26.05.2015

"Rysunek. Odkryj talent dzięki prawej półkuli mózgu" Betty EdwardsAutor: Betty Edwards
tłumaczenie: Dariusz Rossowski
tytuł oryginału: The New Drawing on the Right Side of the Brain
wydawnictwo: Aha!
data wydania: 16 kwietnia 2015
liczba stron: 280


Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam podziwiać jakiś rysunek czy obraz i pomyśleć, jak fajnie byłoby potrafić tak pięknie rysować czy malować? Pewnie tak. Co by się jednak stało, gdybym zaproponowała, że opłacę Wam kurs rysowania? Zakładam, że wiele osób nie przyjęłoby takiego prezentu, tłumacząc, że nie potrafią rysować, więc szkoda pieniędzy. Pozwólcie, że teraz nieco zmienię sytuację. Załóżmy, że proponuję Wam kurs języka obcego, którego zawsze chcieliście się nauczyć. Czy również odmówilibyście twierdząc, że nie potraficie porozumiewać się w tym języku? No właśnie... 


Jest faktem, że niektóre osoby posiadają niesamowity dar, któremu większość z nas nigdy nie dorówna. Prawdą jest jednak również fakt, że każdy, kto potrafi posługiwać się ołówkiem, wykazuje się szczerą chęcią i odrobiną cierpliwości, jest w stanie wykonać realistyczny rysunek. Właśnie z tego, jakby nie spojrzeć słusznego założenia,wychodzi autorka książki "Rysunek. Odkryj talent dzięki prawej półkuli mózgu".

Już na okładce książki znajdziecie chwytliwy slogan, zapewniający, że po zaledwie kilku dniach będziecie w stanie wykonać udany autoportret. Jakby na potwierdzenie tej tezy na okładce widnieje również rysunek wykonany przez tłumacza książki, po wykonaniu zalecanych w niej ćwiczeń. Brzmi zbyt pięknie by mogło być prawdą? Tym razem warto zaryzykować i przekonać się na własnej skórze. Książka, w odróżnieniu od wielu innych kursów rysunku, nie pokazuje jak wykonać krok po kroku kilka konkretnych obrazków, a uczy właściwego postrzegania obiektu czy osoby, którą chcielibyśmy narysować, dzięki czemu sam rysunek stanie się o wiele bardziej realistyczny. Właściwe postrzeganie oznacza postrzeganie krawędzi, przestrzeni, proporcji, światła i cienia, a także całości. Na pierwszy rzut oka może wydać się to skomplikowane, jednak zawarte w książce ćwiczenia sprawiają, że nabycie tych umiejętności staje się bardzo naturalne. Przyznaję, że nigdy wcześniej nie trafiłam na ćwiczenie, w którym przykładowo miałabym kopiować obraz Picassa do góry nogami. Takich nietypowych zadań jest tu więcej, w pierwszym momencie wydają się być bardzo trudne, jednak warto je wykonać, by wyzbyć się narzuconych sobie ograniczeń i zacząć wnikliwiej obserwować otaczającą nas rzeczywistość. 

Jak już wcześniej wspomniałam, na okładce znajduje się obietnica, że już po paru dniach będziemy w stanie wykonywać o wiele bardziej udane rysunki. Sama zachęcam jednak, by dać sobie nieco więcej czasu i solidnie wykonać wszystkie ćwiczenia. Myślę, że wtedy efekt końcowy będzie jeszcze bardziej satysfakcjonujący. "Rysunek. Odkryj talent dzięki prawej półkuli mózgu" to książka, która udawadnia, że niemal każdy jest w stanie nauczyć się rysować i to w naprawdę krótkim czasie. Być może właśnie nadszedł moment, by odkryć drzemiący w nas talent? Polecam.

1 komentarz:

  1. Kiedyś mnie to kręciło:) Czekam na Twój autoportret:) Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...