2.02.2016

"Żniwa zła" Robert GalbraithAutor: Robert Galbraith
Cykl: Cormoran Strike (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
tłumaczenie: Anna Gralak
tytuł oryginału: Career of Evil
data wydania: 13 stycznia 2016
ISBN: 9788327154552
liczba stron: 480
ebook dostępny na Woblinku


Co powinna zrobić pisarka, której udało się stworzyć tak popularną serię książek, że z dużym prawdopodobieństwem nigdy nie zdoła napisać czegoś, co przyćmi ten pierwszy sukces? Wiele osób skłaniałoby się pewnie do odcinania kuponów od tego, co tak dobrze się sprawdziło i produkowania wszelkiej maści kontynuacji, czy też historii postaci, które w pierwszej powieści stanowiły zaledwie blade tło dla głównych bohaterów. Rowling obrała bardziej ryzykowną drogę. Postanowiła zmierzyć się z innymi gatunkami literackimi i trzeba przyznać, że całkiem zgrabnie jej to wychodzi. Pod pseudonimem Galbraith wydała już trzy kryminały, opisujące losy detektywa Cormorana. Choć pod pseudonimem, nikt nie ma wątpliwości kto jest ich autorem. Stworzone z czystej potrzeby pisania, bez rozterek z czego jutro zapłacić rachunki. Kto wie, być może to właśnie jeden z powodów, dla których serii tak łatwo ulec...

Tym razem wszystko zaczyna się od nogi, choć nie jest to noga Cormorana, z którą czytelnicy zdążyli się już bardzo dobrze zapoznać. W tym przypadku chodzi o nogę wysłaną do jego asystentki, Robin, choć detektyw podejrzewa, że ta przesyłka jest ściśle powiązana z jego osobą. Co więcej, niemal natychmiast może wskazać trzech potencjalnych nadawców. Kto jednak naprawdę kryje się za makabrycznym czynem i jakie są jego zamiary? Poszukiwania odpowiedzi na to pytanie okażą się bardziej niebezpieczne, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. A to wszystko w czasie, gdy urocza asystentka powinna dać porwać się wirom przygotowań do własnego ślubu.

W gruncie rzeczy powieść nie dostarcza wielu elementów zaskoczenia. Wszystko rozgrywa się wedługo dobrze znanych reguł. Mamy zbrodnię i potencjalnych podejrzanych, z których każdy ma solidne powody, by życzyć Cormoranowi wszystkiego najgorszego. Mamy szczegółowe dochodzenie, regularnie przeplatane przez bardziej osobiste wątki. Historia stanowi logiczną całość, czytelnik długo będzie zastanawiał się nad tym, kto jest potencjalnym sprawcą. Tylko tyle i aż tyle, bo „Żniwa zła” czyta się o wiele lepiej niż większość przyzwoitych kryminałów. W czym tkwi tajemnica? Być może na korzyść powieści przemawiają bardzo interesująco nakreślone sylwetki głównych bohaterów? Być może ujmuje dbałość o szczegóły, umiejętność wnikliwego patrzenia i opisywania otaczającej człowieka rzeczywistości? A może autorka posiadła sekret tworzenia historii, które uwodzą czytelnika do tego stopnia, że po prostu musi on poznać dalsze losy swego ulubieńca, niezależnie od tego, czy jest nim mały czarodziej, czy też kulawy detektyw. Faktem jest, że kryminały Rowling naprawdę dobrze się czyta i z chęcią czeka na kolejne tomy.

Solidny wątek kryminalny, umiejętnie połączony z bardziej osobistymi elementami. Zestaw wyrazistych bohaterów, których losy śledzi się z autentycznym zainteresowaniem. W tle kilka tematów, które zawsze zmuszają do refleksji, jak choćby przemoc wobec kobiet, czy molestowanie dzieci. Recepta na sukces zdaje się być tak prosta, a mimo to tak niewielu autorów jest w stanie osiągnąć równie satysfakcjonujący efekt. Rowling po raz kolejny potwierdza swój niezaprzeczalny talent i dostarcza nam kilku chwil zapomnienia. Zachęcam, w szczególności zwolenników kryminałów, jak również oddanych fanów autorki.


Ebook dostępny na platformie


9 komentarzy:

 1. Ciekawe, ciekawe :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Czeka na mnie na półce :D Uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że kryminały to nie moja bajka

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam pierwszą część z serii i podobała mi się, na pewno przeczytam dalsze tylko muszę je dostac w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety, ale ta książka niczym mnie nie kusi - nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię kryminały a ten wydaje się dość przyjemny :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Serie mam w planach! :)
  ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...