7.02.2014

"Kot, instrukcja obsługi. Procedury operacyjne wykrywanie i usuwanie usterek wskazówki i rady zapewniające dożywotnią gwarancję" David Brunner, Stall SamAutor: David Brunner, Sam Stall
tłumaczenie: Ewa Helińska
tytuł oryginału: Cat owner's manual : operating instructions, troubleshooting tips, and advice on lifetime maintenance
seria/cykl wydawniczy: Niegrzeczne Poradniki
wydawnictwo: Vesper
data wydania: 2009
ISBN: 9788361524403
liczba stron: 221


Pomimo alarmujących statystyk na temat czytelnictwa, wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie na wszelkiej maści poradniki utrzymuje się na całkiem dobrym poziomie. Księgarniane półki uginają się pod licznymi poradnikami przeznaczonymi dla ogrodników, wędkarzy, amatorów grzybów, perfekcyjnych pań domu, czy też miłośników zwierząt. Co powinien więc zrobić autor kolejnego poradnika, aby potencjalny nabywca zwrócił uwagę właśnie na jego książkę? Powinien stworzyć poradnik, który czymś się wyróżnia, jest na tyle nietypowy, że od razu zwraca uwagę. Właśnie na taki pomysł wpadł niejaki David Brunner i Sam Strall, którzy wzorując się na instrukcjach obsługi sprzętów elektronicznych, stworzyli unikalną instrukcję obsługi ... kota. Uzasadnienie wydaje się całkiem logiczne – kot to stworzenie zaopatrzone w oprogramowanie dalece bardziej złożone niż np. oprogramowanie ekspresu do kawy – dlaczego więc ekspres dostarczany jest z odpowiednią instrukcją, a kot nie? Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – książka zyskała ogromną popularność i doczekała się publikacji w wielu krajach.

Na okładce poradnika znajduje sie schematyczny obrazek – jeden z wielu, jakie znajdziemy w książce. O ile inne poradniki cieszą oko zdjęciami uroczych kociaczków, o tyle tutaj każdy obrazek zawiera w sobie bardziej praktyczne przesłanie. Zobaczymy na nim przykładowo, w jaki sposób należy brać kota na ręce, jak przeprowadzić proces oswajania go z dzieckiem, czy też jak rozpoznać objawy potencjalnej choroby naszego pupila. Choć zarówno rysunki, jak i tekst utrzymane są w bardzo żartobliwym tonie, książka zawiera całą masę bardzo przydatnych i łatwo przyswajalnych wskazówek. Doktor David Brunner znalazł naprawdę wspaniały sposób, by przekazać swoje wieloletnie doświadczenia w bardzo przystępny sposób. Brak tu dłużyzn i wypełniaczy mających na celu zwiększenie objętości książki. Wszystko podane jest w sposób bardzo kompaktowy i łatwy do wykorzystania w praktyce. Ze wszystkich poradników na temat kotów, właśnie z tego, napisanego z przymrużeniem oka, wyciągnęłam najwięcej przydatnych informacji.

Choć z założenia książka przeznaczona jest dla osób, które dopiero rozważają przyjęcie pod swój dach uroczego czworonoga, bądź zaliczają się do „początkujących użytkowników”, jestem przekonana, że i bardziej doświadczeni kociarze mogą z niej wynieść wiele dobrego. Jeżeli więc poszukujecie prezentu dla osoby, której koty są szczególnie bliskie, warto zainteresować się tą książeczką. Dodam również, że na rynku pojawiła się również podobna instrukcja obsługi psa i ... dziecka ;-) Polecam.

13 komentarzy:

 1. Jejku, lektura wymarzona dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem raczej psiarą iż kociarą, dlatego tym razem spasuje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem kociarą, więc to coś dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, już tytuł robi wrażenie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tytuł świetny. Na pewno.bym coś wyniosła z takiego poradnika, mój Felek cały czas mnie zaskakuje.

  OdpowiedzUsuń
 6. tak tytuł powala i to może być fajna lekturze dla kociarzy i lubujących siew takich pozycjach ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. O, na prezent świetna książka :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiem, że jesteś "kociarą", więc poradnik musiał sprawić Ci mnóstwo frajdy;) Ja poszukuję instrukcji do zwariowanego psa;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ha, jako szczęśliwa (?) właścicielka 40% udziałów do dziesięcioletniego kota muszę wyrazić podziw dla obu panów - zrozumieć kota - po prostu bezcenne ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Psiarą jestem... Więc odpadam :P

  http://kulturka-maialis.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. O kurczę, ale ta książka musi być fajna :) Sama mam kociaka więc wiem jakie te zwierzaczki mogą być nieprzewidywalne.

  OdpowiedzUsuń
 12. To musi być super książka - warta przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...