15.12.2014

„Podpalacz” Wojciech ChmielarzAutor: Wojciech Chmielarz
Cykl: Jakub Mortka (tom 1)
Seria: Ze Strachem
wydawnictwo: Czarne
data wydania: 6 listopada 2012
ISBN: 9788375364699
liczba stron: 360

Wojciech Chmielarz jest redaktorem naczelnym serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Dla wielu osób jest on jednak przede wszystkim autorem bardzo udanej, choć póki co dość krótkiej serii kryminalnej, której głównym bohaterem jest komisarz Mortka. „Podpalacz” to pierwsza książka z tej właśnie serii a przy okazji debiut literacki, na który pragnę zwrócić uwagę wszystkich fanów gatunku.

Akcja powieści rozgrywa się w mroźnej Warszawie. W jednym z domów dochodzi do pożaru, w wyniku którego ginie jego właściciel, natomiast jego żona z poważnymi obrażeniami trafia do szpitala. Straż pożarna jest przekonana, że do tragedii przyczynił się ktoś trzeci. Co gorsza, istnieje prawdopodobieństwo, że nie jest to pierwsze podpalenie, jakiego dokonano w ostatnim czasie. Sprawą ma zająć się niejaki komisarz Mortka. Paradoksalnie szybkich wyników śledztwa oczekują nie tylko jego przełożeni ale również ... świat przestępczy. Z pozoru prosta sprawa coraz bardziej się komplikuje i niepostrzeżenie zaczyna przenikać do życia prywatnego komisarza... Czy uda mu się rozwiązać sprawę zanim dojdzie do kolejnej tragedii?

„Podpalacz” to bardzo dobrze skonstruowany kryminał, który wciąga już od pierwszych stron. Chmielarz bardzo trafnie nakreślił realia pracy polskiej policji. Komisarz Mortka to bardzo dopracowana postać, która, jak to zwykle w kryminałach bywa, boryka się z szeregiem osobistych problemów, a dla dobra śledztwa gotowa jest czasem nagiąć wszystkie obowiązujące procedury. Autor książki zachował bardzo dobre proporcje pomiędzy osobistymi perypetiami głównego bohatera a jego postępami w śledztwie. Co cieszy, jego współpracownicy nie stanowią jedynie bladego tła, pojawiają się osoby o silnych osobowościach i nie zawsze czystych intencjach...

Akcja rozwija się stosunkowo wolno, co jednak w żadnym przypadku nie oznacza, że się wlecze. Nic nie dzieje się bez powodu, każda scena, każdy dialog wart jest naszej stuprocentowej uwagi. Rozwiązanie zagadki wydaje się być jak najbardziej logiczne i przekonujące. Warto dodać że zawiera ono w sobie ciekawy smaczek, który zaskoczy niemal wszystkich czytelników. 

Wojciech Chmielarz zdołał stworzyć opowieść bardzo spójną i wciągającą. Nakreślone przez niego postacie sprawiają wrażenie bardzo autentycznych, nie mają w sobie nic z nadętych super-gliniarzy. Ciekawa intryga sprawia, że czytelnik z dużym zainteresowaniem śledzi rozwój akcji a zakończenie z dużym prawdodpodobieństwem sprawi, że nazwisko Chmielarza, jak również samego komisarza na dłużej pozostanie w jego pamięci. Nie ulega wątpliwości, że pisarz doskonale przygotował się do napisania tej powieści, a jego lekkie pióro zapewnia moc pozytywnych wrażeń. Pozostaje mieć nadzieję, że doczekamy się jeszcze wielu kolejnych przygód komisarza Mortki, a każda z nich będzie równie udana jak ta pierwsza. Polecam!

Podpalacz [Wojciech Chmielarz] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

5 komentarzy:

 1. Obecnie jestem po lekturze trzeciej części serii o komisarzu Mortce i jestem zachwycona. Autor z każda kolejną powieścią robi coraz większe postępy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się przyjemna lektura. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kryminały mnie nie przekonują, rzadko po nie sięgam. Tym razem sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Akurat chętnie przeczytałabym jakąś polską książkę, a skoro tak chwalisz "Podpalacza", to na pewno się za nim rozejrzę. ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...