19.10.2016

"Obcy u naszych drzwi" Zygmunt Bauman
Autor: Zygmunt Bauman
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN 
data wydania: 22 sierpnia 2016
ISBN: 9788301187545
liczba stron: 96 
 
 
 
 
 
Zygmunt Bauman jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich socjologów. Jego poglądy bywają kontrowersyjne, jednak przede wszystkim błyskotliwe i inteligentne. W książce "Obcy u naszych drzwi" autor postanowił przybliżyć czytelnikowi zjawisko migracji i uchodźctwa. Jak się do niego ustosunkować? Czy można mu zapobiec? Książka może nie należy do szczególnie obszernych, jednak z całą pewnością obfituje w szereg bardzo interesujących spostrzeżeń.
 
Problem uchodźctwa jest obecnie wyjątkowo aktualny. Przedstawiciele polityki i media nieustannie próbują nam dyktować, jak do tego zjawiska powinniśmy się ustosunkować. Niestety wszystko z reguły ogranicza się do chwytliwych sloganów, haseł bez pokrycia. Bardzo łatwo dać się zmanipulować, dlatego też pozycje takie jak "Obcy..." są teraz na wagę złota.
 
Zygmunt Bauman nie próbuje narzucić nam swojego zdania, jednak dostarcza nam cały szereg rzetelnych argumentów potwierdzających tezę, że emigracja i uchodźctwo jest zjawiskiem bardzo starym i jak najbardziej naturalnym. Człowiek praktycznie od zawsze podążał do miejsc, które zapewnią mu bezpieczeństwo i dobrobyt. Jak powinniśmy traktować uchodźców? Zdaniem Baumana powinniśmy dążyć do tego, by jak najszybciej zintegrowali się z resztą społeczeństwa, w przeciwnym razie mogą szybko zwrócić się w stronę skrajnych ugrupowań. Wydaje się logiczne, czemu więc tyle niechęci, a nawet agresji w stosunku do uchodźców? Pielęgnowanie negatywnych nastrojów leży niestety w interesie pewnych partii politycznych i propagandowej prasy. Na takie impulsy wyjątkowo intensywnie reagują osoby o niskiej samoocenie, którym nagle "uświadamia się", że jest ktoś gorszy od nich. Ktoś, kto zagraża ich bezpieczeństwu, ktoś kto zabierze im miejsca pracy, ktoś, kto zburzy ich poukładany świat. Ktoś, kogo należy się pozbyć...
 
Argumentajca Baumana jest bardzo wyważona i przemyślana. Doprawdy trudno nie zgodzić się z jego spostrzeżeniami. Trudno również nie dojść do wniosku, że gdyby więcej ludzi rozumowało tak jak Bauman, być może nie tracilibyśmy czasu na sztucznie podkręcaną panikę, a bardziej intensywnie poszukiwalibyśmy sensownych rozwiązań problemu. Książkę polecam każdemu, kto pragnie wyrobić sobie rzetelny pogląd na zjawisko migracji i uchodźctwa. Jej lektura może sprawić, że zupełnie inaczej spojrzycie na otaczający Was świat. Zachęcam.


Obcy u naszych drzwi [Zygmunt Bauman]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...