24.11.2014

„Tęsknię za tobą” Harlan Coben
Autor: Harlan Coben
tłumaczenie: Robert Waliś
tytuł oryginału: Missing you
wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros
data wydania: 8 października 2014
ISBN: 9788378859437
liczba stron: 480
ebook dostępny na WoblinkuHarlan Coben należy do najbardziej znanych i utalentowanych, współczesnych, amerykańskich autorów powieści kryminalnych. Na swoim koncie ma liczne wyróżnienia i nagrody, w tym również te najbardziej prestiżowe, przyznawane książkom z gatunku kryminał i thiller: Edgar Award, Shamus Award i Anthony Award. Niewątpliwie należy on do pisarzy niezwykle płodnych, co niestety nie zawsze przekładało się na najwyższy poziom jego książek. Niedawno na polskim rynku pojawiła się kolejna powieść tego autora, zatytułowana „Tęsknię za Tobą”. Kolejne rozczarowanie czy być może miła niespodzianka? O tym już za moment.

Detektyw nowojorskiej policji, Kat Donovan, nie najlepiej radzi sobie w kontaktach towarzyskich. Można odnieść wrażenie, że nieustannie żyje przeszłością, liżąc rany po nieudanym związku. Również w życiu zawodowym Kat nie potrafi skupić się na teraźniejszości. Jej myśli krążą wokół tajemniczych okoliczności śmierci jej ojca. Podświadomie czuje, że sprawa nie została należycie wyjaśniona, niestety nic nie wskazuje na to, że śledztwo kiedykolwiek zostanie doprowadzone do końca. O ile w tej sprawie pani detektyw zostaje pozostawiona samej sobie, o tyle w kwestii relacji damsko-męskich, jej bliska przyjaciółka Stacy postanawia wreszcie przejąć sprawy w swoje ręce. Kobieta zakłada Kat konto na jednym z najbardziej popularnych portali randkowych. Wiedziona ciekawością Kat, zaczyna przeglądać profile mężczyzn i ku swemu zaskoczeniu bardzo szybko natrafia na stronę Jeffa, swojej nieodżałowanej miłości sprzed wielu lat. Już sam ten fakt jest dla kobiety bardzo ekscytujący, ani przez chwilę nie podejrzewa jednak, że właśnie w tym momencie trafiła na trop wyjątkowo pefidnego przestępstwa...

„Tęsknię za tobą” to jeden z tych kryminałów, które przekonały mnie do siebie niemal od pierwszej strony. Autor niezwykle umiejętnie połączył elementy prywatnego i zawodowego życia Kat, potęgując przy tym zainteresowanie czytelnika. Stajemy bowiem przed perspektywą nie tylko rozwiązania ciekawej zagadki ale również odkrycia tajemnic z przeszłości sympatycznej pani detektyw. Z każdą kolejną stroną powieści zbliżamy się do chwili, w której poznamy wszystkie szczegóły pewnej sprawy kryminalnej, dowiemy się dlaczego były narzeczony postanowił porzucić naszą główną bohaterkę i odkryjemy tajemnicze okoliczności śmierci ojca kobiety. Prawdę mówiąc trudno odpowiedzieć na pytanie, zakończenie którego wątku okaże się najbardziej ekscytujące... 

Główna bohaterka w gruncie rzeczy wpisuje się w stary, doskonale znany schemat funkcjonariuszki, która ma za sobą szereg bolesnych wspomnień i zdecydowanie za często zagląda do kieliszka. W tym miejscu muszę jednak zaznaczyć, że nasza Kat wcale nie ma w zwyczaju zatapiać wszystkich smutków w pobliskich barach, ma raczej słabość do mocnych, ale i dość wyrafinowanych trunków. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że gdyby „zrobić z niej mężczyznę”, żaden z czytelników nie doszedłby do wniosku, że ma do czynienia z alkoholikiem. O ile sam schemat jest dobrze znany, o tyle dobrze przemyślane wykorzystanie przeszłości Kat przez autora sprawia, że nie jest ani trochę irytujący czy nudny. Coben pobudza naszą ciekawość, pragniemy na równi poznać rozwiązanie zagadki jak i odkryć wszelkie tajemnice z przeszłości pani detektyw.

Powieść czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Wartka akcja, umiejętne dozowanie przełomowych informacji, intygujące połączenie przeszłości z teraźniejszością, spraw zawodowych i prywatnych – myślę że fani Cobena mogą odetchnąć z ulgą. „Tęsknię za tobą” to kryminał, który naprawdę może się podobać i który z pewnością przypadnie do gustu wielu fanom gatunku. Pozostaje trzymać kciuki, by pisarz zdołał utrzymać podobną formę w swoich kolejnych powieściach czego zarówno jemu jak i Wam z całego serca życzę. Polecam.


Tęsknię za tobą [Harlan Coben] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

9 komentarzy:

 1. Kurka wodna, muszę w końcu po tego całego Cobena sięgnąć. Obiecuje to sobie od kilkunastu miesięcy, a wciąż niczego spod jego pióra nie kupiłem - do poprawienia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja czytałam 90% twórczości autora, którego uwielbiam. Chociaż zdarzają mu się gorsze książki, to widzę, że ta należy do tych lepszych...Czekam niecierpliwie aż będę mogła przeczytać powieść :)

  http://pasion-libros.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Coben to już chyba marka sama w sobie. Jasne, ma lepsze i gorsze tytuły, ale koniec końców wypadają na plus. Zgadzam się z Tobą, Cobena czyta się świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety, mnie odstrasza samo słowo - kryminał. Kiedyś może dam temu gatunkowi więcej szans, ale na dzień dzisiejszy unikam takich powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Może się skuszę i przeczytam ;) I bardzo fajny szablon ;) [ Szept Myśli ]

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi ciekawie, kto wie, czy się nie skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O! Czuje się zaintrygowana :D Wprawdzie skreśliłam ten tytuł, ale może pochopnie? Jeśli wpadnę na tę książkę, to całkiem możliwe, że ją przeczytam ^^

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam Cobena :) Mam w domu prawie całą kolekcję jego powieści. Na lekturę tej czekam niecierpliwie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię Cobena, choć trochę pod grafomanie podpada;)
  Mam w domu dość sporo jego książek, ale tej akurat nie czytałam;)
  Muszę nadrobić;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...