31.05.2013

"Niemiecki. Gramatyka z ćwiczeniami. Wersja mobilna" Tomasz SieleckiAutor: Tomasz Sielecki
Wydawnictwo: Lingo
Data wydania: 01.01.2013
Język publikacji: polski
Liczba stron: 179
ISSN: 978-83-7892-002-1
Ebook dostępny na WoblinkuWydawnictwo Lingo znane jest z bogatej oferty książek ułatwiających naukę najbardziej popularnych języków obcych. Pragnąc sprostać oczekiwaniom współczesnego odbiorcy, wydawnictwo połączyło swoje siły z platformą Woblink, tak by wspólnie stworzyć serię interaktywnych e-booków opracowanych specjalnie na urządzenia mobilne. Wszystkie możliwości tej oferty najlepiej można chyba sprawdzić na tabletach i iPadach, gdzie tekst wzbogacony został o nagrania audio i w pełni interaktywne ćwiczenia, tak by użytkownik mógł nie tylko czytać ale i słuchać, czy rozwiązywać testy, które natychmiast zostaną sprawdzone.


Sama postanowiłam sprawdzić, jak ta nowa oferta sprawdzi się na moim ulubionym urządzeniu, czyli czytniku Kindle. Ciekawa byłam czy e-booki zachowają przejrzystość, znaną z podręczników a także czy zostaną wykorzystane możliwości tego urządzenia. Testowałam mobilną gramatykę do języka niemieckiego. Zakres wiadomości obejmuje poziomy od A1 do B1, niektóre zagadnienia wybiegają nawet do poziomu B2.

Gramatyka niemiecka podzielona została na 16 rozdziałów. Część z nich, choćby rozdział poświęcony rodzajnikom został dodatkowo podzielony na mniejsze podrozdziały. Każdy rozpoczyna krótki zarys problemów gramatycznych. Pomimo, że w przypadku czytników nie ma możliwości, by operować kolorem, udało się zachować dużą przejrzystość przedstawianych treści. Tekst w kolorze czarnym szarym lub białym na czarnym tle, odstępy, pogrubienia itp. Sprawiają, że nauka jest przyjemna i bez trudu można dotrzeć do interesującej nas informacji. Niestety nieco gorzej wypadają szersze ramki. Część z nich wykracza poza prawy margines, co sprawia wrażenie, że coś nie do końca zostało dopracowane. Nie znalazłam opcji, która pozwoliłaby mi jakoś temu problemowi zaradzić. Po omówieniu zagadnienia, pojawiają się ćwiczenia – wpisywanie właściwych form słówek, przekształcanie lub tworzenie zdań itp. W odróżnieniu od tabletów, tu niestety nie mamy możliwości, by tekst uzupełniać bezpośrednio na czytniku – bez kawałka kartki i długopisu się nie obędzie. No chyba że uczący się zechce rozwiązywać zadania w myśli i od razu porównywać je z odpowiedziami. Właściwy klucz znajdzie bardzo szybko, odnośnik znajduje się przy każdym ćwiczeniu.

Na końcu każdego rozdziału znajdziemy również test obejmujący problematykę wszystkich podrozdziałów, oczywiście znowu z odpowiednim kluczem. Pod testem znajdują się również przydatne uwagi, w których zaznaczono, które zdania dotyczą którego podrozdziału.

Pracę z gramatyką uwieńcza wielki test końcowy, obejmujący wszystkie zagadnienia. Zaraz po nim znajdziemy liczne tabale, zestawienia, jak i którki zarys całej gramatyki.

Bardzo fajnym dodatkiem jest ostatni rozdział, czyli Gramatyka w działaniu, czyli jak to będzie po niemiecku. Znajdziemy w nim 100 zdań do przetłumaczenia z języka polskiego na niemiecki. Rozdział ma na celu wyrobienie w uczącym nawyku umiejętnego stosowania poznanych zagadnień gramatycznych.

Pomimo iż na tabletach czy i Padach całość prezentuje się o wiele bardziej funkcjonalnie, również praca z czytnikiem może okazać się całkiem przyjemna. Podoba mi się sposób, w jaki rozplanowano materiał a także dobór ćwiczeń. Jeśli mogłabym coś zmienić, to oczywiście zadbałabym o dostosowanie ramek do możliwości czytnika. Wprowadziłabym również jakieś oznaczenie ćwiczeń trudniejszych, tak by osoby, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z językiem nie głowiły się nad zadaniami, które jeszcze przerastają ich możliwości.

Dobrze, że ktoś zwrócił uwagę na możliwości, jakie otwierają przed uczącymi się urządzenia mobilne. Oferta wydawnictwa Lingo stale się poszerza, więc jestem prawie pewna, że będę z niej korzystać coraz częściej.Za możliwość zapoznania się z gramatyką serdecznie dziękuję wydawnictwu Lingo i Woblinkowi.

Niemiecki. Gramatyka z ćwiczeniami. Wersja mobilna [Tomasz Sielecki]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

2 komentarze:

  1. Niemiecki, niemiecki... którego tak nie cierpię, a chyba w końcu muszę się za niego porządnie wziąć. :s

    OdpowiedzUsuń
  2. Niemiecki to moja szkolna zmora. ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...