15.03.2017

"Córka Stalina" Rosemary Sullivan

Autor: Rosemary Sullivan
Tłumaczenie: Miłosz Wojtyna
Wydawnictwo: Znak Horyzont
tytuł oryginału: Stalin's Daughter: The Extraordinary and Tumultuous Life of Svetlana Alliluyeva
data wydania: 20 lutego 2017
ISBN: 9788324041831
liczba stron: 656
Rodziców się nie wybiera... Każdego dnia na świecie rodzą się dzieci, których rodzice nie będą w stanie zaspokoić ich najbardziej podstawowych potrzeb, jak choćby dostępu do czystej wody. Dla niektórych dzieci los jest zaś szczególnie łaskawy. Od pierwszych dni swego życia dostają wszystko, czego pragną. Żyją w przekonaniu, że wszystykie dobra tego świata są na wyciągnięcie ręki. Swietłana Alliłujewa była córką niewykle potężnego i wpływowego człowieka, lecz gdyby tylko mogła, bez wahania wybrałaby na ojca kogoś prostego i biednego. Cóż bowiem z tego, że żyła w dostatku, o jakim większość rosyjskich dzieci mogła tylko pomarzyć. Nazwisko jej ojca przylgnęło do niej niczym druga skóra. Nigdzie nie mogła być sobą. Dla ludzi była po prostu "córką Stalina".
 
Książka Rosemary Sullivan to najlepszy przykład na to, że najbardziej pasjonujące i niesamowite historie pisze samo życie. Swietłana dorastała w świecie, który tak naprawdę wcale nie istniał. Wszyscy robili co tylko w ich mocy, by zapewnić "małej księżniczce" absolutnie beztroskie i radosne dzieciństwo. Dopiero z czasem dziewczyna zaczęła zastanawiać się, gdzie znikają wszystkie bliskie jej osoby. Musiało minąć wiele długich lat, zanim odkryła prawdę na temat śmierci własnej matki... Kolejne lata to dramat młodej kobiety, która najbardziej w świecie pragnęła stanąć u boku mężczyzny, który prawdziwie ją pokocha. Niestety, każdy kolejny jej związek stanowił bolesną, życiową porażkę. Nawet po śmierci Stalina, w jego ojczyźnie nie zabrakło osób, które rościły sobie prawo, by sterować życiem jego córki. Doprowadzona do ostateczności, Swietłana uciekła z kraju, w którym się wychowała i w którym nadal mieszkały jej dzieci. Ten krok był dla niej niezwykle bolesny, a kraj, który miał jej zapewnić "drugi start" wcale nie okazał się być aż tak gościnny. Czy kobieta żyjąca w cieniu swego ojca może liczyć choć na odrobinę szczęścia? Warto sięgnąć po książkę i poznać całą, fascynującą historię Swietłany Alliłujewej.
 
"Córka Stalina" to znakomicie napisana biografia, której lektura poruszy nie tylko wielbicieli książek historycznych. Autorka znakomicie oddała złożoność świata, w jakim przyszło wychowywać się Swietłanie. Oczywiście nie zabrakło też wzmianek na temat samego Stalina, w tym  bardzo osobistych, opisujących jego relacje z ukochaną córką. Poznając kolejne, trudne epizody w życiu młodej kobiety, trudno z nią nie sympatyzować, wybaczać błędy, trzymać kciuki, by wreszcie znalazła szczęście. W jej życiu nie brakowało barwnych postaci, tym lepiej czyta się więc całą biografię. Liczne zdjęcia stanowią bardzo interesujący dodatek do tej nietuzinkowej opowieści. Historyczne tło biografii w żaden sposób jej nie obciąża, całości dodaje jeszcze większego rozmachu.  
 
Swietłana Alliłujewa to niezwykle barwna i intrygująca postać. Przyszło jej żyć w wyjątkowo skomplikowanych czasach, a specyficzne pochodzenie sprawiło, że każdy jej krok nabierał politycznego wymiaru. Biografia autorstwa Rosemary Sullivan w bardzo umiejętny sposób opisuje jej życie, marzenia, troski i nieliczne radości. To książka, którą pomimo pokaźnych rozmiarów czyta się bardzo szybko i z dużym zainteresowaniem. Książka, którą gorąco polecam. Warto.

2 komentarze:

  1. Już kiedyś rzuciła mi się w oczy ta książka, ale nie wiem, dlaczego wciąż jej nie przeczytałam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pewnością ją kupię i przeczytaj :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...