30.09.2013

Misjonarze z Dywanowa. Polski szwejk na misji w Iraku, cz. 2 - Jonasz
Autor: Władysław Zdanowicz
seria/cykl wydawniczy: Misjonarze z Dywanowa tom 2
wydawnictwo: Księgarnia Zdanowicz
data wydania: 2011
ISBN: 9783892523215
liczba stron: 384
Jakiś czas temu miałam dużą przyjemność zaprezentować Wam książkę, która była dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem (zainteresowanych odsyłam do recenzji). Mogłoby się wydawać, że będzie to książka dla mężczyzn, okazało się, że niezależnie od płci czytelnika, lektura dostarcza masy rozrywki na najwyższym poziomie. I nic dziwnego, że zaczęłam tak bardzo tęsknić za Leńczykiem, że po prostu musiałam się dowiedzieć, co było dalej.


"Misjonarze z Dywanowa. Polski szwejk na misji w Iraku, cz. 2 - Jonasz" - ten jakże długi tytuł, jest chyba wystarczająco wymowny, by czytelnik domyślił się, że ma do czynienia z kontynuacją jakże udanej książki, o równie długim tytule - "Misjonarze z Dywanowa. Polski Szwejk na misji w Iraku cz. 1 - Pinky, czyli nowicjusz". Z reguły druga część jakiejkolwiek serii, nie jest już równie dobra, jak ta pierwsza. Nie ma elementu zaskoczenia, czytelnik doskonale zdaje sobie sprawę, z czym ma do czynienia, starania autora, by druga część była równie pomysłowa i wciągająca, często sprawiają wrażenie wymuszonych. Na szczęście w tym przypadku jest zupełnie inaczej. Główny bohater trafia do plutonu rotacyjno-dyspozycyjnego, pod rozkazy sierżantów Gecco i Drwala. To siłą rzeczy tworzy zupełnie nową sytuację, co najmniej równie interesującą, jak jego wcześniejsze losy. Tym bardziej, że kampanię zasila szereg wyjątkowo specyficznych osób, z których żadna nie jest jeszcze świadoma tego, co oznacza wspólna służba z Leńczykiem...

Władysław Zdanowicz wręcz kipi pomysłami na to, jak napiętnować absurdy służby polskich sił w misjach stabilizacyjnych. Tworzy sytuacje z jednej strony zupełnie nieprawdopodobne, z drugiej do bólu prawdziwe. Każda kolejna strona stanowi jedną, wielką niewiadomą, bo i umiejętność przyciągania kłopotów przez Leńczyka zdaje się nie mieć granic. 


Dużym plusem jest bardzo ciekawa kreacja towarzyszy niedoli naszego bohatera. O ile w pierwszej części Leńczyk zdecydowanie błyszczał i przyćmiewał swoją osobą inne postacie, o tyle tutaj trafił na godnych siebie "przeciwników". Zaczynając od szwagrów Gecco i Drwala, przez Wilka czy Jacho, aż po kapitana Młodszego - każda z postaci jest na tyle złożona i barwna, że całość może tylko zyskać na ich obecności. 

O ile w pierwszej części zdecydowanym hitem książki była niecodzienna podróż rowerem Leńczyka, o tyle w tej byłabym skłonna wybrać scenę, w której niejaki kapral Cymlański usiłuje w kuchni zdobyć jedno, surowe, kurze jajo... poezja :-) Choć oczywiście rewelacyjnych scen jest dużo, dużo więcej.

Podejrzewam, że książki wcale nie muszę polecać, bo niemal każdy, kto miał szczęście poznać pierwszą część, z przyjemnością sięgnie po kontynuację. Ze swojej strony mogę jedynie zagwarantować, że ta książka ich nie rozczaruje. Nadal jest zabawnie, choć z drugiej strony przerażająco prawdziwie, błyskotliwie, lekko, wciągająco... Po prostu warto. Zachęcam.

10 komentarzy:

 1. Tak, surowe kurxe jajo to był hit tej części. Przed nami część trzecia ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Polubiłam tę serię i teraz czekam na jej czwarty tom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam jedynie tom pierwszy. Ten też brzmi ciekawie, ale na razie powiem nie. Muszę ponadrabiać te wszystkie tytuły, które już od dawna czekają na półkach a potem pomyślę nad kolejnymi tytułami Pana Zdanowicza! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety, będę musiała spasować. Nie moja tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Autora kojarzę, ale książki żadnej nie czytałam. Może skuszę się właśnie na tą serię:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka robi furorę wśród kobiet. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow! To najpierw na widok blogu, jestem pod wrażeniem i podoba mi się bardzo. Weszłam nawet w kontakty, żeby sprawdzić czy dobrze trafiłam;) Super:) Książkę też mam w planach, jak się trochę pozbieram z moich zaległości olbrzymich... Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam tej serii, ale być może kiedyś się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Też to czytałem i zgadzam się z Twoim zdaniem - jak najbardziej godne polecenia!
  http://przeczytalem.pl/sensacja-kryminal-political-fiction/misjonarze-z-dywanowa-cz-2-jonasz-wladyslaw-zdanowicz-ciag-dalszy-przygod-lenczyka-w-iraku/

  OdpowiedzUsuń
 10. Proszę, proszę jest i druga część tej serii. ;)

  Ps. Pięknie tu teraz, tak jasno. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...