1.10.2016

"Angielski OBŁĘDNIE! Poznaj poprawne wzorce i mów obłędnie!" Katarzyna WiśniewskaAutor: Katarzyna Wiśniewska
Wydawnictwo: Edgard
Poziom: A1-C1
Data wydania: kwiecień 2016
Ilość stron: 328


I also expect an apologise for the poor service.

Are you still dating with Chris?

I don't mind to drive both ways.


Język angielski uchodzi za jeden z łatwiejszych do nauki. Nie bez powodu - opanowanie już bardzo niewielkiej ilości słów, pozwala na tworzenie poprawnych gramatycznie zdań. Im dłużej się jednak uczymy, tym częściej napotykamy na trudne zagadnienia. Jakby tego było mało, nasila się oddziaływanie naszego ojczystego języka. Oznacza to, że próbując powiedzieć jakieś zdanie po angielsku, staramy się je sklecić bazując na zdaniu w języku polskim. Nie muszę chyba dodawać, że taki zabieg rzadko kończy się poprawnym angielskim zdaniem... Tego typu kalki są zmorą uczących się na każdym poziomie zaawansowania. Dla początkujących, bo ich zasób wiedzy jest jeszcze bardzo ograniczony (np. dylemat "teaching" contra "learning"). Bardziej zaawansowani, będąc przekonani o swojej rozległej wiedzy, mają z kolei tendencję do "zapominania" zasad, których wcześniej się uczyli i tworzenia wyrażeń, które nie mają nic współnego z prawidłowym wysławianiem się. Książka "Angielski OBŁĘDNIE! Poznaj poprawne wzorce i mów obłędnie!" przychodzi z pomocą wszystkim uczącym się, niezależnie od ich poziomu zaawansowania. Jestem pewna, że każdy znajdzie tutaj błędy, które sam nieświadomie używa, a dzięki książce będzie mógł skorygować.
 
Książka została podzielona na dwie części i liczy sobie 15 rozdziałów. Pierwsza część podręcznika została poświęcona określonym rodzajom błędów: leksykalnym, frazeologicznym, fleksyjnym, interpunkcyjnym, ortograficznym, stylistycznym i składniowym. Druga część omawia niepoprawne sformułowania typowe, gdy poznajemy ludzi, w podróży czy w pracy. Każdy rozdział rozpoczyna analiza błędów, następnie przechodziny do różnorodnych ćwiczeń utrwalających, by na końcu zapoznać się z podsumowaniem wszystkiego, o czym była mowa w danym rozdziale. Do tego dochodzą oczywiście ćwiczenia weryfikujące poziom opanowania danego materiału i słowniczek zawierający trudniejsze słówka z każdego rozdziału. 

W większości podręczników Wydawnictwa Edgard, z jakimi miałam do czynienia, wykorzystuje się dwa kolory - czarny i niebieski. Podobnie jest i tutaj - w moim przekonaniu to w zupełności wystarczy, by stworzyć przejrzysty, treściwy, nie męczący oka podręcznik. Z resztą sami możecie się o tym przekonać, klikając na ten FRAGMENT.

Początkowo byłam nieco zaskoczona, że nie ma tutaj jakiegokolwiek podziału na poziomy zaawansowania, jednak im dłużej pracowałam z książką, tym bardziej byłam przekonana, że opisywane tu błędy mogą przytrafić się osobom na każdym poziomie. Myślę więc, że warto, przynajmniej pobieżnie przeczytać całość, a potem wnikliwiej te fragmenty, które faktycznie sprawiają nam trudność.

Książka "Angielski OBŁĘDNIE! Poznaj poprawne wzorce i mów obłędnie!" zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Wydawnictwo po raz kolejny wykazało się dużą kreatywnością w tworzeniu podręcznika innego od wszystkiego dostępnego na rynku. Co szczególnie fajne, praca z książką nie wymaga zbyt dużego wysiłku. W wielu przypadkach już samo przeczytanie analizy danego błędu wystarcza, by na dobre go wyeliminować. Książkę polecam wszystkim uczącym się języka angielskiego. Naprawdę warto do niej zajrzeć!

6 komentarzy:

 1. O angielskim wiem niewiele - nie miałam okazji się go uczyć. Przydała by mi się taka wersja, ale niemiecka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już sama kreatywność, jaką widać w tej publikacji, mnie zachęca do niej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Takiej pozycji jeszcze nie widziałam, i będę musiała to sprawdzić czy faktycznie tak jest. Na ten moment używam readersów https://www.jezykiobce.pl/s/60/readersy-angielski i nauka języka angielskiego faktycznie od razu lepiej idzie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mnie zachęciła ta książka :) Co prawda swoją przygodę z językiem angielskim niedawno rozpoczęłam w szkole Berlitz, ale książka może być ciekawym uzupełnieniem.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...