21.04.2015

''Lęk pierwotny'' Jonathan Nasaw
Autor: Jonathan Nasaw
Cykl: Agent Pender (tom 2)
tłumaczenie: Emilia Skowrońska
tytuł oryginału: Fear Itself
wydawnictwo: Filia
data wydania: 1 maja 2015
ISBN: 9788379883929

Lęk stanowi negatywny stan emocjonalny, związany z przewidywaniem nadchodzącego niebezpieczeństwa. To uczucie zupełnie subiektywne, nie mające związku z realnym zagrożeniem czy bólem. Uczucie to towarzyszy praktycznie każdemu z nas, niektórzy jednak doświadczają go tak intensywnie, że mimo najszczerszych chęci, nie są w stanie go kontrolować. Taki obezwładniający lęk określamy mianem fobii. Istnieje niezliczona liczba najróżniejszych fobii, począwszy od dobrze znanych, choćby lęku przed zamknięciem, wysokością, burzą, zwierzętami, kończąc na bardzo egzotycznych, choćby lęku przed liczbą 13. Osoby borykające się z fobiami, często pomimo wieloletnich prób, nie są w stanie ich opanować. Wyobraźcie więc sobie, co przykładowo musi czuć osoba panicznie bojąca się ptaków, którą bezwzględny psychopata zamyka z ptakami w bardzo ciasnym pomieszczeniu. Właśnie tego typu tortury upodobał sobie morderca, którego spotkamy na stronicach książki ''Lęk pierwotny'' Jonathana Nasawa. 

Agent specjalny E.L. Pender otrzymuje list od niejakiej Dorie Bell. Kobieta jest przekonana, że w okolicy działa morderca, który za ofiary upatrzył sobie uczestników konferencji dla osób borykających się z fobiami. Mężczyzna cierpiący na lęk wysokości, ginie wyskakując z dziewiętnastego piętra, kobieta, która panicznie boi się krwi, podcina sobie żyły. Teraz znika również przyjaciel Dorie, cierpiący na lęk przed ptakami. Zbieg przypadku czy też celowe działanie? Pender wraz z Lindą Abruzzi z Federalnego Biura Śledczego spróbują rozwiązać nietypową zagadkę. Pozostaje jednak pytanie, czy zdołają tego dokonać zanim zginie kolejna osoba... 

Polscy czytelnicy mieli już okazję poznać Jonathana Nasawa za sprawą znakomitego thillera ''Dziewczyny, których pożądał''. To właśnie w tej książce po raz pierwszy pojawił się agent specjalny E.L. Pender. ''Lęk pierwotny'' to drugi tom tej wspaniale rozpoczętej serii. Pomysł, by wykreować mordercę psychopatę, który karmi się lękiem w jego najczystszej postaci jest naprawdę udany i bardzo szybko zaczyna działać na wyobraźnię czytelnika. Bo czy można sobie wyobrazić coś gorszego od śmierci spowodowanej czymś, czego najbardziej się boimy? 

Co prawda stosunkowo szybko dowiadujemy się, kto stoi za serią wymyślnych morderstw, jednak to w żadnym wypadku nie umniejsza przyjemności śledzenia pogoni za przebiegłym sprawcą. Dużym plusem książki jest bardzo udana kreacja głównych bohaterów. Oprócz znanego nam Pendera, pojawia się borykająca się z chorobą, trzydziestopięcioletnia Linda, którą przełożeni bardzo chętnie wykreśliliby ze swoich szeregów. Kobieta nie zamierza jednak się poddać i gotowa jest zrobić wszystko, by udowodnić, że nadal może być dla FBI bardzo przydatna. Trudno również nie wspomnieć o naszym psychopacie – człowieku, który wyspecjalizował się w szczególnie wymyślnych torturach, będąc jednocześnie bardzo troskliwym bratem dla dorosłej już siostry, dotkniętej zespołem Downa. 

Akcja prowadzona jest miarowo, narracja z różnych punktów widzenia sprawia, że otrzymujemy bardzo spójny obraz. Do tego dochodzą jeszcze ciekawie wplecione informacje na temat przeróżnych fobii. Thiller można zaliczyć do całkiem udanych, szkoda tylko, że opis samych tortur nie został wystarczająco rozbudowany. Już sama myśl o specyficznym oprawcy sprawia, że w naszej wyobraźni pojawiają się przeróżne obrazy. Pierwsze strony książki, potęgują napięcie, niestety na kolejnych na próżno szukać podobnych emocji. Szkoda, bo potencjał tematu był naprawdę ogromny. 

Podsumowując, co prawda ''Lęk pierwotny'' nie dorównuje napięciem pierwszej części serii, jednak sam w sobie stanowi bardzo zajmującą historię. Ciekawa fabuła, udane kreacje bohaterów i lekkie pióro pisarza sprawiają, że całość czyta się naprawdę szybko, a lektura pobudza do dalszych rozmyślań na temat ludzkich lęków. Osobiście spędziłam z książką wiele interesujących chwil i już teraz cieszę się na kolejną część serii, która na rynku ma się pojawić jesienią tego roku. Zachęcam do lektury.

Lęk pierwotny [Jonathan Nasaw] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

5 komentarzy:

 1. ''Dziewczyny, których pożądał'' czytałam i jest to naprawdę świetny, emocjonujący thriller. Niestety tego samego nie mogę powiedzieć o ''Lęku pierwotnym''. Było poprawnie, ale bez szału.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie sięgnę po obydwie wymienione książki :D Lubie dobre thrillery i kryminały a zapowiada się dość ciekawie :D Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Dziewczyny, których pożądał" to genialna książka, jest jedną z moich ulubionych thrillerów. Z całą pewnością sięgnę po "Lęk pierwotny" :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka w moich klimatach, więc z chęcią się zapoznam :D Oczywiście najpeirw pierwszy tom ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli książka wpadnie w moje ręce, z przyjemnością ją przeczytam. :))

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...