20.03.2017

"Wybrany" Urszula Sowińska

Autor: Urszula Sowińska
Wydawnictwo: W Punkt
data wydania: 17 stycznia 2017
ISBN: 9788394705305
liczba stron: 304

 
 
Każdego roku tysiące młodych ludzi opuszcza mury swoich uczelni z przekonaniem, że był to zaledwie pierwszy krok w drodze na sam szczyt. Dyplom ma stać się dla nich przepustką do najbardziej lukratywnych stanowisk. Niestety rzeczywistość często wygląda zupełnie inaczej. Mało którą firmę interesują ambitni absolwenci, a z czegoś żyć trzeba... Co ma zrobić młody człowiek, który całe życie wierzył, że wysiłek, jaki wkłada w naukę, zapewni mu godny byt? O problemie, z którym boryka się tak wiele osób, boleśnie przypomina Urszula Sowińska w powieści "Wybrany".
 
Młody pracownik supermarketu jest kompletnie rozczarowany otaczającą go rzeczywistością. Choć ukończył dobrą uczelnie, jego widoki na lepsze stanowisko nie prezentują się zbyt dobrze. Mężczyzna nie chce jednak pogodzić się z porażką i powrócić do niewielkiego miasteczka, z którego pochodzi. W akcie desperacji decyduje się na czyn, który będzie dla niego miał koszmarne konsekwencje. Czy te doświadczenie czegokolwiek go nauczy?
 
Powieść "Wybrany" niepokojąco dobrze wpisuje się w polskie realia. Autorka umiejętnie opisuje rozterki i frustracje młodych ludzi bez perspektyw i możliwości wybicia się. Ci, którzy wywalczyli choćby minimalnie lepszą pozycję, zrobią wszystko, by pozostałym nie było lepiej. Rozczarowani młodzi ludzie powoli godzą się ze swoim losem. Choć sfrustrowani, codziennie podążają do znienawidzonej pracy, bez możliwości rozwoj. Tylko czasem zadają sobie pytanie, kiedy wyrzekli się swoich marzeń i aspiracji. Główny bohater powieści jeszcze wierzy, że jego los może się odmienić. Czuje się lepszy od swoich kolegów, żyje w przekonaniu, że to właśnie on zasługuje na więcej. Koniec końcem decyduje się na ryzykowny krok, który ma odmienić całe jego dalsze życie. I rzeczywiście tak się staje, choć sprawy przybierają zupełnie nieoczekiwany obrót.
 
O ile początkowo wszystko wydaje się bardzo przewidywalne, o tyle później ciężko ogarnąć to, co dzieje się na pierwszym planie. Senna opowieść o prozie życia zmienia się w opowieść, która przyspiesza bieg serca. Trudno przewidzieć, jak ta przygoda może się zakończyć dla głównego bohatera. Mnie finał książki zupełnie zaskoczył, ani przez moment nie spodziewałam się podobnego rozwiązania. Osobiście dodałabym jeszcze parę słów na temat tajemniczej koperty, jaka pojawia się w powieści. Ten motyw moim zdaniem został zbyt wcześnie porzucony i pozostawia po sobie poczucie niedosytu. Myślę, że przydałby się jeszcze jeden rozdział, parę słów, które dałyby odpowiedź na pytanie, czy Staszek faktycznie czegoś się nauczył i coś zmienił. Pewne braki w losach głównego bohatera rekompensują postacie drugoplanowe i wymowne przemiany w ich zachowaniach, w obliczu bardzo specyficznej sytuacji...
 
"Wybrany" to historia, która bardzo dobrze opisuje dylematy wielu młodych ludzi w Polsce. Co prawda nie znajdziecie tutaj odpowiedzi na pytanie, jak żyć, by być prawdziwie szczęśliwym jednak trudno będzie przejść obojętnie wobec przestrogi, by chora ambicja nie doprowadziła nas do sytuacji, w której wyrzekniemy się własnych wartości. Ku przestrodze. Zachęcam.

2 komentarze:

  1. Duży plus dla autorki za aktualną problematykę. Chętnie poznam bliżej tę historię. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam, książka bardzo mi się podobała, a jednocześnie mocno zasmuciła.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...