2.07.2015

"Koronkowa robota" Pierre LemaitreAutor: Pierre Lemaitre
Cykl: Camille Verhoeven (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
tłumaczenie: Joanna Polachowska
tytuł oryginału: Travail soigné
data wydania: 20 maja 2015
ISBN: 9788377589960
liczba stron: 416Pierre Lemaitre to jeden z moich ulubionych, współczesnych autorów kryminałów. Jego powieści zaskakują i wyjątkowo mocno działają na wyobraźnię czytelnika. Opisy zbrodni są tak sugestywne, że książek nie powinny czytać osoby o słabszych nerwach. Już od dawna ubolewałam, że na polskim rynku zabrakło bardzo ważnej książki tego pisarza, pierwszego tomu perypetii komisarza paryskiej policji, Verhoevena, tym bardziej, że kolejne części serii okazały się naprawdę znakomite. Cieszę się, że wydawnictwo Muza wreszcie postanowiło naprawić ten błąd i w ten oto sposób do naszych rąk trafiła tak długo wyczekiwana "Koronkowa robota".


Komisarz Camille Verhoeven może określić się mianem człowieka spełnionego. Po wielu latach wreszcie spotyka miłość swojego życia i właśnie oczekuje swojego pierwszego potomka. Niestety praca pochłania go do tego stopnia, że notorycznie brakuje mu czasu, by cieszyć się tym wyjątkowym okresem wraz ze swoją czarującą żoną. Verhoeven za wszelką cenę musi odnaleźć niezwykle okrutnego mordercę, który swoje zbrodnie wzoruje na opisach mordów w takich klasykach gatunku jak "American Psycho", "Czarna Dalia" czy "Roseanna". Czy uda mu się schwytać sprawcę, zanim ten weźmie na warsztat kolejne kryminalne dzieło?

Jak już wspomniałam, powieści francuskiego pisarza przeznaczone są dla odbiorców o mocniejszych nerwach. Już pierwsze strony utwierdzają nas w przekonaniu, że i tym razem będzie mocno i dosadnie. Nietrudno będzie nam zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości i z wypiekami na twarzy śledzić bardzo interesujące śledztwo. Lemaitre jak zwykle przykłada ogromną uwagę do wszystkich detali, opisuje śledztwa tak szczegółowo, że czytelnik może mieć wrażenie, że sam bierze w nim udział. Ciekawy pomysł na fabułę, jak i umiejętnie stopniowanie napięcia to bezsprzeczne atuty tego kryminału.

Dużym plusem jest również bardzo dopracowana sylwetka komisarza prowadzącego śledztwo. To człowiek, który ze względu na swój specyficzny wygląd, nieustannie musi walczyć o to, by otoczenie traktowało go z szacunkiem, na jaki zasługuje. W pracy daje z siebie wszystko, co niestety z czasem przekłada się na problemy w życiu prywatnym. Verhoeven to profesjonalista ale i człowiek, którego można dotkliwie zranić, o czy z resztą przekonacie się podczas lektury "Koronkowej roboty". 

W przypadku tego pisarza naprawdę trudno jest mi doszukać się jakichkolwiek minusów. Tym razem mogę co najwyżej zwrócić uwagę na lekko naciągany motyw z pewnym słabym i mało znanym kryminałem, który z czasem staje się bardzo ważny dla śledztwa. Biorąc pod uwagę wielość książek w tym gatunku trochę trudno uwierzyć, że człowiek trafia akurat na ten tytuł, który będzie mu potrzebny. Myślę, że w tej kwestii dało się stworzyć bardziej wiarygodne rozwiązanie. Osoby, które mają już za sobą lekturę "Alex" i "Ofiary" będą pewnie ubolewać, że historia nie jest już dla nich tak emocjonująca, bo z kolejnych książek serii znają pewne istotne szczegóły tej pierwszej. Jednak nawet tym osobom trudno będzie oprzeć się pokusie poznania "Koronkowej roboty". Lemaitre pisze po prostu zbyt dobrze, by pominąć jakikolwiek jego tytuł.

"Koronkowa robota" to bardzo udany początek niezwykle wciągającej serii. Osoby, które nie miały jeszcze przyjemności jej poznać, zdecydowanie powinny czytać książki we właściwiej kolejności. Czekają Was mocne wrażenia, niebanalna fabuła, wciągające śledztwa i bardzo ciekawy komisarz. Polecam zarowno tę książkę, jak i całą serię. Dla fanów kryminałów pozycja obowiązkowa.


Koronkowa robota [Pierre Lemaitre] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Koronkowa robota I Alex I Ofiara

4 komentarze:

 1. Zakończenie totalnie rozłożyło mnie na łopatki. Jest mistrzowskie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się kreacja bohatera, ale niestety tematyka książki nie do końca wiąże się z moimi zainteresowaniami ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że nie skusiłam się na inne książki zanim nie wydano pierwszej części. Teraz ze spokojnym sumieniem mogę poznawać twórczość Lemaitre'a :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczęściara :-) Ja nie mogłam się oprzeć, chyba nawet gdybym wiedziała, że kiedyś zostanie wydana, nie byłabym w stanie tak długo czekać ;-)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...