8.05.2013

Podstawowe słownictwo francuskie - kurs na platformie FiszkotekaO platformie Fiszkoteka pisałam już dwukrotnie. Oferuje ona szereg kursów, opartych na dobrze znanej metodzie fiszek. Ekipa Fiszkoteki postarała się, by nauka nie była monotonna. I dlatego oprócz zwykłego przeglądania fiszek, możemy tutaj również sami wpisywać słowa i zdania, bawić się w memo czy organizować sobie małe klasówki. Niezależnie od tego, czy fiszki tworzymy sami, czy też korzystamy z gotowych zestawów, użytkownicy premium mogą w każdej chwili wybrane fiszki wydrukować, czy też ściągnąć je sobie w formacie mp3 do słuchania. To wszystko sprawia, że platforma doczekała się już bardzo wielu zadowolonych użytkowników. 

Dotychczas testowałam na Fiszkotece język angielski i niemiecki. Oba wypadły naprawdę dobrze - duże zróżnicowanie jeśli chodzi o słownictwo a także automatyczny lektor, dzięki któremu poznamy wymowę własnych fiszek, to duże plusy. Tym razem testowałam słownictwo w języku francuskim, przeznaczone dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem (poziom A1-A2).

Mamy tutaj do dyspozycji blisko 1800 słówek, podzielonych na szereg działów. Oprócz kategorii tak oczywistych jak choćby rodzina czy pogoda, znalazły się również bardziej egzotyczne, jak choćby instrumenty muzyczne czy też jedna z moich ulubionych - bajki i baśnie, w której poznacie tytuły najbardziej znanych bajek (jak choćby Kopciuszek czy Mała syrenka) :-) 

Podobnie jak w przypadku innych kursów, mamy tutaj do dyspozycji wszystkie dobrodziejstwa, jakie oferuje platforma - możemy przerabiać fiszki na różne sposoby, ściągać pliki z wymową i tworzyć fiszki w wersji papierowej. Niestety w przypadku tego języka natknęłam się również na kilka niedociągnięć, których nie spotkałam w innych wersjach językowych. 

Pierwsze z nich nie jest jeszcze szczególnie poważne. W niektórych przypadkach system proponuje dwa możliwe tłumaczenia danego słowa. Wydaje mi się, że jeśli uczący się podaje jedno z nich, system powinien odpowiedź zaliczyć, czego niestety nie robi. Jeżeli znajomość obu wersji jest ważna bo np. istnieje między nimi jakaś różnica znaczeniowa, słówko powinno pojawić się dwa razy (z odpowiednim dopiskiem w nawiasie, by było wiadomo, o jakie znaczenie jesteśmy pytani). 


Ten problem można jeszcze łatwo ominąć, naciskając na dole przycisk "Miałem rację", choć moim zdaniem powinno to być inaczej rozwiązane. Gorzej z kolejnym problemem.

W języku francuskim występują akcenty i jakby to samo w sobie nie było dużym problemem, niektóre akcenty przechylone są w prawo, inne w lewo. To jedno z największych przekleństw uczących się, ale nie ma rady, trzeba wiedzieć, jak słówko się pisze. 

Korzystając z kursu, kilkakrotnie zdarzyło mi się zaznaczyć akcent w niewłaściwą stronę. O zgrozo, system uznał moją odpowiedź za prawidłową.To dla mnie dość poważny błąd bo słówko zostaje zakwalifikowane do tych, które opanowałam, podczas gdy w słowie znajdował się błąd. To zdecydowanie coś nad czym platforma musi jeszcze popracować.

EDIT: istnieje już opcja, która ten błąd niweluje. Wystarczy, będąc w trybie nauki, w menu bocznym odznaczyć "znaki narodowe". Po wprowadzeniu tej zmiany, system zaczął wyłapytać braki lub błędne użycie akcentów.

W odróżnieniu od niemieckiego i angielskiego lektora, francuski nieszczególnie mi się spodobał. Już sam sposób, w jaki akcentowane są słowa, niestety nie jest optymalny. Co gorsza, niektóre słowa lektor czyta nieprawdidłowo. Chyba najlepszym przykładem jest tutaj często powtarzające się słówko "bonne", w którym lektor bardzo wyraźnie wypowiada końcowe "e". Biada temu, kto odważy się na lekcji francuskiego taką wymowę powtórzyć...

Podsumowując, o ile kursy w języku niemieckim czy angielskim mogę z miejsca polecić, o tyle w przypadku francuskiego, jeszcze bym się wstrzymała, licząc na to, że Fiszkoteka zdoła dopracować pewne niedoskonałości.


Kończąc, chciałabym wspomnieć jeszcze o pewnej nowości Fiszkoteki. Od niedawna istnieje aplikacja, którą można zainstalować na urządzenia z Androidem. Aplikacja łączy się z naszym kontem na Fiszkotece i umożliwia naukę na tablecie czy telefonie. Aplikacja działa bardzo stabilnie i jest naprawdę intuicyjna. Myślę że to wspaniały dodatek dla osób, które przykładowo chciałyby efektywnie wykorzystać czas w autobusach i pociągach, lub pragną szybko powtórzyć zestaw słówek na klasówkę. Fiszkotece bardzo zależy na rzetelnych opiniach odnośnie nowej aplikacji, dlatego przygotowała niespodziankę dla osób, które zechcą ją ocenić. Dlatego wszystkich użytkowników platformy serdecznie zachęcam do wypróbowania nowej, naprawdę fajnej opcji. :-)

Aplikacja do pobrania TUTAJ.


7 komentarzy:

 1. Chętnie bym sprawdziła swoją znajomość francuskiego, jednak błędy,o których piszesz, są dość poważne, zwłaszcza ostatni jest nie do przyjęcia. Dobrze, że zwróciłaś na to uwagę!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dostałam wiadomość, że błąd z akcentami zostanie poprawiony a i prace nad lektorem nie zostały jeszcze zakończone, tak więc istnieje spora szansa, że wkrótce kurs będzie działał tak jak należy :-)

   Usuń
 2. Kuknę na te platformę. )

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam Ciebie bardzo serdecznie i wiosennie.Miło i przyjemnie tu u Ciebie.Jeśli pozwolisz rozgoszczę się na dłużej.Ciebie w wolnej chwili zapraszam w odwiedziny do Dobrych Czasów.Pozdrawiam majowo i kolorowo.J.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi na razie wystarczą 3 języki, które mam w szkole, więc odpuszczę sobie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj zapomniało mi się o Fiszkotece. :/

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze, że informujesz, bo zastanawiałam się nad tym kursem.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...