10.02.2016

„Dziewczyna z ogrodu” Parnaz ForoutanAutor: Parnaz Foroutan
Wydawnictwo: Kobiece
tłumaczenie: Ewa Morycińska-Dzius
tytuł oryginału: The Girl from the Garden
data wydania: 25 stycznia 2016
ISBN: 9788365170392
liczba stron: 240
Sytuacja kobiet w różnych kulturach to temat szeroko opisywany w wielu książkach. Teoretycznie wiemy już tak dużo i doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że choć kobiety na przestrzeni wieków osiągnęły już bardzo wiele, nie brakuje miejsc, gdzie dalej traktowane są jak człowiek gorszej kategorii, gdzie narusza się ich prawa, wykorzystuje psychicznie i fizycznie. I choć nasza wiedza jest już stosunkowo rozległa, co jakiś czas do księgarń trafia książka, która czymś nas zaskakuje i porusza. "Dziewczyna z ogrodu" niewątpliwie należy do takich pozycji. 

Asher, będący głową rodziny żyjącej w irańskim mieście Kermanshah, jest człowiekiem powszechnie podziwianym i szanowanym. Nieustannie powiększa majątek rodziny, uchodzi za człowieka niezwykle mądrego i utalentowanego. Do pełni szczęścia brakuje mu tylko jednego - męskiego potomka. Niestety jego największe pragnienie się nie spełnia. Pomimo upływu wielu miesięcy, jego młoda żona, Rachel, nadal nie jest brzemienna. Sytuacja jeszcze bardziej się pogarsza w chwili, gdy okazuje się, że jej szwagierka spodziewa się dziecka. Zagubiona kobieta tłamsi w sobie uczucia niesprawiedliwości i zazdrości. Z każdym dniem staje się coraz bardziej zgorzkniała i zdeterminowana, by stać się matką, niezależnie od tego, jakim kosztem. Z kolei Asher podejmuje decyzję, która na dobre zaburzy spokój rodziny. Nadchodzą bardzo trudne czasy...

„Dziewczyna z ogrodu” to bardzo udany, choć niełatwy debiut. Parnaz Foroutan zdecydowała się przedstawić całą historię w formie wspomnień, momentami bardzo chaotycznych, rozrzuconych w czasie, tak więc czytelnik musi bardzo uważać, by się nie pogubić. Z drugiej jednak strony czas, jaki poświęci się tej pozycji, na pewno nie będzie zmarnowany. Nie musimy zbyt długo czekać, by historia nabrała konkretnych kształtów i w miarę lektury coraz trudniej jest się od niej oderwać. Czasami trzeba jednak to zrobić, bo powieść stanowi niezwykłą kumulację trudnych i bolesnych emocji.  Samotność, żal, cierpienie, bezsilność, pożądanie, rozpacz - w tej książce nie ma łatwych rozwiązań, nie widać jakiegokolwiek płomyczka nadziei na lepsze jutro. Każdy dąży do szczęścia, jednak wygląda na to, że im bardziej go pragną, tym bardziej się od niego oddalają. Poczucie beznadziei pojawia się niemal na każdej stronie powieści. Co ciekawe, autorka nie ograniczyła się jedynie do ukazania trudnej sytuacji kobiet, ale zdołała pokazać, że również mężczyźni borykają się z wieloma problemami. Ich pozycja jest niezwykle krucha i potrzeba naprawdę bardzo niewiele, by stracili wszystko, na co bardzo cieżko pracowali. Kolejnym bardzo mocnym punktem powieści jest fakt, że Foroutan zdołała doskonale oddać złożoność całej problematyki i dała wyraźnie do zrozumienia, że wszelkie próby rozwiązania problemów "na postępowy sposób" to droga na skróty, która nie ma większych szans powodzenia. 

Autorka znakomicie oddała dramat rodziny, żyjącej w czasach i kulturze, które nie pozwoliły cieszyć się jej tym, co zdołała zyskać na przestrzeni wieków. Pewne czynniki sprawiają, że każdy jej członek żyje w poczuciu niespełnienia, boryka się z problemem, którego nie można w satysfakcjonujący sposób rozwiązać. To lektura, która porusza, momentami przygnębia, o której trudno zapomnieć. To z całą pewnością bardzo wartościowa powieść dla każdego czytelnika, wrażliwego na cierpienie drugiego człowieka. To ważna pozycja, która po raz kolejny zmusza nas do zastanowienia się nad kondycją naszego człowieczeństwa, po której trudno nie zadać sobie pytania, dokąd zmierzamy. Nasze życie to zaledwie parę ulotnych chwil. Być może człowiek wreszcie powinien nauczyć się nim cieszyć, a nie piętrzyć przed sobą problemy? 

„Dziewczyna z ogrodu” to bardzo wartościowy, choć i niepokojący debiut. Książka na wskroś przygnębiająca, ale bardzo potrzebna. Zachęcam do lektury.

5 komentarzy:

 1. Na pewno sięgniemy! Odkąd o niej usłyszałyśmy, bardzo chcemy się z nią zapoznać :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka zbiera bardzo dobre recenzje na blogach. Mam już ją w planach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę ją przeczytać. Mam nadzieję, że szybko znajdzie się w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem już po lekturze tej książki i odniosłam podobne wrażenia. Udany debiut, poruszający trudny, al jakże ważny temat.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...