7.07.2016

"Cześć, co słychać?" Magdalena Witkiewicz

Autor: Magdalena Witkiewicz
Wydawnictwo: Filia
data wydania: 27 kwietnia: 2016
ISBN: 9788380750920
liczba stron: 350
ebook dostępny na WoblinkuZwolennikom polskich powieści obyczajowych tej pisarki z pewnością przedstawiać nie trzeba. Ma na swoim koncie już naprawdę sporo książek, zarówno poważnych, jak i bardziej humorystycznych, czy też nawet książek dla dzieci. Co ogromnie cieszy, pisarka niezmiennie utrzymuje bardzo dobry poziom. "Cześć, co słychać?" zdecydowanie potwierdza tę regułę.

Zuzanna nie ma wielu powodów do narzekań. Ma kochającego męża, udane córki i spokojny, ciepły dom, w którym może czuć się bezpieczna. Niedługo ma świętować swoje 40-te urodziny i właśnie ta okazja staje się dla niej, jak również jej koleżanek ze szkolnej ławy, pretekstem do przemyśleń. Czy podjęły w życiu słuszne decyzje? Czy zdołały spełnić swoje marzenia? Czy wybrały sobie właściwego partnera, z którym pragną spędzić resztę życia? W takim momencie trudno nie pomyśleć o swojej pierwszej, wielkiej miłości. Jak potoczyło się jej życie, kim jest obecnie, jak wyglądaloby życie przy jej boku? Zuzanna również sporo rozmyśla, aż wreszcie decyduje się zaczepić swoją dawną miłość na portalu społecznościowym. Mało zobowiązująca zaczepka staje się początkiem wielkiej przygody. Problem w tym, że marząc o tym, co powinno zostać w przeszłości można naprawdę wiele stracić...

Magdalena Witkiewicz tradycyjnie już doskonale wczuwa się w pozycję swojej bohaterki. Jej rozterki opisuje tak szczegółowo, tak prawdziwie, że mamy wrażenie, że dotyczą autentycznej osoby, czasem nawet nas samych... Czytajac tę książkę zaczełam szczerze współczuć mężowi pani Witkiewicz. Na jego miejscu nie mogłabym chyba w ogóle spać nocami, zastanawiając się, czy o małżeńskich rozterkach, zdradach, tajemnicach, można pisać tak przekonywująco, znając to wszystko wyłącznie z teorii? 

Fabuła wciąga praktycznie od pierwszych stron, nic więc dziwnego, że powieść czyta się niemal błyskawicznie. Prosty, bezpośredni język sprawia, że książka autentycznie przemawia do czytelnika. To trochę tak, jakby ktoś siedział obok i naprawdę opowiadał nam historię swojego życia.

Pisarka przestrzega nas przed lekkomyślnym idealizowaniem przeszłości i ignorowaniem tego, co w naszym życiu jest naprawdę dobre. Co ważne, robi to bardzo umiejętnie, nie bezpośrednio , a między wierszami, dzięki czemu czytelniczki, a może i czytelnicy, czują się tak jakby sami odkryli bardzo ważną prawdę. Przesłanie Witkiewicz na długo pozostaje w pamięci ale i w sercu, i motywuje do pracy nad sobą, by uniknąć błędów, z jakimi zmagają się jej bohaterki. 

Co tu kryć, książki pani Witkiewicz niezmiennie trafiają w mój gust czytelniczy i sprawiają, że wprost nie mogę doczekać się kolejnych. Dlatego też gorąco je polecam, to wspaniałe i bardzo mądre lekcje życia.


Ebook dostępny na platformie5 komentarzy:

 1. Nie czytałam, ale mam zamiar ponieważ ufam Pani Magdalenie i nigdy jak dotąd mnie nie zawiodła, a wręcz zachwyciła Po prostu bądź. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Och, po raz kolejny zazdroszczę :) Ależ ci się szczęści z tymi książkami. I ja muszę koniecznie przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie bardzo ta książka wciągnęła. Kolejna, udana powieść Magdy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi się podobała, chociaż to pierwsza jej powieść, która trafila w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam tę pisarkę, ale wolę ją chyba w tym weselszym wydaniu, jak chociażby "Moralność Pani Piontek". ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...