała się równie barwna jak życiorys seryjnego mordercy?


Jack Unterweger to postać autentyczna, przez co bardzo silnie przemawiająca do wyobraźni czytelnika. Mężczyzna w 1974 roku zostaje skazany na dożywocie za mord dokonany na osiemnastoletniej dziewczynie. Będąc w więzieniu, pisze autobiograficzną powieść "Czyściec". Książka robi tak ogromne wrażenie, austriaccy intelektualiści zaczynają walczyć o warunkowe zwolnienie dla Jacka. Znaczące osoby są zdania, że człowiek, który tak pisze o swoim życiu, nie tylko zrozumiał i odpokutował za swój błąd, ale również z całą pewnością nigdy więcej go nie popełni. W roku 1990 faktycznie dochodzi do warunkowego zwolnienia Unterwegera. Mężczyzna osiada we Wiedniu, gdzie pracuje jako dziennikarz. Niedługo później, właśnie w tym mieście dochodzi do szeregu morderstw na prostytutkach. Istnieje przypuszczenie, że za nimi kryje się nie kto inny jak właśnie Jack...

Przyznaję, że nazwisko Unterwegera nie było mi wcześniej znane, tym bardziej ciekawiło mnie, czy, a jeśli tak to w jaki sposób, zostanie on powiązany z serią morderstw. Książka zdawała się mieć w sobie wszystko, co było potrzebne, by mnie zainteresować. Niestety lektura okazała się sporym rozczarowaniem. Debiutant, John Leake, zdecydował się na formę, która na dłuższą metę zaczyna nużyć. Całość prezentuje się niczym baaardzo długi referat z całą masą przypisów. Co prawda fakt, że autor zadał sobie tyle trudu, by zebrać taką ilość rzetelnego materiału, jest z pewnością dużym plusem, jednak w sposób, w jaki tę wiedzę przekazuje, do szczególnie emocjonujących nie należy. Momentami miałam wrażenie, że Leake umieścił w książce każdą informację, jaką zdołał pozyskać, bez jakiejkolwiek refleksji, które fakty mają istotne znaczenie i warto je podkreślić, a które są tak mało istotne, że dla dobra całości lepiej byłoby je pominąć. 

Końcowe rozdziały książki poświęcone zostały rozprawie sądowej, podczas której ważą sie losy Jacka. Z przykrością stwierdzam, że gdybym w oparciu o książkę miała podjąć decyzję, czy jest winny serii zabójstw, musiałabym go uniewinnić. Co prawda istnieje silne przypuszczenie, że mężczyzna popełnił wszystkie zarzucane mu przestępstwa, niemniej trudno mi znaleźć szczegóły, które by mnie do jego winy całkowicie przekonywały. Nie muszę chyba dodawać, że ten fakt stanowi dla mnie największą wadę książki. 

Jack Unterweger to z całą pewnością niezwykle barwna i intrygująca postać. Człowiek inteligentny, bardzo pewny siebie, nieustannie grający podwójną grę. Momentami trudno uwierzyć, z jaką łatwością przychodziło mu popełnianie kolejnych morderstw i unikanie za nie odpowiedzialności. Jeszcze trudniej uwierzyć, z jaką łatwością uwodził kobiety i wykorzystywał dla własnych potrzeb. Szkoda, że dysponując tak interesującym materiałem Leake nie zdołał stworzyć historii bardziej emocjonującej, pełnej napięcia i elementów zaskoczenia. Gdyby zależało mi na poznaniu kilku faktów z życia seryjnego mordercy, zajrzałabym raczej do Wikipedii, od książki oczekiwałam zdycydowanie więcej i niestety nadal odczuwam spory niedosyt. Jeżeli mimo wszystko pragniecie poznać historię seryjnego mordercy, spróbujcie uruchomić własną wyobraźnię - sama książka nie dostarczy Wam bowiem zbyt mocnych wrażeń. Zachęcam wyłącznie osoby, które tematyka bardzo interesuje.


Pisarz. który nienawidził kobiet [John Leake] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

4 komentarze:

 1. Ja także nie słyszałam wcześniej o tej postaci - aż dziw bierze. Wygląda to wszystko bardzo ciekawie, ale jednak nie dla nie. Taka forma, by mnie znudziła, poza tym nie przepadam za debiutami literackimi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka nie w moich klimatach, ale szkoda, że nie dostarcza emocji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam wcześniej o tej książce. Chętnie do niej zajrzę, gdyż wydaje się interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 4. A tak się dobrze zapowiadało. Bohater wymarzony do świetnej powieści kryminalnej.....to zupełnie coś innego niż wymyśleni bohaterowie. Tym bardziej, że jak piszesz to wyjątkowa postać o niesłychanej sile manipulacji innymi.Chętnie przeczytałabym coś co potrafiłoby porwać narracją....tym bardziej, że również to nazwisko zbrodniarza jest mi obce.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...