10.07.2015

"Klątwa tygrysa. Wyzwanie" Colleen HouckAutor: Colleen Houck
Cykl: Klątwa Tygrysa (tom 2)
Wydawnictwo: Otwarte
tłumaczenie: Martyna Tomczak
tytuł oryginału: Tiger’s Quest
data wydania: 11 czerwca 2012
ISBN: 9788375152173
liczba stron: 416

Fanki "Klątwy tygrysa" niedługo musiały czekać na chwilę, w której w księgarniach pojawiła się jej kontynuacja. Wybór czarnego tygrysa na okładkę nie jest przypadkowy, w tej części to właśnie on wyjdzie na pierwszy plan. Czy wybór okazał się właściwy i czy nastolatki pokochają go równie mocno jak białego tygrysa? O tym już za moment. 

Kelsey wraca do domu i na nowo próbuje sobie poukładać życie, z dala od Indii, zaklęć i niebezpieczeństw. Zadanie wbrew pozorom nie jest proste, szczególnie biorąc pod uwagę, że za sprawą jej nowych, niezwykłych przyjaciół, dziewczyna opływa w luksusach. Swój wolny czas dzieli pomiędzy studia i randki, jednak żaden z chłopaków, z którymi się spotyka, nie jest w stanie oczarować ją tak bardzo, jak indyjski książe. Sprawa jeszcze bardziej komplikuje się w dniu Bożego Narodzenia. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce Kelsey ponownie wybierze się do Indii...

Lektura pierwszych kilkudziesięciu stron kontynuacji "Klątwy tygrysa" z całą pewnością zaskakuje, choć dla niektórych będzie to mało przyjemne zaskoczenie. Po emocjach pierwszej części zmuszeni jesteśmy śledzić miłosne perypetie głównej bohaterki. Dziewczyna niby próbuje żyć normalnie i znaleźć sobie zupelnie normalnego chłopaka, jednak bądźmy szczerzy, jaka jest szansa na powodzenie, jeśli mieszka się w nieprzyzwoicie drogiej willi, będącej prezentem od indyjskiego księcia, o którym z założenia próbuje się zapomnieć? No właśnie. Z góry można przewidzieć jak rozwinie się sytuacja i choćby z tego powodu ta część książki nieco nuży. Na szczęście akcja rozwija się w dobrze znanym nam kierunku i możemy liczyć na to, że przeciętna nastolatka po raz kolejny przeobrazi się w nastoletnią Larę Croft. Co więcej, na pierwszy plan wychodzi brat naszego zabójczo przystojnego księcia, przez co cała historia nabiera nowego smaczku. Czy Kelsey pozostanie wierna swojej pierwszej miłości, czy też ulegnie czarującemu bratu? Zdradzę tylko, że odpowiedź na to pytanie wcale taka prosta nie jest.

Muszę przyznać, że w moim odczuciu zmiana białego tygrysa na jego brata, Kishana, jest największą zaletą tej części. W ten sposób poznajemy kolejne szczegóły historii, która doprowadziła do rzucenia zaklęcia na obu braci i co tu kryć, im więcej wiemy, tym ciekawszy staje się dla nas Kishan. Jestem przekonana, że część dziewcząt, która podczas lektury pierwszego tomu wzdychała do Rena, podczas lektury drugiego tomu zacznie marzyć o Kishanie. Nie bez powodu, mężczyzna wydaje się być bardziej sympatyczny i otwarty a przez błąd, jaki popełnił w przeszłości również bardziej ludzki. Może właśnie dlatego również Kelsey momentami zaczyna mieć wątpliwości, który z braci jest jej bardziej bliski. 

Podobnie jak w przypadku pierwszej części, zabrakło mi egzotycznego klimatu, jakiego można się spodziewać w przypadku powieści, której akcja rozgrywa się w Indiach czy Tybecie. Po raz kolejny zaznaczam, że mamy tu do czynienia raczej z przygodami Lary Croft, niż z piękną, egzotyczną baśnią. Co prawda pojawiają się jakieś elementy indyjskich wierzeń, jednak forma, w jakiej zostają one przedstawione, przypomina Wikipedię. Trudno mi również nie zwrócić uwagę na nienaturalną uległość głównej bohaterki. Przykładowo, dziewczyna bez cienia sprzeciwu zaczyna studiować wszystkie przedmioty, które wybrał dla niej ktoś inny. Wśród nich jest choćby łacina, która Kelsey zupełnie nie interesuje, mimo to nie kwestionuje tego wyboru.

Niektóre ze scen są wiecej niż nieprawdopodobne, jednak biorąc pod uwagę, że to historia podobna do przygód wspomnianej wyżej Lary Croft czy Indiana Jonesa, nie uważam tego za znacząca wadę tej powieści. Jest chyba jasne, że jeśli poszukujemy czegoś, co pobudzi nas intelektualnie, wybierzemy zdecydowanie inne książki.

"Klątwa tygrysa. Wyzwanie" to książka, którą czyta się szybko i przyjemnie. W kategorii książek dla nastolatek nadal prezentuje się bardzo przyzwoicie i jestem przekonana, że wiele dziewcząt pokocha tygrysy o wiele bardziej niż wampiry czy wilkołaki, co w moim odczuciu stanowi jej dodatkowy atut. Zakończenie zaostrza apetyt na kolejny tom, po który fanki serii z pewnością bardzo szybko sięgną. Jeżeli lubicie rozerwać się przy tego typu powieściach, również Was zachęcam do lektury.


Klątwa tygrysa. Wyzwanie [Colleen Houck] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Klątwa tygrysa I Klątwa tygrysa. Wyzwanie I Klątwa tygrysa. Wyprawa I Klątwa tygrysa. Przeznaczenie

6 komentarzy:

 1. ja się za nia wciąż rozglądam i w końcu też przeczytam tę serię ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam część pierwszą i raczej nie mam zamiaru sięgnąć po tę serię.

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam swego czasu zakochana w tej serii *_*

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiele osób zachęca i poleca, ale ja się jakoś przełamać nie mogę :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja czytałam tylko pierwszy tom, ale szału nie było. Fajna historia, ale nic specjalnego. Nawet po kolejne części mi się sięgać nie chciało.

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...