5.05.2015

"Skazaniec. Z bestią w sercu" Krzysztof SpadłoAutor: Krzysztof Spadło
Cykl: Skazaniec (tom 2)
wydawnictwo: Zielona Litera
data wydania: 23 października 2014
ISBN: 9788393920495
liczba stron: 415
Nieczęsto zdarza się, bym napisała rekomendację do konkretnej książki i ręczyła za nią własnym nazwiskiem. "Skazaniec. Na pohybel całemu światu" Krzysztofa Spadło okazał się jednak tak dobry, że bez chwili wahania zdecydowałam się na ten krok i nadal jestem w pełni przekonana, że jest to powieść, którą warto się zainteresować. Historia kończy się w wyjątkowo emocjonującym momencie, możecie więc sobie wyobrazić moją radość, gdy na rynku pojawiła się kolejna część, zatytułowana "Skazaniec. Z bestią w sercu".

Już sam tytuł drugiego tomu wskazuje na to, że kontynuacja "Skazańca" będzie zdecydowanie bardziej mroczna i brutalna. Główny bohater przechodzi dużą, wewnętrzną przemianę. Po raz kolejny potwierdza się zasada, że w każdym z nas kryje się "bestia", która w pewnych okolicznościach jest w stanie całkowicie nami zawładnąć. Ropuch odkrywa władzę, opartą na strachu, tworzy swój nowy wizerunek i czerpie z niego coraz większą przyjemność. Ponieważ jednak "bestia" skrywa się w sercu każdego, bywają chwile, w których i on staje się ofiarą podłości ze strony współwięźniów czy aspiranta Szumskiego. W kraju dokonują się zmiany, na które nawet więzienie nie pozostaje obojętne. Pojawiają się coraz to nowi więźniowie, niektórzy zostają przeniesieni, bywają i tacy, którzy opuszczają mury więzienia, choć czasem już w drewnianych skrzynkach... Jak potoczą się dalsze losy Ropucha? Czy w końcu zdoła ujarzmić swoją bestię?

O ile w pierwszym tomie Ropuch mógł liczyć na zgraną grupkę więźniów, o tyle w kontynuacji zaczyna pojmować, że w więzieniu nie ma miejsca na prawdziwe przyjaźnie. Osoby z krótszymi wyrokami odliczają godziny do dnia, w którym będą mogły przekroczyć więzienną bramę i na dobre zapomnieć o starych, dobrych kompanach, którzy nadal odsiadują wyrok. Czasem wystarczy drobne zdarzenie, by dokonało się przewartościowanie wszystkich znajomości. Łatwiej odwrócić się od drugiego człowieka, niż ryzykować, że za jego sprawą popadnie się w niełaskę. Ta nowa postawa bohatera ma dla nas, czytelników, pewne korzyści. Poznajemy wiele nowych postaci i coraz lepiej rozumiemy reguły rządzące więzieniem.

Pojawiają się więźniowie polityczni, a wraz z nimi coraz to nowsze informacje odnośnie wydarzeń rozgrywających się na zewnątrz. Krzysztof Spadło przemycił do powieści wiele istotnych dat i historycznych faktów, robiąc to tak zręcznie, że momentami trudno oddzielić prawdę od rzeczywistości literackiej.

"Skazaniec. Z bestią w sercu" to powieść, w której bardzo łatwo się zatracić, przeniknąć do wronieckiego światka i z wypiekami na twarzy obserwować rozgrywające się tam wydarzenia. Drugi tom cyklu zdecydowanie różni się od poprzedniego. Jest w nim dużo więcej przemocy i mroku. To co łączy obie części to natomiast znakomity poziom, niezwykle udana fabuła, barwne postacie i ciekawe tło historyczne. Nie muszę chyba dodawać, z jaką niecierpliwością oczekuję teraz trzeciego tomu. Jestem przekonana, że i on spelni moje oczekiwania. Póki co gorąco zachęcam do lektury obu dostępnych na rynku części bardzo udanego cyklu zatytułowanego "Skazaniec". 


Skazaniec 2. Z bestią w sercu [Krzysztof Spadło] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

8 komentarzy:

 1. Książka czeka na swoją kolej na mojej półce. Pierwsza część była rewelacyjna, i przypuszczam, że na tej również się nie zawiodę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam twórczości tego autora i póki co nie znajdę dla niego chwili, mimo że tak polecasz:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jednak podziękuje książce :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałem nic tego autora, ale książka trafia w moje gusta! Musze się rozejrzeć gdzieś za nią :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja czytalam "Skazanca" i Zabinski bardzo przypadl mi do gustu,wiec z wielka checia siegne rowniez po jego dalsze losy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytam drugi tom,mam nadzieje że trzeci też wyjdzie.Książka rewelacja jak dobra powieść kryminalna z ciekawostkami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna książka, również gorąco polecam:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam pierwszy tom. Książka świetnie napisana. Drugi tom planuję zgłębić w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...